חדשות

"בגלל שאבי ייסד את ה-CBT, קיבלתי את האימון וההדרכה הכי טובים"

כך אומרת ג'ודית בק, נשיאת Beck Institute בארה"ב ובתו של אהרון בק, בראיון מיוחד על טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

האם תוכלי לספר לנו על הרקע המקצועי והמשפחתי שלך?
"רציתי להיות מורה מאז שהייתי בת 5 או 6. היה לי כשרון טבעי בעבודה עם ילדים והוראה היתה עניין אינטואיטיבי עבורי. התחלתי לעבוד כמורה עם תלמידים בעלי קשיי למידה. בתואר התמקדתי בחינוך ובפסיכולוגיה ובהדרגה התחלתי להתעניין יותר בטיפול קוגניטיבי.

ב-1982 קבלתי תואר באוניברסיטת פנסילבניה ולאחר לימודי פוסט-דוק במרכז לטיפול קוגניטיבי, הצטרפתי לצוות המרצים של האוניברסיטה. ב-1994 אבי ואני פתחנו את מכון בק לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. אני נשואה 36 שנה ולבעלי ולי יש שלושה ילדים ונכד אחד. אני בת מזל. אנו מתגוררים בפילדלפיה".

ג'ודית בק (צילום: פרטי)

ג'ודית בק (צילום: פרטי)

האם תוכלי לספר לנו על התפקידים שלך ועל מכון בק?
"אני הנשיאה של מכון בק, מלכ"ר בתחום האימון והטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. המרכז מעביר סדנאות לקהל של מטפלים וחוקרים וגם לאנשי חינוך מכל העולם. המרכז שלנו לפסיכותרפיה בפילדלפיה מספק טיפול State of the Art וקונסולטציות.

אני מחלקת את זמני במכון בק בין מספר פעילויות, כגון עבודה קלינית, הדרכה, טיצ'ינג, מנהלה, פיתוח תכניות וייעוץ לארגונים. אני ועמיתים נוספים במכון בק, נוסעים הרבה בעולם וברחבי ארה"ב כדי לאמן מטפלים ב-CBT. אני גם כותבת הרבה ופרסמתי מעל 100 מאמרים ופרקים בספרים בנושאים שונים של CBT. שמות הספרים שלי: Cognitive Behavior Therapy: Basics and Beyond; Cognitive Therapy for Challenging Problems: What to do When the Basics Don’t Work; Cognitive Therapy of Personality Disorders; Oxford Textbook of Psychotherapy.

ערכתי גם חוברת עבודה למטפלים לשימוש עם מטופלים וגם צילמתי מספר סרטי וידיאו של פגישות טיפוליות. כתבתי גם בנושא של יישום CBT בתחום הירידה במשקל, כולל שני ספרים וחוברת עבודה לצרכנים.

השליחות של מכון בק הינה לעודד את ההפצה של CBT בכל העולם, לכן אני מעורבת גם במספר פלטפורמות של המדיה: אני כותבת ועורכת מספר ניוזלטרים (תוכלו להירשם אליו!), פוסטים בבלוגים, ועדכונים בפייסבוק, טוויטר, ולינקדאין. אני גם עובדת עם הצוות שלנו כדי לערוך סרטי וידיאו של אבי ושלי, כשאנו עונים לשאלות של משתתפי הסדנה בערוץ היו-טיוב של מכון בק.

http://www.youtube.com/watch?v=nnE1vMhu5WY&feature=c4-overview&list=UUZ8MAM1oUKyuTQArFrVTFZA

http://www.youtube.com/watch?v=Nk59lutY_E4

אני גם ממשיכה ללמד ממתמחים לפסיכיאטריה באוניברסיטת פנסילבניה".

האם תוכלי לספר לנו על המטופל הראשון שלך? או על מטופלים מעניינים, טעיות של מתחילים או תובנות חשובות?
"איני זוכרת את המטופל הראשון. מה שאני כן זוכרת שישבתי בפגישה וחשבתי "אבי היה עושה זאת יותר טוב". מחשבה אוטומטית זו גרמה למוראל נמוך ולחרדה. היא גם היתה לא מדויקת. הייתי צריכה להבין שאני צריכה לנקוט בפרספקטיבה אחרת. כשהתחלתי להשוות עצמי ל-Peers שלי במקום למייסד של השיטה הקוגניטיבית, הרגשתי טוב בהרבה.

