חדשות

מחקרים קליניים בשיטות טיפול לטרשת נפוצה ממתינים לאישור ממשלתי

כך נמסר בכנס מקצועי לקהילה הרפואית שעסק בטרשת נפוצה; לפי נתונים שנמסרו בכנס, בישראל כיום יותר מ-5,000 חולים במחלה

מחקרים קליניים בשיטות חדשניות של אימונו-תרפיה ספציפית עבור חולי טרשת נפוצה וטיפולים בתאי גזע ממתינים לאישור ממשלתי כדי לבחון אותם בישראל; כך מסר אתמול (יום ב') פרופסור דימטיריוס קרוסיס, מנהל המרכז לטרשת נפוצה במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים, בכנס מקצועי לקהילה הרפואית ולחולי טרשת נפוצה שמקיים המרכז מדי שנה. בישראל חולים בטרשת נפוצה יותר מ-5,000 בני אדם ובעולם מעל 2.3 מיליון.

פרופסור דימטיריוס קרוסיס, מנהל המרכז לטרשת נפוצה במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים (צילום: "הדסה")

פרופסור דימטיריוס קרוסיס, מנהל המרכז לטרשת נפוצה במרכז הרפואי "הדסה" בירושלים (צילום: "הדסה")

פרופסור קרוסיס, שאירגן את הכנס עם צוותו, ציין כי מחקרים מתקדמים שנעשים כיום יובילו בשנים הקרובות לפריצת דרך בטיפולים שיוענקו לחולי טרשת נפוצה - מחלה כרונית של מערכת העצבים המרכזית. כיום ידוע שהמחלה נגרמת ממנגנונים אוטו-אימוניים התוקפים את מעטה המיאלין העוטף את העצבים ופוגע בתפקודם.

מהמרכז הרפואי "הדסה" נמסר, כי תוצאות ראשונות של ניסוי קליני, שנוהל בידי פרופסור קרוסיס ונחשף בכנס, עסקו בהשתלת תאי גזע כדי לעודד גדילה מחודשת של תאי עצב ומייצרי מיאלין לשם הגנה על רקמות במוח – שיטה ייחודית שפותחה בבית החולים. בשלב זה, נבחנת השיטה רק בניסוים קליניים, הנערכים במקביל גם בבתי חולים ברחבי העולם.

כמו כן, בוחן צוותו של פרופסור קרוסיס תרופות אימונולוגיות ניסויות חדשות, ביניהן "לינומייד" ו"לקינימוד", וכן טיפולים חיסוניים עם תאי T (מחקר משותף עם ד"ר רבקה אבולעפיה-לפיד).

פרופסור תמיר בן-חור, מנהל המחלקה הנוירולוגית ב"הדסה", הדגיש כי בשנה האחרונה חלו התפתחויות בתחום הרפואי שצפויות לשפר משמעותית את חיי החולים בעתיד.

ד"ר עדי ועקנין-דמבינסקי, רופאה בכירה במחלקה הנוירולוגית בהדסה ובמרכז לטרשת נפוצה, מסרה בכנס כי כמויות רבות של ויטמין D משפיעות על התרופות לטובה ותיארה את היתרונות ותופעות הלוואי של תרופות חדשות שנכנסו באחרונה לשימוש. חלקן ניתנות במתן פומי (בכדורים). ד"ר פטרו פניוטה וד"ר עמי וורבר, רופאים בכירים במרכז, הציגו פתרונות למגוון סימפטומים של טרשת נפוצה ביניהם ספסטיות, עייפות, כאבים והתקפי צחוק ובכי קיצוניים. כמו כן, הוצגו תרופות המשפרות את יכולת ההליכה. על הקנביס הרפואי נמסר, כי חומר זה זמין כיום לחולים בטיפות ובעוגיות.

לדברי ד"ר ורבר, "זו תרופה אפקטיבית בטיפול בעיוות שרירים אצל חלק מהחולים. יש בישראל עתה כמה מאפיות המייצרות עוגיות אלו בפיקוח הרבנות, אבל על החולים לעבור תחילה מבחן פסיכולוגי לפני שיוכלו להתחיל בטיפול בקנביס רפואי. אחת מתופעות הלוואי של חומר זה היא הזיות".

נושאים קשורים:  חדשות,  תאי גזע,  טרשת נפוצה,  המרכז הרפואי "הדסה",  אימונו תרפיה,  פרופסור דימטיריוס קרוסיס
תגובות