חדשות

פרופ' אורלי אל-פלג מ"הדסה" זכתה בפרס המדען המצטיין של קק"ל

הפרס על שם ד"ר לודוויג אלקלס, שמוענק כבר 28 שנה על ידי קק"ל, ניתן לפרופ' אל-פלג על מחקריה העוסקים בבסיס הגנטי של מחלות נדירות

פרופסור אורלי אל-פלג, מנהלת המחלקה לגנטיקה במרכז הרפואי "הדסה" שבירושלים, קיבלה אתמול (יום ב') את פרס המדען המצטיין על שם ד"ר לודוויג אלקלס ז"ל, המוענק מדי שנה (השנה בפעם ה-28) על ידי הקרן הקיימת לישראל. הפרס הוענק לפרופסור אל-פלג על מחקריה העוסקים בבסיס הגנטי של מחלות נדירות המופיעות בעיקר בילדות.

מימין: מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן,  זוכת הפרס ד"ר אורלי אל-פלג, יו"ר קק"ל אפי שטנצלר (צילום: אבי חיון / באדיבות קק"ל)

מימין: מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, זוכת הפרס ד"ר אורלי אל-פלג, יו"ר קק"ל אפי שטנצלר (צילום: אבי חיון / באדיבות קק"ל)

בשנות ה-90 הצליח צוות חוקרים, בראשות פרופסור אל-פלג, לאבחן את הבסיס הגנטי של מספר מחלות, בעיקר כאלו שנבעו משיבושים במסלולים המטבוליים. פיתוח דור חדש של מרצפי DNA, המסוגלים לקרוא רצפים גנומיים במהירות וביעילות, מאפשר בשנים האחרונות לחוקרים לזהות את הגנים המעורבים במספר רב של מחלות נדירות.

בעבר התמקד המחקר במשפחות בודדות שבהן שני ההורים היו קרובי משפחה, ולעתים נולדו להם ילדים שסבלו ממחלות גנטיות. כיום יכולים החוקרים לקרוא את הרצף המקודד (אקסום) של חולה יחיד, ללא תלות במוצא הוריו ולהגיע להבנת הבסיס הגנטי של מחלתו. ממצאים אלו מאפשרים לאותן משפחות ללדת ילדים בריאים. כמו כן, בזכות מחקרים אלו פותחו טיפולים רפואיים חדשניים לחולה עצמו.

הקרן ע"ש אלקלס מעניקה את הפרס השנתי לחוקרים ישראלים התורמים להתקדמות במדעי הרפואה. ד"ר לודוויג אלקלס, יליד גרמניה, היה מגדולי התורמים לקק"ל ובצוואתו הורה על הענקת הפרס. הדוברים בטקס שנערך אתמול ב"הדסה" היו: יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר; מנכ"ל הדסה, ד"ר אביגדור קפלן; המשנה האקדמי למנכ"ל הדסה, פרופסור יעקב נפרסטק; ד"ר אסנת לבציון-קורח, מנהלת בית החולים בהר הצופים ונציגת משפחתו של ד"ר אלקלס.

נושאים קשורים:  חדשות,  מחלות גנטיות,  המרכז הרפואי "הדסה",  פרס ד"ר לודוויג אלקלס,  פרופ' אורלי אל-פלג
תגובות