חדשות

הממשלה אישרה את המלצות משרד הבריאות בנושא קנביס רפואי

אספקת קנביס רפואי למטופלים תעבור לבתי המרקחת, ולא תיעשה דרך חנויות המגדלים; עשרה רופאים נוספים יוסמכו לרשום קנביס

הממשלה אישרה אתמול (יום א') הצעת-מחליטים מטעם משרדי הבריאות, החקלאות וביטחון הפנים בדבר הסדרת נהלים חדשים בתחום הקנביס הרפואי. "הנוהל גובש מתוך רצון אמיתי להקל על החולים מחד וגם לשמור על כך שלא יעשה בקנביס, המוגדר בפקודת הסמים כסם מסוכן, שימוש שאסור על פי החוק", כך נמסר ממשרד הבריאות. ההצבעה על ההחלטה התבצעה לאחר שנדחתה בישיבת הממשלה בשבוע שעבר, בשל קוצר זמן.

בין השינויים שיחולו בהליך ההסדרה: בתוך מספר שבועות יתווספו עוד 10 רופאים הרשאים לתת היתר לשימוש בקנביס רפואי. מספרם של כלל הרופאים המוסמכים לכך בישראל יעמוד על 31. כמו כן, יקבעו לוחות זמנים למתן השירות, שיתפרסמו באתר משרד הבריאות. נקבע כי מתן מענה לחולה סופני המבקש להשתמש בקנביס יעשה בתוך 48 שעות, ולחולי סרטן העוברים טיפולי הקרנה וכימותרפיה - בתוך שבוע .

ההחלטה שאושרה ניתקה את הקשר והתלות שבין מגדלי הקנביס לבין החולים – קשר שהוגדר בהצעת המחליטים כ"בלתי ראוי". "הוא (הקשר) הביא את החולים לתלות במגדל מסוים, שמכר לו את הקנביס הרפואי ואף נתן הנחיות והמלצות למינונים", נכתב.

נקבע, כי מעתה הקנביס ייאסף מהמגדלים ויועבר למרכז לוגיסטי, שם ייארז במינונים קבועים ועל פי אמות מדה שייקבעו במשרד הבריאות. הגורם שיאסוף את הקנביס מהמגדלים יהיה "חברת שראל", שהוקמה בהחלטת ממשלה והיא בבעלות עמותת בתי החולים. בדירקטוריון שראל נציגים למשרדי האוצר והבריאות, והיא ניתנת לפיקוח על ידי משרד הבריאות. מהמחסן שבו יאוחסן הקנביס הוא יעבור לבתי מרקחת שייקבעו במכרז, ורק בהם ניתן יהיה לרכוש אותו באופן מסודר.

ההחלטה התקבלה בישיבת הממשלה ברוב גדול. השרים נפתלי בנט, גלעד ארדן והשרה ציפי בנט נמנעו בהצבעה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  קנאביס רפואי,  חברת שראל
תגובות