חדשות

פרופסור אברהם (רמי) צ'רניאק מת בסוף השבוע שעבר, בגיל 65

מנהל "שיבא" ספד לו: "רופא כירורג מוביל ברמה העולמית בשטחו – כירורגיה של הכבד והלבלב – שהביא מזור והעניק תקווה לאלפי חולים"

בסוף השבוע שעבר הלך לעולמו פרופסור אברהם (רמי) צ'רניאק, לשעבר מנהל המחלקה לכירורגיה כללית במרכז הרפואי שיבא. בן 65 היה במותו.

פרופ' אברהם צ'רניאק (צילום: פרטי)

פרופ' אברהם צ'רניאק (צילום: פרטי)

פרופסור צ'רניאק עבד בבית החולים כ-20 שנה (1977-1992, 2008-2013) ונפטר לאחר שחלה בסרטן הלבלב. הוא היה אחד מהכירורגים המובילים בישראל וניתח אלפי חולים בשנות פעילותו בבית החולים.

פרופסור צ'רניאק סיים את לימודי הרפואה שלו בירושלים בשנת 1972, ומשנת 1984 היה מומחה בכירורגיה כללית. שנה לאחר מכן השתלם בכירורגיה של הכבד והלבלב בבית החולים המרסמית שבלונדון, וב-1989 השתלם בהשתלות כבד וכליה בבית החולים אליזבט בברמינגהם שבאנגליה.

פרופ' צ'רניאק שימש כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית והשתלות בברן שבשווייץ עד 1993, ולאחר מכן כיהן כמנהל המחלקה לכירורגיה כללית ב"וולפסון", עד שנת 2008.

מנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופסור זאב רוטשטיין, ספד לפרופסור צ'רניאק ז"ל: "רמי היה 'שיבאי' בכל רמ"ח איבריו, רופא כירורג מוביל ברמה העולמית בשטחו – כירורגיה של הכבד והלבלב – שהביא מזור והעניק תקווה לאלפי חולים. הודות לפועלו ולאישיותו זכו בית החולים והמדינה למוניטין ולכבוד בתחום. כמה טראגי שהוא עצמו חלה בסרטן הלבלב, וכמה אומץ נדרש ממנו לתפקד ולנתח, ממש עד רגעיו האחרונים. כחבר אישי שלו, ובשם כל צוות המרכז הרפואי שיבא, אנו מרכינים ראשנו בצער ומתחייבים להמשיך ולהתמיד בדרכו – דרך המקצוענות ללא פשרות".

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן הלבלב,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות
 
אירית שן- שהין
12.12.2013, 14:40

הכרתי את רמי בעת שחרותי הצבאי בביתן 15 האגדי, בשנות השבעים. הוא היה סטג'ר מבריק ומאיר פנים.
שנינו בנים לרופאים מהדור הוותיק של שיבא.
לימים, אבי, ד"ר נאזים שהין חלה בסרטן הלבלב ונותח באותו ביתן - נפטר בתוך פחות משנה בהיותו בן 57 בלבד. גם אז רמי ליווה אותנו בהמון חום, ידע וחמלה.
הכל חוזר אלי בקוראי את הידיעה המצערת.
ליבי עם משפחתו על האבידה העצומה. היו חזקים והמשיכו את דרכו.
יהי זכרו ברוך.

אירית

ליאור
23.03.2014, 11:57

היכרת את פרופ' צ'רניאק בשנת 1999 כאשר ניתח את אבא שלי. אדם משחמו ומעלה רופא בחסד עליון ניתח ועזר לאלפי אנשים חבל מאד שאדם כזה הולך מאד כואב שאדם כזה הולך אני מאחל למישפחה שלא תידעו יותר צער

חיים
12.12.2013, 16:06

אכן - בן אדם וכירורג מצויין של פנקריאס וכבד. יחד עם זאת כאשר הוא אישית,לצערי,היה מעורב במחלה,התבררה האמת של אמונתו האישית : הוא עצמו סירב להינתח. כאשר זה נגע בו אישית נראה שלא מאד האמין בניתוח עליו נהג להמליץ וכה רבות ביצע.
ראוי לציין שאיני מצוי בכל פרטי מחלתו,אך בכללית יסיק כל אחד את מסקנותיו .

