חדשות

משרד הבריאות יוזם דיון ציבורי בנוגע לשינוי הקריטריונים לתרומות דם

על רקע הסירוב לקבל תרומת דם מח"כ תמנו-שטה (בתמונה) אתמול בכנסת, אמרה שרת הבריאות: "הגיע הזמן לסיים את האבסורד הזה"

שרת הבריאות יעל גרמן הודיעה אמש (יום ד'), כי תיזום בקרוב דיון פתוח לציבור, בשיתוף אנשי מקצוע ומומחים, שיעסוק בשינוי הקריטריונים הקיימים לתרומת דם בישראל. זאת, בעקבות הסערה הציבורית שהתעוררה אתמול כאשר נציגי מד"א בכנסת סירבו לקבל תרומת-דם מחברת הכנסת ממוצא אתיופי פנינה תמנו-שטה ("יש עתיד). נציגי מד"א הסבירו, כי הסירוב מבוסס על הוראות משרד הבריאות.

ח"כ פנינה תמנו-שטה במהלך דיון בכנסת, נובמבר 2013 (צילום: פלאש 90)

ח"כ פנינה תמנו-שטה במהלך דיון בכנסת, נובמבר 2013 (צילום: פלאש 90)

"אני חושבת שזה אבסורד בלתי נסבל שבשנת 2013 במדינת ישראל, בני העדה האתיופית שהגיעו לארץ לפני למעלה מ-25 שנה עדיין אינם יכולים לתרום דם", אמרה שרת הבריאות. "מהרגע שנכנסתי לתפקידי אני מקיימת סבבי דיונים עם גורמי מקצוע במשרד ובשירותי הדם במטרה לשנות את הנוהל ולהביא את האבסורד הזה לסיומו".

ח"כ תמנו-שטה מסרה, כי נציגי בנק הדם של מד"א אמרו לה כי אם תתעקש לתרום מדמה התרומה תילקח אבל לא ייעשה בה שימוש, גם זאת בהתאם לנוהלי משרד הבריאות. הח"כית נולדה באתיופיה בשנת 1981, ועלתה לישראל בגיל 3. כשנודע על המקרה, הורה יו"ר הכנסת להפסיק את מבצע ההתרמה בשטח הכנסת.

דובר מד"א טען בתגובה, כי "מדובר בפרובוקציה. החכ"ית תמנו-שטה חברה בוועדה שאחראית לקביעת נהלים חדשים בנושא והיתה מודעת לכך שתרומתה לא תוכל להתקבל כל עוד לא שינה משרד הבריאות את הנהלים בהקשר לתרומות הדם מבני העדה האתיופית". לדבריו, "אנחנו מבצעים הנחיות ולא קובעים אותן. אין לנו סמכות לשנות נהלים".

חוזר מינהל רפואה במשרד הבריאות, המתייחס למקרים שבהם אין להשתמש במנות דם שנתרמו לעירוי, מתייחס לאיסור ליטול תרומה ממי שנולד או גר שנה לפחות, החל מ-1977, במדינה בה שכיחות האיידס גבוהה – כמו מדינות מרכז אפריקה ודרום מזרח אסיה.

עוד קובע החוזר כי מי ששהה בבריטניה מעל שישה חודשים ברציפות בשנים 1996-1980, או בצרפת, באירלנד או בפורטוגל לפרק זמן מצטבר של עשר שנים לפחות מאז 1980, אינו יכול לתרום דם לעירוי. הסיבה: החשש ממחלת "קרויצפלד-יעקב", שהתפרצה באותן שנים במדינות הנ"ל, והעובדה שהחלבון הגורם לה עלול לעבור בעירויי דם.

נושאים קשורים:  חדשות,  איידס,  אתיופיה,  תרומת דם,  קרויצפלד יעקב
תגובות