חדשות

"לכלול המרדימים בשר"פ ולאפשר בחירת מרדים, כמו מנתח"

זו הקריאה שנשמעה, על רקע דיוני "ועדת גרמן" לרפואה הציבורית, בכנס מנהלי מחלקות הרדמה שנערך במרכז הרפואי "מעיני הישועה"

השופט ד''ר אחיקם סטולר (צילום: פרטי)
השופט ד''ר אחיקם סטולר (צילום: פרטי)

בכנס הדו-שנתי של מנהלי מחלקות הרדמה מכל בתי החולים בישראל, שנערך בתחילת החודש במרכז הרפואי "מעיני הישועה" שבבני-ברק, קראו הרופאים ל"ועדת גרמן", המקיימת בימים אלה דיונים על עתיד הרפואה הציבורית בישראל, להכיר במסגרת השר"פ באפשרות שמטופל יוכל לבחור רופא מרדים כפי שהוא בוחר כל רופא אחר, ובעיקר מנתח.

פרופסור צ'ארלס וייסמן (צילום: פרטי)

פרופסור צ'ארלס וייסמן (צילום: פרטי)

במהלך הכנס, התייחס פרופסור צ'רלס וייסמן, מנהל אגף הרדמה וטיפול נמרץ במרכז האוניברסיטאי "הדסה" בירושלים, למצבה של הרפואה בישראל והמבנה הארגוני שלה בהשוואה לתוכנית של נשיא ארה"ב אובמה לביטוח בריאות ציבורי. פרופסור וייסמן ציין, כי בהשוואה לארה"ב איכות הרפואה בישראל מעולה - על אף העובדה שההוצאה לבריאות בארץ מסתכמת רק ב-8% מהתל"ג לעומת 18% בארה"ב. "למרות זאת", ציין, "איכות הבריאות בישראל משתווה לזו שבארה"ב ואף עולה עליה במקרים מסוימים".

השופט ד''ר אחיקם סטולר (צילום: פרטי)

השופט ד''ר אחיקם סטולר (צילום: פרטי)

השופט ד"ר אחיקם סטולר הציג בכנס סוגיות ביחסי זכויות רופא-חולה בתחום התביעות נגד רופאים מרדימים, כמו בהסתבכויות כתוצאה מאלחוש אפידורלי, החדרת צנתר לקנה לצורך הרדמה, קבלת הסכמה מדעת מהחולה לפני הניתוח וכן כיצד מסבירים למטופל על הסיכונים בפעולה כירורגית המחייבת הרדמה.

במהלך הכנס נערכה גם ישיבת ועד איגוד הרופאים המרדימים, בראשות פרופסור בנימין דרנגר מ"הדסה". את הכנס פתח המנהל הרפואי של "מעיני הישועה", פרופסור מוטי רביד.

נושאים קשורים:  חדשות,  רשלנות רפואית,  יחסי רופא חולה,  שר''פ,  ועדת גרמן,  בחירת מנתח
תגובות