אחד
12.12.2013, 17:46

אז אם אינך מצוי בפרטים - עדיף שלא תדבר.
אולי במצב שלו ניתוח באמת לא היה מסייע (מעורבות רחבה יותר של הלבלב), מה שלא היה נכון במקרים אחרים להם המליץ וייתכן שם היתה באמת תקווה (בשל מעורבות מוגבלת וניתנת לריפוי).

חיים
12.12.2013, 22:41

ל'אחד' ,

אני מקווה שאתה רופא. אני רופא מנתח.
אז זהו,שלא אדבר ? ואתה בקי בפרטים ??
בסה"כ העליתי כאן דילמה שכיחה שאינה בהכרח פרטית.
וכמה חבל שלא קראת (אם כי יש כאן ללא ספק מקריות) את שכתבה אירית.
קח זמן וקרא נא.

רן רובין
13.12.2013, 10:25

בצער רב שמעתי על לכתו טרם עת של פרופסור צרניאק. ביליתי שעות רבות אתו בחדר הניתוח בוולפסון והכרתי את יכולותיו המעולות כרופא מנתח ואדם. נסעתי אתו לסין לכנס מדעי ומאד נהניתי מחברתו כאדם בעל חוש הומור, ומרצה מאד בקי בתחומו, יהי זכרו ברוך.

אריות
16.12.2013, 18:40

כתלמיד שהיה נוכח בשיחות חושפות ביותר- בהם סיפר על חוויות בונות מימי לימודיו - הייתי מתאווה לדעת מה אומרים לו שם למעלה .

הכירורג הזה שכרופא , מנהל , מורה ומנתח הרשים רבים באישיותו וברטוריקה שלו , עולה השמימה בגיל לא מבוגר , דווקא מתוך סערת קרב שאינו שונה מקרבות אותם נלחם עבור ועם מנותחים רבים .

ומי יבין מדוע .

בעוד שהזכות הפשוטה לחיות נשללת מכולנו בסופו של דבר , הזכות הנעלה , המדעית , לדעת מה מתחולל בתוכנו והזכות הרפואית לתקן לא אחת מה שגורם לנו לחלות - ממשיכות ועולות ברמתן עד שהן חוזרות ומשפיעות השפעה טובה על אותה זכות ראשונה ופשוטה - לחיים

רפי
02.01.2014, 22:51

היום שמעתי את הבשורה המרה. הוא ניתח את אשתי
בכבד בשנת 2008.
היא לצערי נפטרה. אבל לא היה לי ספק שהניתוח האריך את חייה.
הוא היה אדם מדהים מלא סבלנות מקסים פשט .מדהים.
עצוב לי מאד מאד

אורנה פרידמן
15.01.2014, 15:00

נכון יותר ויותר נאמר כי לא ראוי לנו הדיוטות לשאול "למה" ומדוע לזה ולא לזה" אך לא ניתן להתעלם מכך שיותר ויותר רופאים אשר מקדישים את חייהם לתת מענה ומזור לחולים כה רבים
הם עצמם לא מצליחים לרפא את עצמם. על פרופ' צראניאק רק שמעתי כשטיפל בחברתי ניתח שוב ושוב כאשר אף אחד אחר לא היה מוכן לתת מזמנו לנסות להציל את חייה והוא אכן הצליח ,הוא המומחה היקר העיז נרתם והצליח נגד כל הסיכויים בעולם!!!!! הוא נתן חיים לאשה צעירה אמא לשניים ואשת איש.
ולפיכך ועוד שואלת אני בכל אופן למה ? מדוע? ודווקא לו. יהיה זכרו ברוך ותתנחם משפחתו בכל הטוב שעשה הפרופסור לכל כך הרבה אנשים בעולמנו

אור
18.01.2014, 21:22

הכרתי את פרופ' צ'רניאק כשניתח את אחותי שחלתה בסרטן הלבלב. בן אדם מדהים ורופא בחסד עליון. גם אחרי הניתוח הקפיד לבקר אותה ולהתעניין בשלומה דבר שמאד מאד שימח את אחותי ועודד אותה. אחותי מאד העריכה אותו ושמחה על שבחרה בו כרופא כירורג שינתח אותה. כל כך כאב לנו לשמוע את מה שקרה לפרופסור . בלתי נתפס כיצד המומחה
בעל השם העולמי בנושא הלבלב חלה במחלה שהוא עצמו הציל אלפים ממנה. אנחנו מדברים עליו בבית המון ולא מאמינים עדיין שהוא איננו. פשוט בלתי נתפס. מאחלת למשפחה שלו שלא תדעו עוד צער.