חדשות

מחקר: שילוב סטטינים ותמצית מפרי הרימון יעיל בהורדת כולסטרול

המחקר החדש, שהוביל פרופסור מיכאל אבירם מהפקולטה לרפואה בטכניון והמרכז הרפואי רמב"ם, פורסם בכתב העת Atherosclerosis

טרשת עורקים (איור: אילוסטרציה)
טרשת עורקים (איור: אילוסטרציה)

שילוב של סטטין במינון נמוך עם תמצית פרי הרימון המכיל נוגדי חמצון ופיטוסטרולים, מוריד באופן משמעותי את רמת הכולסטרול ומעכב את חמצון הכולסטרול בדם, בקרב חולים עם יתר-כולסטרול בדם; כך מעלה מחקר שהוביל פרופסור מיכאל אבירם, מהפקולטה לרפואה בטכניון והמרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה. המחקר פורסם השבוע בכתב העת Atherosclerosis. מסקנתו המרכזית: שילוב של תרופה מקבוצת הסטטינים עם תמצית פרי הרימון מסייע בעיכוב גורמי הסיכון להתפתחות טרשת עורקים, שתוצאותיה עשויות להיות התקף לב או שבץ מוחי.

"ככל שעולה רמת הכולסטרול בדם, וככל שיורדת איכות הכולסטרול בדם (עלייה במידת חמצונו של הכולסטרול) - יש האצה בהתפתחות טרשת העורקים", הסביר פרופסור אבירם, "תפקידו של הרופא המטפל להביא לכך שירדו רמות הכולסטרול בדם וגם יעוכב חמצונו" . לדבריו, "הטיפול בכמות גבוהה של כולסטרול בדם נעשה באמצעות תרופות – בעיקר סטטינים - המעכבים את יצירת הכולסטרול בגוף ומורידים את רמתו בדם. הטיפול באיכות הירודה של הכולסטרול, כלומר - חמצון יתר שלו - נעשה באמצעות נוגדי חמצון (אנטי-אוקסידנטים) שמקורם העיקרי הוא בצמחים (קליפות פירות וירקות). למרות שהטיפול בסטטינים להורדת רמת הכולסטרול יעיל ביותר כנגד מחלות לב וכלי דם, הרי שהוא משפיע מעט מאד על חמצון הכולסטרול. יתר על כן, לטיפול במינון גבוה של סטטין השפעות לוואי – בעיקר כאבי שרירים משמעותיים. במחקר שביצענו חיפשנו טיפול שיהיה ללא תופעות הלוואי".

"מינון נמוך יותר של סטטינים יכול אמנם למנוע את תופעות הלוואי," ציין פרופסור אבירם, "אך מינון נמוך של סטטין גם מוריד את יעילותו בהורדת רמות הכולסטרול בדם. במחקר נפרד גילינו שהוספת פיטוסטרולים (מולקולות דמויות כולסטרול המצויות בפירות ובירקות) מסייעת בהורדת רמות הכולסטרול בדם אולם במנגנון שונה מזה של הסטטינים – המעכב את ספיגת הכולסטרול. פיטוסטרול מזרז את חמצונו של הכולסטרול. על כן, יש לתת את הפיטוסטרולים יחד עם נוגדי חמצון יעילים".

פרופ' אבירם ציין, כי פרי הרימון נותן מענה הן לכמות הכולסטרול והן לחמצונו. "הוא מכיל נוגדי חמצון יעילים ביותר (פוניקאלאגין). ובנוסף, מאחר שהוא מכיל פיטוסטרולים הוא גם מוריד את רמת הכולסטרול, וכל זאת ללא תופעות הלוואי הנצפות במינון גבוה של סטטינים".

נושאים קשורים:  חדשות,  כולסטרול,  סטטינים,  יתר לחץ דם,  הפקולטה לרפואה בטכניון,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות