מערכת לימבית

שינויים בפעילות המערכת הלימבית בזמן התבוננות על פזילה

מחקר בחן את השינויים בפעילות במערכת הלימבית שמתרחשים בזמן התבוננות על עיניים עם פזילה; נמצא כי מעוררת תחושות שליליות

13.11.2013, 09:49

במחקרי הדמיה נוירולוגית שנערכו בעבר נמצא, כי הפעילות הרגשית של האדם נמצאת במערכת הלימבית (אמיגדלה, היפוקמפוס, parahippocampal gyri). עוד נמצא, כי לאמיגדלה תפקיד חשוב בהעברת תחושות שליליות - גועל, פחד ורתיעה.

פזילה קיימת בקרב 4% מהאוכלוסייה ועלולה להביא לנכות תפקודית ולהפרעה באינטראקציות חברתיות. לרוב, הנבדק במחקרי פזילה הוא האדם הפוזל. לעומת זאת, מחקר חדש התמקד באדם הצופה בפוזל ובאמצעות Functional magnetic resonance imaging) fMRI) נבדקה התגובה הרגשית של המשתתף כאשר הוא רואה פנים של אדם עם פזילה, לעומת פנים של אדם ללא פזילה.

המחקר הינו מחקר פרוספקטיבי, תצפיתי, בו השתתפו 31 מתנדבים בריאים (17 גברים, 14 נשים) שעברו fMRI בזמן שהתבוננו בשלוש תמונות מתחלפות שכללו פנים של אדם עם פזילה, פנים של אדם ללא פזילה ותמונה ניטראלית - פלוס לבן על רקע שחור (ששימשה להגדרת הפעילות הבסיסית של המערכת הלימבית). בזמן הניסוי, המשתתפים שכבו במכשיר fMRI וצפו בתמונות. המידע מה-fMRI עובד באמצעות BrainVoyager QX software packageי(Brain Innovation, Maastricht, The Netherlands). לאחר ה- fMRI, נשאל כל משתתף אם התמונות עוררו אצלו רגשות.

התמונות של האדם עם הפזילה עוררו פעילות ניכרת במערכת הלימבית באופן משמעותי סטטיסטית יותר מאשר התמונות של אדם ללא פזילה (בקרב 30 מתוך 31 נבדקים, p<0.05).

לסיכום, תוצאות ה-fMRI מוכיחות, כי פזילה אינה משפיעה בצורה אורגנית רק על האדם הפוזל אלא גם על הצופה בו, החש תחושות שליליות כלפי החולה.מכאן שפזילה עלולה לגרום לבעיות משמעותיות ביחסים הבין-אישיים וייתכן שמחקר זה מעניק הסבר מדוע קשה לאותם המטופלים מבחינה חברתית, פסיכו-סוציאלית ובמציאת עבודה.

על כן, ניתוח לתיקון הפזילה יכול לשפר את איכות חיי המטופל על ידי שיפור היחסים הבין-אישיים שלו, על בסיס אורגני, הן אצל המטופל והן אצל הצד השני.

ערכה: אופירה זלוטו

מקור:
Berberat J, Jaggi GP, Wang FM, Remonda L, Killer HE.Changes in the Amygdala Produced by Viewing Strabismic Eyes.Ophthalmology. 2013 Oct;120(10):2125-9. doi: 10.1016/j.ophtha.2013.03.034. Epub 2013 May 21.

 

נושאים קשורים:  מערכת לימבית,  fMRI,  פזילה,  מחקרים
תגובות
יחאל וינד
26.11.2013, 12:16

משך שנים טענתי קלינית דבר שהוכך כעת מדעיתץ טענה זו הןפנתה לחברות הביטוח (בחו"ל) כדי לאשר את הניתוח