חדשות

נטילת גלולות במשך 3 שנים ויותר - מכפילה הסיכון לגלאוקומה

כך קובע מחקר שהוצג השבוע בכנס רופאי העיניים בארה"ב; ההערכה: החומר בגלולות נגד הריון פועל על הרשתית בעקבות הורדת האסטרוגן

מחקר שהוצג אתמול (יום ב') בכנס השנתי של האקדמיה האמריקאית לאופתלמולוגיה שנערך בניו-אורלינס מצא, כי שימוש ארוך טווח בגלולות למניעת הריון עשוי להכפיל את הסיכון לגלאוקומה.

החוקר הראשי, ד"ר שן לין, רופא עיניים מאוניברסיטת קליפורניה שבסן-פרנסיסקו מסר, כי המחקר העלה שנשים שנטלו גלולה למניעת הריון במשך יותר משלוש שנים היו בסיכון כפול לגלאוקומה, מחלה נפוצה העלולה להביא לעיוורון. הרופאים החוקרים קראו לעודד נשים שנמצאות בסיכון לעבור בדיקות על בסיס קבוע כדי לאתר סימנים מוקדמים למחלה, משום שאז ניתן לטפל בה באמצעות טיפות עיניים.

ד"ר לין מסר, כי שימוש בגלולות למניעת הריון לאורך זמן מגדיל את הסיכון מ-2.5% באוכלוסיה הכללית לכדי 5% בקרב נוטלות הגלולות. המחקר מבוסס על מסד נתונים לגבי 3,406 נשים בנות 40 ומעלה בארה"ב. בקרב הנשים שנטלו חלק במחקר, 231 שנטלו את הגלולה מעל שלוש שנים אובחנו עם גלאוקומה בהשוואה ל-115 בלבד מאותה קבוצת גיל, שלא נטלו אותה לאורך התקופה הנ"ל.

עם זאת, החוקרים הבהירו שעדיין לא ברור אם הגלולה עצמה עשויה לגרום ישירות לגלאוקומה. כמו כן, המחקר לא הפריד בין סוגים שונים של גלולות. ההנחה שהעלה ד"ר לין היתה, שהגלולה יכולה לגרום לנזק בתאי הגנגליון שברשתית בעקבות הורדת רמת ההורמון אסטרוגן בדם של הנשים. ב-2011 מחקר גדול הרבה יותר בהשתתפות 80,000 נשים בארה"ב, שנטלו את הגלולה במשך 5 שנים ומעלה, מצא עליה ב-25% בלבד בשיעור הסיכון לגלאוקומה. כלומר: הסיכויים שלהן לפתח את המחלה לאורך שנות החיים עלו מ-2.5% ל-3% בלבד.

נושאים קשורים:  חדשות,  אסטרוגן,  גלאוקומה,  גלולה למניעת הריון
תגובות