חדשות

מחקר בריטי: תרופות מסיסות במים מעלות הסיכון להתקפי לב ולשבץ

לדברי החוקרים, תרופות פופולריות רבות המסיסות במים מכילות כמויות גדולות מדי של נתרן, ומעלות ב-16% את הסיכון לסבול מהתקף לב או שבץ

מחקר המתפרסם הבוקר ב-BMJ מעלה, כי תרופות מסיסות פופולריות כמו אספירין, פאראצטמול, איבופרופן ופרמין, ותוספים מסיסים כמו ויטמין C, סידן ואבץ, מכילים שיעור גבוה מדי של נתרן (סודיום), וגורמים לעלייה בסיכון להתקפי לב ולשבץ מוחי בקרב אלו שנוטלים אותם.

החוקרים קובעים כי הסיכון של מי שנוטל את תרופות ותוספים אלה (המתמוססים במים לפני נטילתם) לסבול מהתקפי לב או שבץ גדול ב-16% לעומת מי שנוטל תרופות שאינן מכילות בהרכבן נתרן. כמו כן, קיים סיכון גדול פי שבעה של נוטלי תרופות אלה לסבול מיתר לחץ דם, ובסך הכל סיכון גבוה ב-28% מהרגיל למוות מוקדם, בהשוואה לנוטלי תרופות שאינן מכילות נתרן.

עורכי המחקר, שכלל מעקב של שבע שנים אחר 1.2 מיליון בני אדם, קראו ליצרניות התרופות לספק יותר מידע לגבי תכולת כל תרופה, בדגש של שיעור הנתרן הנכלל בה (המידע חייב להופיע בעלון המצורף לאריזה וגם על גבי האריזה). כמו כן, הם ציינו כי אזהרות בנוגע לתכולת הנתרן של התרופות צריכות להגיע גם לידיעת רופאי הקהילה הרושמים מרשמים קבועים לתרופות אלו. החוקרים ציינו כי לקיחת המינון המקסימלי של תרופות אלה ביום עובר את המקסימום המומלץ לצריכת נתרן, וזאת מבלי לקחת בחשבון את הנתרן שנספג כתוצאה מתזונה.

לקריאת המחקר המלא ב-BMJ לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  יתר לחץ דם,  תעשיית התרופות,  נתרן,  סיכון לאירועי לב
תגובות