פיזיותרפיה

מעקב לאחר 11 שנה מצא: אין יתרון לניתוח כטיפול בכאבי גב תחתון

מעקב ארוך טווח אחר משתתפי ניסויים לא מצא הבדל בעוצמת הכאב, באיכות החיים או בשביעות הרצון בין מנותחים למטופלים שמרנית

11.11.2013, 09:05
ניתוח (צילום: אילוסטרציה)
ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

השכיחות הגבוהה ואופיו הכרוני של כאב גב תחתון מביאים להצטברות מקרים רבים המועמדים בסופו של דבר לטיפול ניתוחי. לאור הספקות לגבי עליונותו של טיפול ניתוחי על פני טיפול שמרני השווה מחקר, שהתפרסם לפני ימים ספורים (6 בנובמבר) באתר כתב העת Spine Journal, את תוצאות שני הטיפולים לאורך זמן.

החוקרים עקבו במשך שנה אחת לפחות אחר 473 משתתפי שלושה ניסויים קליניים אקראיים מבוקרים רב-מרכזיים שהיו מועמדים לניתוח איחוי שדרתי (spinal fusion).

140 מתוך 242 המשתתפים שהוגרלו לניתוח ו-121 מתוך 231 המשתתפים שהוגרלו לטיפול קוגניטיבי התנהגותי ופיזיותרפיה השלימו מעקב ארוך טווח.

בניתוח לפי כוונה לטפל בסיום מעקב ממוצע בן 11 שנים לא נמצא הבדל מובהק סטטיסטית או משמעותי קלינית בציון Oswestry Disability Index ‏(ODI) לאחר תקנון לציון ODI בתחילת המעקב, ניתוח קודם, משך כאב הגב, מין, גיל ועישון, עם השפעה מתוקננת ממוצעת של ‎-0.7‏ (רווח בר סמך של 95%: ‎-5.5 עד 4.2) נקודות בסולם ODI של 0-100 עבור הטיפול הניתוחי. גם ניתוח לפי הטיפול שניתן בפועל הראה השפעה דומה של ‎-0.8 נקודות (‎-5.9 עד 4.3) של הטיפול הניתוחי על ציון סולם ODI.

ההשפעה על נקודות הסיום המשניות (עוצמת כאב בסולם אנלוגי-חזותי [visual analog scale], עוצמת ותדירות הכאב, שימוש במשככי כאבים, תעסוקה, סולם EuroQol VAS לדירוג איכות חיים, שביעות רצון מהטיפול ותוצאתו הכוללת) היתה דומה, ללא הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות.

לאור היעדר ההבדלים בתוצאות בין הטיפולים והסיבוכים האפשריים של טיפול ניתוחי מציעים החוקרים כי איחוי שדרתי אינו הטיפול המועדף עבור אלו הסובלים מכאב גב תחתון כרוני במצבים בהם זמין טיפול שמרני כמו זה ששימש במחקרים.

מקור:
Mannion AF, Brox JI, Fairbank JCT. Comparison of spinal fusion and nonoperative treatment in patients with chronic low back pain: long-term follow-up of three randomized controlled trials. Spine J [Internet] 2013 [cited 2013 Nov 6];: 

נושאים קשורים:  פיזיותרפיה,  ניתוח איחוי שדרתי,  גב תחתון,  מחקרים
תגובות