מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו, אמר אתמול (יום ג') בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, כי בכוונתו לקדם יוזמה לקיצור לימודי הרפואה בישראל לפחות בחצי שנה, כך שבפועל הלימודים יימשכו 5 שנים במקום 6 שנים, כנעשה כעת. פרופ' גמזו ציין, כי מהלך זה יאפשר להפנות מדי שנה כ-200 רופאים הדרושים לעבודה בבתי החולים.

עוד מסר פרופסור גמזו, כי בכל שנה מונפקים רישיונות עיסוק ברפואה לכ-450 ישראלים החוזרים מלימודים בחו"ל ולעולים חדשים. בעוד עשר שנים, על פי הערכותיו, שיעור הרופאים בישראל יעמוד על 3 רופאים לכל 1,000 בני אדם.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר בדיון כי הר"י פועלת להעדפה מתקנת בתחום רפואת הפגים. מאז חתימת ההסכם הקיבוצי האחרון עם הרופאים, באוגוסט 2011, נוספו 22 רופאים שמתמחים ברפואת פגים – אחד מתחומי הרפואה שהוגדרו כמצויים במצוקת כוח אדם.

משרד הבריאות הודיע כי עד סוף השנה יפיץ חוזר מנכ"ל שבו יקבעו התקנים המחייבים, התשתיות, התמריצים בעבור עמידה ביעדים ומדדי איכות הטיפול הנדרשים לשם הפעלת פגיות ומחלקות טיפול נמרץ ליילוד. יו"ר האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה, ד"ר שמואל צנגן, אמר בדיון, כי "הרצון הטוב וההחלטות שהתקבלו הם צעד חיובי בדרך לפתרון הבעיה. נותר רק לחכות ליישום ההמלצות, שהן בגדר בשורה של ממש למען הפגים".

בתוך כך, בדיון אחר שנערך בוועדת הכנסת לזכויות הילד נמסר על הצורך בהקמת בנק לחלב-אם בכל בית חולים שמפעיל מחלקת יולדות. משרד הבריאות הביע תמיכה במהלך והתחייב לסייע בקידום מודל של בנק חלב-אם. הניאונטולוג ד"ר קובי שיף, מבית החולים "לניאדו", אמר בדיון כי עלות הקמת בנק חלב-אם צמוד לכל מחלקת יולדות מוערכת בכ-600,000 ש"ח. עלות האחזקה השנתית שלו מוערכת בכ-200,000 ש"ח. לדבריו, "חלב אם יציל את חיי הפגים ומבחינה כלכלית יחסוך מיליונים בצמצום התחלואה של הפגים".