עקמת

בדיקה לפני ניתוחים: הפרעות קרישה שכיחות יותר בילדים חולי עקמת

מחקר שנערך במשך שנתיים באירלנד מצא, כי PT, PTT ו-TT חריגים וממושכים יותר נרשמו בבדיקות סקר טרם איחוי שדרתי בשל עקמת

17.10.2013, 13:31
תיקון כירורגי של עקמת (מקור צילום: Shutterstock)
תיקון כירורגי של עקמת (מקור צילום: Shutterstock)

אובדן הדם החריג הנצפה בניתוחי איחוי שדרתי רב-שלביים לתיקון עקמת בילדים מעלה את החשד לקיומן של הפרעות קרישה הנלוות לעקמת. במחקר חדש, שהתפרסם לפני מספר ימים באתר כתב העת The Spine Journal השוו חוקרים את הימצאות הפרעות קרישה טרם הניתוח בקרב חולי עקמת העוברים ניתוח איחוי שדרתי ובקרב חולים העוברים ניתוח קטן במחלקת אורתופדיית ילדים במרכז רפואי שלישוני בדבלין, אירלנד.

בקרב 165 מנותחי העקמת שגויסו על פני תקופה של שנתיים נמצא שיעור גבוה יותר של תוצאות חריגות בבדיקות סקר טרום-ניתוחיות כולל prothrombin time‏ (PT)‏, activated partial thromboplastin time‏ (APTT)‏, ו-thrombin time‏ (TT), לעומת 175 הילדים שעברו ניתוחים קטנים שגויסו על פני תקופה של 4 חודשים ממחלקת אשפוז היום (יחס צולב [odds ratio]:‏ 2.6).

גם בהשוואה רציפה של תוצאות בדיקות אלו נמצאו זמני קרישה ארוכים יותר במובהק באלו שסבלו מעקמת לעומת הילדים שלא נותחו בשל בעיה זו. עם זאת, מבין גורמי הקרישה (Coagulation Factors) שנמדדו (II, V, VII ו-X) רק גורם קרישה X נבדל באופן מובהק בין חולי העקמת לאלו שלא נותחו בשל בעיה זו.

מקור:
1. Ryan KM, O’Brien K, Regan I, et al. The prevalence of abnormal preoperative coagulation tests in pediatric patients undergoing spinal surgery for scoliosis. Spine J [Internet] [cited 2013 Oct 17];

נושאים קשורים:  עקמת,  דימום תוך-ניתוחי,  מחקרים
תגובות