חדשות

מחקר: דיכאון מחיש את ההזדקנות הביולוגית של תאים בגוף

המחקר, שנערך על ידי צוות רפואי הולנדי, מצא כי הטלומרים בכרומוזומים בתאיהם של נבדקים הסובלים מדיכאון מתמשך היו הקצרים ביותר

דיכאון עשוי להחיש תהליכי הזדקנות ולגרום לכך שהחולה ייראה מבוגר יותר ויסבול ממחלות המאפיינות את הגיל השלישי; כך נטען במחקר חדש, שפורסם באחרונה ב-Molecular Psychiatry. המחקר נערך על כ-2,400 חולים ונוהל על ידי חוקרים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת VU בהולנד.

החוקרים דיווחו כי בניסויי מעבדה שערכו, נראה היטב כי שתאי רקמות שמקורם באנשים עם דיכאון חמור (הסובלים ממנו בהווה או סבלו ממנו בעבר) הם "זקנים" יותר מבחינה ביולוגית. הבדל זה נקבע על ידי מדידת אורך הטלומרים בכרומוזומים שבתוך התא.

רופאים יודעים מכבר, כי אנשים עם דיכאון חמור מצוים בסיכון להופעת מחלות שיש להן קשר עם זיקנה או הזדקנות הגוף, כמו סרטן, סוכרת, השמנת-יתר ומחלת לב. לכן, היה חשד כי דיכאון גובה מהחולה מחיר גופני, לצד המחיר המנטלי. את זאת, קובעים מחברי המחקר, אישרו הניסויים הנוכחיים.

בקרב משתתפי המחקר, יותר משליש הם דיכאוניים ושליש חוו דיכאון חמור בעבר. שליש כלל לא חוו דיכאון. משתתפי המחקר סיפקו דגימות דם לצורך אנליזה במעבדה. החוקרים התבוננו בשינויים שחלו במבני הטלומרים. אורכם של הטלומרים מתקצר בעת חלוקת התאים בגוף, ומדידת אורכם היא דרך להערכת הזדקנות התאים. הוברר כי אצל חולי דיכאון (עכשוויים או בעבר) אורך הטלומרים היה קצר משמעותית בהשוואה למי שלא חווה דיכאון. ההבדלים נראו בבירור גם כשנלקחה בחשבון התנהגות שונה של הנבדקים, כמו צריכת אלכוהול גבוהה או עישון. בקרב דיכאוניים כרוניים התגלו הטלומרים הקצרים ביותר.

העורך הראשי של המחקר, ד"ר ג'וסין וורהובן, מעריך כי התקצרות הטלומרים היא תוצאה של תגובת הגוף לגורמי הדיכאון.

לקריאת דיווח על המחקר לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  הזדקנות,  דיכאון,  טלומרים
תגובות
 
דפנה
21.11.2013, 22:55

בתור אישה לבעל שחלה בדיכאון תקופה ארוכה, אני לצערי לא הייתי צריכה מחקרים שיוכיחו לי את מה שנאמר בכתבה. לא רק שהוא היה נראה מבוגר מאוד לגילו, הוא גם היה מרגיש ככה בעצמו. למזלנו הרב אנחנו מאחורי זה (למרות שהוא עדיין מממשיך את הטיפול אצל פרופסור חיליק לבקוביץ שבזכותו בעלי חזר אליי מחדש). חשוב לי להגיד לכל מי שמתמודד עם המחלה הנוראה- לכו לטפל! החיים יכולים לחזור אליכם בחזרה