למדתי מוקדם שיש הרבה מרכיבים הכרחיים של טיפול יעיל. היה חשוב להבין את הפורמולציה הקוגניטיבית של ההפרעה של המטופל, לפתח קונצפטואליזציה קוגניטיבית של המטופל, להשתמש בקונצפטואליזציה זו בבניית התכנית הטיפולית, לבנות ברית טיפולית חזקה, למדוד את ההתקדמות בכל פגישה, לזהות ולהתמקד על הדבר הכי חשוב למטופל, לבקש מהמטופל לכתוב ולסכם את ההבנות החדשות שלו והתכניות שלו לתקוף את הבעיה בשבוע הקרוב ועוד. הבנתי שהמטופלים משתפרים באמצעות שיפורים קטנים ויומיומיים בחשיבה שלהם ובהתנהגות שלהם".

מדוע בחרת ללכת בדרכו של אביך? האם זה היה קל או קשה? האם היו לך אכזבות וקשיים, או דווקא יתרונות?
"כפי שכבר ציינתי, לא תכננתי תחילה ללכת לתחום בריאות הנפש. התחלתי כמורה אבל הבנתי שאני רוצה להתקדם מעבר לתפקיד המורה בכיתה וכך התחלתי ללמוד תואר בחינוך. עם הזמן, בחרתי להתמחות גם בפסיכולוגיה. כיום, השלמתי כבר את המעגל השלם, כי הרבה מה שאני עושה הוא ללמד בעלי מקצוע מתחום בריאות הנפש.

אני בת מזל בכך שאבי הוא המייסד של השיטה הקוגניטיבית. קבלתי את האימון וההדרכה הכי טובים שיש. היותי "הבת של" אולי פתחה לי דלתות, אבל הפכתי מפורסמת בזכות עצמי כשכתבתי את הספר הבסיסי של התחום, ספר שתורגם לעשרים שפות. אני כמובן לא אשיג את מה שהוא השיג, אבל אני גאה לתרום לתחום על ידי הפצת הרעיונות שלו למטפלים של בריאות הנפש באמצעות הכתיבה שלי וההרצאות שלי ולהרחיב את עבודותיו גם לתחומים של הפרעות אישיות וירידה במשקל".

מה לדעתך ההתקדמות הכי גדולה בתחום ה-CBT בארבעים השנה האחרונות?
"אני סבורה שההתקדמות הכי גדולה בתחום הינה האדפטציה של ה-CBT למגוון של הפרעות נפשיות, בעיות פסיכולוגיות ומצבים רפואיים עם מרכיבים פסיכולוגיים, והמחקר המקיף (מעל אלף מחקרים מבוקרים), שהדגימו יעילות של השיטה בכל אחד מהנ"ל. בארבעת העשורים האחרונים, אבי ואני, ועמיתים מכל העולם שיפרו את הפורמולציה הקוגניטיבית לגבי כל האבחנות וזיהינו קוגניציות מפתח ואסטרטגיות של התמודדות אותן יש לבדוק בכל טיפול.

מהם ההישגים הכי משמעותיים שלך?
"מלבד שלושה ילדים נהדרים אותם גידלתי עם בעלי המקסים, הייתי אומרת שהישג אחד משמעותי הוא הכתיבה שלי, שאפשרה ל-CBT להתפתח בכל כך הרבה מדינות. ההקמה של מכון בק http://www.beckinstitute.org/ כאן בפילדלפיה, ב-1994, הוא הישג שני".

מה לדעתך ההישגים הכי גדולים של אביך, אהרן בק?
"יש לו המון הישגים, אבל הנה שניים מהחשובים ביותר: ההבנה שלו דרך מחקר שהקונצפטים המסורתיים של הגישה הפסיכו-דינאמית של דיכאון אינם מדויקים והפיתוח של שיטת טיפול קצרה ויעילה שמתבססת על התיאוריות שלו, וגם החינוך של דורות לעתיד בתחום בריאות הנפש שלמעשה הרחיבו את עבודותיו וערכו את המחקר הדרוש לתקף את התיאוריה שלו והראו יעילות של הטיפול בהפרעות רגשיות שונות".

האם את סבורה ששיטות חדשות כגון ה-DBT והסכמה-תרפיה קשורות ל-CBT המקורי? יש מטפלים שטוענים ששיטות אלו מתאימות למקרים הקשים ושה-CBT המקורי היה למקרים ה"קלים"? מה את חושבת בנושא?
"השיטה מקורית פותחה בשנות השישים ונמצאה יעילה במחקרים של דיכאון "רגיל". בהמשך, המחקר הראה יעילות של השיטה במניעת רלפס. כיום, השיטה עודכנה ונמצאה יעילה גם במקרים של דיכאון חמור, הפרעות חרדה, PTSD, הפרעות אכילה, אביוז של סמים, הפרעות אישיות, הפרעה דו-קוטבית וסכיזופרניה.

