חדשות

משרד הבריאות: ההנחיות בנוגע לתיירי מרפא יהיו מחייבות על פי חוק

משרד הבריאות הקים צוות מיוחד, בראשות ראש מינהל רפואה, שיחל לבצע בקרה בבתיה"ח על התשלומים לרופאים ועל זמני ההמתנה

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו, הבהיר אתמול (יום א') במכתב שנשלח ליו"ר איגוד מנהלי בתי החולים, ד"ר ערן הלפרן, כי הוראותיו האוסרות על בתי החולים לשלם לרופאים סכום גבוה יותר עבור הטיפול בתייר רפואי לעומת מטופל ישראלי יכללו בקרוב בחוזר מנכ"ל. על ידי צעד זה, הבהיר גמזו, יהפכו ההנחיות שנשלחו בשבוע שעבר בעקבות פרשת המנתחים ב"איכילוב" שדרשו עשרות אלפי שקלים "מתחת לשולחן" בעבור ניתוחים בתיירים רפואיים, להנחיות מחייבות מתוקף סמכותו ועל פי החוק (פקודת בריאות העם).

עוד הודיע פרופסור גמזו, כי בעוד שבועיים יחל צוות בדיקה ממשרדו, בראשות ראש מינהל רפואה, פרופסור ארנון אפק, לבצע בקרה בבתי החולים לגבי מילוי אחר הנהלים שפורסמו. הדגש יושם על בדיקת התשלום לרופאים המנתחים תיירי מרפא ועל בדיקת זמן ההמתנה בתור לניתוח – בדגש על השוואה בין ההמתנה של תייר רפואי לעומת זמן ההמתנה של מטופל ישראלי.

במכתבו הבהיר גמזו, כי ההוראות החדשות פורסמו מכיוון שבמשרד הבריאות הגיעו למסקנה, שפערים של פי 5-3 בתשלומים לרופאים יוצרים תמריצים מעוותים להעניק עדיפות לתיירי מרפא על פני מנותחים ישראלים.

הודעת פרופסור גמזו פורסמה בבתגובה למכתב ששלח ד"ר הלפרן בשבוע שעבר, בו קרא למשרד הבריאות בשם מנהלי בתי החולים לחזור בו מההנחיות שפירסם, כיוון שהן יפגעו קשות בענף תיירות המרפא, עד כדי התמוטטות הענף. ד"ר הלפרן כתב, כי מדובר בגזרה שלא ניתן לעמוד בה. מנהלי בתי החולים טוענים, כי אם לא יתאפשר להם לשלם לרופאים סכומים גבוהים יותר עבור טיפול וניתוח בתייר רפואי, הרופאים יעדיפו לקיים את הניתוחים בבתי חולים פרטיים בשעות אחר הצהריים ומי שייפגע מכך, כספית, יהיו בתי החולים הציבוריים.

מנכ"ל משרד הבריאות הבהיר, כי הוראות חדשות - המסדירות באופן מקיף את כל הנעשה בתחום תיירות המרפא לרבות התשלומים שיאושרו לרופאים, הבקרה על הענף והגבלות שיוטלו בו - יכללו במסגרת מסקנות "ועדת גרמן" העוסקת בדרכים לשיפור ולחיזוק מערכת הבריאות הציבורית.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  תיירות מרפא,  פרופסור רוני גמזו,  חוזר מנכ"ל,  איגוד מנהלי בתי החולים
תגובות