חדשות

שרת הבריאות: זוגות חד-מיניים יוכלו להיעזר בשירותי פונדקאות בישראל

שרת הבריאות הודיעה על אימוץ חלק מהמלצות ועדת מור-יוסף בעניין; תורחב אפשרות הפונדקאות אצל בני המשפחה וייקבע מחיר אחיד

שרת הבריאות, יעל גרמן, הודיעה אתמול (יום ד') על שינוי בחוק הפונדקאות בישראל, שיאפשר לזוגות חד-מיניים להיעזר בפונדקאית כדי להקים משפחה. עם זאת, התקנה החדשה לא תכיר בשני בני הזוג כהורי הילד ורק אחד מהם יוכר - כ"אב יחידני".

גרמן הסבירה, כי בחנה את הנושא זמן רב. לדבריה, "צריך לשמור על שיווי משקל בין שני ערכים - מצד אחד הפונדקאיות, שיש לשמור על גופן ועל ערך גוף האשה. מצד שני, הזכות והכמיהה של זוגות, בודדות ובודדים, לממש את האמהות והאבהות".

עוד הודיעה השרה, כי לא קיבלה את המלצתה של הוועדה הציבורית לענייני פריון והולדה, בראשות פרופסור שלמה מור-יוסף – לשעבר מנכ"ל "הדסה" ועתה מנכ"ל הביטוח הלאומי - שהמליצה על כינון מדרג בין מבקשי הפונדקאות, שיגרור תקנות שונות לגבי זוגות נשואים, נשים בודדות וגברים בודדים. "הוועדה אמרה שניתן לאפשר לנשים בודדות ויחידניות את פעולת הפונדקאות, אבל לגברים יחידניים אפשרות זאת צריכה להיות אלטרואיסטית. בעיני זה פוגע בעקרון השוויון", הסבירה השרה גרמן. "אין הבדל בין זוג לבין אשה בודדת לבין גבר בודד", אמרה גרמן, "יש להשוות בין כולם על פי החוק".

אם החוק שמקדמת שרת הבריאות יעבור בכנסת, הוא יאפשר הרחבת הגישה לשירותי פונדקאות בתשלום גם לנשים המעוניינות להיות אמהות יחידניות, וגם לגברים המעוניינם להיות אבות יחידניים. עד כה, קבע החוק שרק זוגות של "איש ואשה" זכאים לפונדקאות.

היוזמה של שרת הבריאות בהקשר זה גם מכוונת להגביר את השמירה על זכויות הנשים הפונדקאיות. הן ילוו באיש מקצוע נוסף (עובד סוציאלי או אחר) לכל אורך ההיריון, ויקבלו תמורה לכל אורך ההיריון, מה שאינו מחויב כיום, ולא רק לאחר הלידה.

השרה הודיעה, כי קיבלה את המלצת ועדת פרופסור מור-יוסף לגבי הרחבת האפשרות לפונדקאות גם לנשים נשואות. כמו כן, תורחב האפשרות לפונדקאות אצל בני המשפחה, אבל רק כשמדובר בקרובים "אופקיים": בנות-דוד, דודות, אחיות, ולא כשמדובר ב"קרובים אנכיים" - אם, בת, סבתא. משרד הבריאות מתכוון להטיל פיקוח על מחירי הפונדקאות ולקבוע מחיר אחיד ושוויוני. עד כה, זוגות חד-מיניים נאלצו לבצע תהליכי פונדקאות בעלויות גבוהות רק בחו"ל.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  פונדקאות,  שרת הבריאות יעל גרמן
תגובות