הטיפול מתבסס על המודל הקוגניטיבי: אנשים מפרשים את החוויות שלהם יותר על בסיס התגובות שלהם ופחות בהקשר למצב עצמו בו הם התנסו. אנשים יכולים ללמוד לבדוק ולענות למחשבות הלא מסתגלות שלהם (גם ברמה השטחית של מחשבה אוטומטית וגם ברמה העמוקה יותר של אמונת ליבה),וכשהם עושים זאת, הם מרגישים יותר טוב. פתרון בעיות ושינוי התנהגותי, יחד עם שינוי קוגניטיבי, מאפשר למטופלים להשיג את מטרותיהם".

אבל הטיפול המודרני כולל יותר מטכניקות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי ופתרון בעיות. אנו משתמשים בטכניקות כדי ליצור שינוי מתמשך במצב הרוח, ובחשיבה והתנהגות של המטופלים שלנו. למשל, אצל אנשים עם הפרעת אישיות, נשתמש בטכניקות של ברית טיפולית כשלמטופל חשיבה לא מסתגלת בהקשר למטפל שלו. מטופלים רבים לומדים כישורים של וויסות רגשי, חמלה עצמית, מיינדפולנס, אקספטאנס וקומיטמנט וטכניקות אחרות. כדי לשנות אמונות ליבה ברמה הרגשית (כמו גם ברמה האינטלקטואלית), טכניקות חוויתיות דרושות לעתים. ועל מנת לבנות ברית חזקה, מטפלים צריכים להפגין את כל הכישורים של ייעוץ (כגון אמפטיה, אוטנטיות והבנה מדויקת).

המחקר מראה שטיפול קוגניטיבי, כשהוא עובר אדפטציה עבור חולים מסובכים, הוא יעיל. שימוש בטיפול קוגניטיבי לדיכאון כפי שהיה נהוג בנשות השישים, לא מומלץ למקרים של הפרעות אחרות כגון PTSD, הפרעות אכילה וכו'. מטפלים צריכים לעבור אימון ולקבל מומחיות באדפטציות השונות של CBT".

האם את חשובת ש-CBT יעיל במקרים של סכיזופרניה, שם רבים מהמטופלים הינם אפאטיים וקונקרטיים?
"הרבה מחקרים מבוקרים, רובם מבריטניה, הדגימו ש-CBT משפר יחד עם התרופות את התסמינים החיוביים של סכיזופרניה. פול גרנט ואבי יחד עם הקבוצה מפנסילבניה פרסמה ב-2012 מאמר ב-Archives שתיאר מחקר מבוקר ואקראי שהדגים ש-CBT יעיל בהורדת התסמינים השליליים של סכיזופרניה".

http://archpsyc.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1107449

אנו כותבים כעת חוברת על דיאטה ואורח חיים בריא למטופלים פסיכיאטריים. האם תוכלי להציע לנו מספר דברים קצרים שנכלול בחוברת זו שיעזרו למטופלים די מורכבים וכרוניים לשנות את דרכי החשיבה שלהם ואת ההתנהגות שלהם?
"הטכניקות הבאות הן חלק מהספר The Beck Diet Solution: Train Your Brain to Think like a Thin Person. אנו עובדים עם אלו שמנסים לרזות כדי לשלוט בכישורי PRE-DIETING לפני שהם מתחייבים לתכנית אכילה. אנו מוודאים שהם עושים רק את השינויים באכילה שהם יכולים לשמור כל חייהם. אנו מעודדים אותם לאמץ תפריט בריא עם כמות קלוריות סבירה (ולא נמוכה מדי) ולוודא שהם כוללים בה את המאכלים האהובים עליהם; אחד ממזונות אלו הם צריכים לאכול לפחות פעם ביום".

להלן מספר כישורים של Pre-Diet:
לקרוא מדי בוקר רשימה של סיבות בעטיין רוצים לרזות.
לאכול רק בישיבה, באיטיות וליהנות מכל ביס.
לענות למחשבות המפריעות (זה בסדר לאכול מזון זה שלא תכננתי כי...) - לכתוב את התשובות על כרטיסיות ולקרוא אותן מדי יום.
ללמוד להבחין בין רעב וכמיהה או רצון לאכול מסיבות רגשיות.
אם זה לא הזמן לאכול, ללמוד לסבול אי נוחות קטנה בשל רעב ולהפנות תשומת לב לכיוון אחר, וכך לגלות שהרעב בא והולך.
ללמוד איך לראות בטעות אכילה (Eating Mistake) רק כשגיאה וללמוד איך לחזור למסלול באופן מיידי לאחר הטעות".

מה את חושבת על ה-DSM 5 ועל הסערה בעקבותיו בשנים האחרונות ובמאי 2013 במיוחד? האם את משתמשת בספר זה?
"אני כן משתמשת בו. לרוב, זהו שיפור לעומת הגרסה הקודמת, אך עדיין נידרש לשינויים רבים עם התקדמות המחקר של ההפרעות השונות".

