חדשות

הצעת חוק לאיסור עישון בגני שעשועים ציבוריים ובכניסות לגני ילדים

את הצעת החוק יזמו איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעת עישון ולגמילה בהר"י; במדינות רבות אומצו חוקים דומים

הצעת חוק חדשה, לפיה ייאסר העישון בגני שעשועים ציבוריים שבהם משחקים ילדים וכן יאסר עישון בטווח של 10 מטרים מהכניסה לגני ילדים תעלה להצבעה ביום א' הקרוב (5 בינואר) בכנסת. את ההצעה, שגובשה ביוזמת איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל של ההסתדרות הרפואית, הגישו חברי הכנסת יואל רזבוזוב, בועז טופורובסקי, אלעזר שטרן ומרדכי יוגב.

בדברי ההסבר להצעת החוק מודגש, כי מחקרים רפואיים רבים מוכיחים שעישון סביבתי גורם לנזק בריאותי חמור לילדים. מטה-אנליזה של ממצאי מחקרים רבים ממחיש עלייה ניכרת בסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה, להתקפי אסטמה ו"צפצופים", לפגיעה בתפקודי הריאות ואף לדלקת קרום המוח. בחלק מהמקרים הסיכון הוא יותר מכפול.

שני מחקרים עדכניים נוספים הוכיחו, כי גם חשיפה לעשן סיגריות באוויר הפתוח - ולא רק במקומות הסגורים - היא משמעותית. בנוסף קיימת תופעה של "עישון יד שלישית": הרעלים המתפזרים מעישון טבק נספגים במשטחים ובבגדים, נפלטים לאחר מכן וגורמים לחשיפה מסוכנת לעישון סביבתי.

עוד צוין בדברי ההסבר להצעת החוק, כי מניעת עישון פסיבי מילדים השוהים במרחבים ציבוריים שכיחה ברחבי העולם המערבי. בכמה מהמדינות בארה"ב - כמו איידהו וקנטאקי, למשל - נאסר על עישון ליד ילדים במקומות הציבוריים, לרבות בפארקים. בעיר ניו-יורק אסרה העירייה בחוק בשנת 2011 על עישון בפארקים ברחבי העיר, ללא כל קשר להימצאות ילדים במרחב. בחלק ממחוזות קנדה ואוסטרליה הוטלו הגבלות דומות על עישון בגני שעשועים לילדים.

בהמלצת מועצת האיחוד האירופי בעניין סביבה ללא עישון משנת 2009 הושם דגש על מניעת עישון מילדים ובני נוער בדרכים שונות, לרבות על-ידי נקיטת אמצעים חוקיים לצמצום החשיפה לעישון פסיבי בקרב קבוצות-גיל אלו. על פי דו"ח של האיחוד האירופי משנת 2013 בנושא חקיקה למניעת עישון ויישומה, גם בכמה ממדינות האיחוד נאסר העישון במקומות הציבוריים שבהם נמצאים לרוב ילדים. באוסטריה, למשל, הרשויות המקומיות יכולות למנוע עישון בגני שעשועים לילדים. גם בבולגריה נאסר העישון במקומות מעין אלה, וכך גם בספרד, צ'כיה, דנמרק, לטביה ומלטה.

בנוסף לנזקים שבחשיפה לעישון, נתוני משרד הבריאות, שנמסרו לוועדת הבריאות של הכנסת בשנת 2011, העלו כי 64 ילדים הגיעו לבתי החולים אחרי שבלעו בדלי סיגריות שמצאו בגני משחקים או בביתם.

לקריאה הצעת החוק המלאה לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  עישון,  הצעת חוק,  ההסתדרות הרפואית בישראל,  גני ילדים,  איגוד רופאי בריאות הציבור
תגובות