חדשות

מחקר: רופאים אינם מטפלים באופן מיטבי בילדים עם הפרעות גנטיות

רופאי ילדים בארה"ב דיווחו כי הם ממעטים לשלוח לבדיקות, לא דנים בסיכונים ואוספים מעט נתוני היסטוריה משפחתית של הפרעה גנטית

מחקר שנערך באוניברסיטת מישיגן שבאן-ארבור מצא כי רופאי ילדים רבים במרפאות קהילה (רפואה ראשונית) הודו שהם "חשים אי-נוחות בעת שהם באים להעניק טיפול רפואי וייעוץ לפציינטים עם הפרעות גנטיות". כמו כן רבים, דיווחו כי אינם נוהגים לדון עם המטופלים בסיכונים או ביתרונות שבעריכת בדיקות גנטיות. המחקר פורסם בשבוע שעבר ב-American journal of Medical Genetics.

בצוות המחקר השתתפו רופאים מבית החולים לילדים C.S Mott ובית החולים לילדים "מונטיפיורי". המחקר מבוסס על שאלון שהופץ בקרב מדגם כלל-ארצי של 88 רופאי ילדים במסגרת פרויקט של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים לשיפור איכות הטיפול וחדשנות.

רוב רופאי הילדים שהשתתפו בסקר דיווחו, כי הם מורים על בדיקות גנטיות ספורות ומעטות (פחות מ-3 בשנה), ועל אי נוחות לדון עם המטופלים על ההיסטוריה המשפחתית של ההפרעה הגנטית שלהם. כל זאת ללא קשר עם החיוב לבצע בדיקות סקר גנטיות ליילודים (על-פי הוראה פדרלית מחייבת). רק 13% - מיעוט מקרב משתתפי הסקר – השיבו כי הם דנים בגורמי סיכון פוטנציאליים או במגבלות של בדיקות הגנטיות. רק כ-50% אמרו כי הם חשים מוסמכים דיים להעניק טיפולים וייעוץ למטופלים עם הפרעות גנטיות.

פחות משליש ממשתתפי הסקר אמרו כי אוספים נתוני היסטוריה משפחתית של הפרעה גנטית לגבי שלושה דורות – המינימום והבסיס להערכת מצב רפואי-גנטי.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  יחסי רופא חולה,  מחלות גנטיות
תגובות