חדשות

הדרך שבה תינוקות מתבוננים באחרים יכולה לנבא סיכון לאוטיזם

כך טוען מחקר שנערך באמצעות ציוד שעקב אחרי תזוזות העיניים של תינוקות, ופורסם ב-"Nature"; לדברי החוקרים, לא ניתן לאבחן ללא הציוד

מחקר שבוצע במרכז לחקר האוטיזם באוניברסיטת "אמורי" שבארה"ב ופורסם בסוף השבוע באתר האינטרנט של כתב העת Nature טוען, כי הדרך שבה תינוק מתבונן בעיניהם של אנשים אחרים, עשויה להצביע על הסיכוי שיפתח אוטיזם. צוות החוקרים, ובראשם ד"ר וורן ג'ונס וד"ר איימי קלין, השתמש בציוד מיוחד שעקב אחר תנועות העיניים והמיקוד של תינוקות. אצל ילדים בגיל 3 שאובחנו כאוטיסטים נתגלה כי בחודשי הינקות הראשונים שלהם (שניים עד שישה חודשים), הם הם הביטו פחות בעיניהם של אחרים מילדים שלא פיתחו אוטיזם.

לקריאה נוספת:
סימנים מוקדמים לליקויי התפתחות – והתערבות / ד"ר מינה גורביץ

ההבדלים, אמרו החוקרים, לא ניכרו לאחר הלידה, אלא רק כמה חודשים אחר כך. החוקרים סבורים כי ייתכן שקיים "חלון זמן" שבמהלכו ניתן לנבא סיכון לאוטיזם, להאט אותו או אפילו לעצור את התפתחותו.

תינוקות שהביטו זמן רב יותר בעיניהם של אנשים אחרים המצויים סביבם עד גיל תשעה חודשים – לא היו בסיכון להתפתחות אוטיזם. החוקרים קובעים כי לאחר 9 חודשים נותרה תשומת הלב שהקדישו להתבוננות בעיני אחרים ללא שינוי, עד שהחלו ללכת. תינוקות שאצלם נרשמה הירידה החדה ביותר בהתבוננות בעיני אחרים פיתחו, לטענת החוקרים, את האוטיזם החמור ביותר.

החוקרים ציינו כי רופאי ילדים לא יוכלו לגלות את ההבדלים במבטים ללא ציוד טכנולוגי מתאים ומומחיות של מרפאה המתמחה באוטיזם.

לקריאת דיווח על תוצאות המחקר לחצו כאן 

נושאים קשורים:  חדשות,  גיל הינקות,  אוטיזם,  מבט
תגובות