תוכלי לספר לנו אודות הקשר עם אביך? איך הוא מסתדר, האם הוא עדיין עובד?
"אבי אדם מדהים. הוא בן 92 וחד כמו בעבר. העיסוקים העיקריים שלו הינם כיום CBT בסכיזופרניה ולימוד מערכות גדולות של ברה"ן לקראת שימוש ב-CBT. אני בת מזל. אני והוא נפגשים לארוחת צהריים פעם בשובע ודנים בתיאוריה, במקרים ובמחקר, ובשיטות חדשות בתוך CBT. אנו מדברים בטלפון מספר פעמים בשבוע והוא מנהל את הפרק של שאלות ותשובות בסדנאות שלנו, כפעם או פעמיים בחודש".

איך היה להיות בתו של אהרן בק? האם ההשקפות של אביך השפיעו על החינוך שקבלת בילדותך או על צורת-ארגון הבית בילדותך? איך הדבר השפיע עלייך?
"להורי היו חיי נישואין מסורתיים למדי. אבי עבד רוב הזמן ואימי, למרות שלמדה משפטים כשהיתה אם לארבעה ילדים, היתה המטפלת העיקרית בילדים. היא ניהלה את הבית, ארגנה את הפעילויות של הילדים וכו'. שני ההורים היו אנשים בעלי גישה של פתרון בעיות ואני חושבת שזו דרך טובה לגדל ילדים. אבי סיפר לי על כמה מהתיאוריות שלו כשהייתי נערה, אבל לא ידעתי אז כמה מהפכניים היו הרעיונות שלו. גם לא ידעתי שאבי היה אדם כה בולט עד שלמדתי בקולג' והתחלתי את לימודי הפסיכולוגיה שלי".

האם ההשקפות המקצועיות והמומחיות שלך משפיעים על הכללים במשפחה שלך ועל מערכות היחסים שלך?
"אני מנסה להשאיר את החלק הטיפולי שלי במשרד. אבל אני גם אדם עם גישה של פתרון בעיות. אני מוקירה את משפחתי מעבר לכל דבר אחר. התמזל מזלי שיכולתי לשלב חיי משפחה וקריירה. אבל אם הייתי נאלצת לבחור רק אחד מהם, הייתי בוחרת בחיי המשפחה".

בישראל ה-CBT נאבק עם הטיפול הדינאמי ועם המטפלים הדינאמיים. מה את חושבת על מאבק שכזה? האם יש מאבק דומה בארצות הברית? מי מנצח שם?
"אני חושבת שאנו מתחילים לראות בארה"ב יותר אינטגרציה של התערבויות. הרבה מטפלים דינאמיים אומרים שהם מאמצים התערבויות קוגניטיביות בטיפול שהם נותנים והרבה מטפלים קוגניטיביים (כולל אותי) משתמשים בשיטות "דמוי פסיכו-דינאמיות" בתוך הטיפול ה-CBT, למשל בעבודה עם אנשים עם הפרעת אישיות".

האם יש לך קשרים מקצועיים בישראל?
"CBT בישראל מיוצג ע"י ארגון איט"ה (http://www.itacbt.co.il). ארגון זה פועל תחת הסטנדרטים של האיגוד האירופאי של CBT. כל שנה איט"ה מארגן סדנה של שלושה ימים בנושאים שונים של CBT. ישראל התברכה בארגון איט"ה מצוין".

מה היית רוצה להגיד לעמיתי, פסיכיאטרים ופסיכותרפיסטים בישראל?
"זוהי בעצם אותה אמירה שאני אומרת בכל העולם. המחקר הראה שטיפול CBT יעיל. לכן, חשוב שמטפלים ילמדו כמה שיותר על הטיפול, כדי להוריד את המצוקה והסבל של המטופלים במהירות וגם להביא אותם לרמיסיה ולמנוע רלפס.

אני מקווה לפגוש רבים מכם בכנס השנתי של הארגון האירופאי ל-CBT שיהיה בסוף אוגוסט 2015 בירושלים. זו תהיה הזדמנות נהדרת לפגוש וללמוד ממומחים מישראל, אירופה וארצות הברית. אני בייחוד מצפה לנסיעה זו לישראל, כדי לפגוש בני משפחה, חברים ועמיתים שאת חלקם פגשתי עוד בשנים שחייתי בירושלים עם בעלי ב-1978-1979".

ערך ותירגם: ד"ר יוליאן יאנקו

נושאים קשורים:  חדשות,  טיפול קוגניטיבי-התנהגותי,  CBT,  ג'ודית בק,  אהרן בק
תגובות