משפט

"רופאים החוששים יותר מתביעות רשלנות רפואית שולחים יותר מטופלים לבדיקות"

כך מצא סקר שנערך בארה"ב; רופאים שחששו "ברמה גבוהה" מתביעות שלחו שיעור גבוה של מטופליהם לסריקות, לחדר מיון או לאשפוז

רופא רושם מרשם (אילוסטרציה)
מרשם רופא (אילוסטרציה)

חששם של רופאים מתביעות גורם להם לשלוח מטופלים לבדיקות רבות; כך מצא סקר שנערך בארה"ב על ידי "המרכז למחקר שינוי במערכת הבריאות" (Center for Studying Health System Change), מכון מחקר לא-ממשלתי. הסקר מצא כי החשש מתביעות רשלנות רפואית גובר על החשש של רופאים אמריקאים לעבור את המכסות המותרות לבדיקות במדינה בה הוא עובד. על ממצאי הסקר דווח באתר "American Medical News".

החוקרים בדקו את תשובותיהם של כ-3,469 רופאים אמריקאים לסקר שנערך ב-2008, בו נשאלו עד כמה הם חוששים מתביעות רשלנות רפואית. החוקרים השוו את התשובות לנתוני "Medicare" לגבי 1.9 מיליון הפציינטים שביקרו במרפאותיהם של הרופאים שהשיבו לסקר, בין השנים 2007 ל-2009, והתלוננו על כאבי ראש, מיחושים בחזה או כאבי גב.

החוקרים מצאו כי ככל שרופא הצהיר שהוא מודאג יותר מתביעות רשלנות רפואית, כך הוא נטה לשלוח את מטופליו ליותר בדיקות רפואיות, לחדר מיון או לאשפוז.

למשל, מטופלים שהתלוננו על כאב ראש והגיעו לרופא שאמר כי הוא "מוטרד ברמה גבוהה" מתביעת רשלנות רפואית נשלחו לבדיקה ממוחשבת בשיעור של 11.5%, בעוד אצל רופאים שאמרו כי הם "מוטרדים ברמה נמוכה", שיעור החולים שנשלח לבדיקה עמד על 6.4%.

החוקרים, שפירסמו את ממצאיהם בגליון אוגוסט של כתב העת "Health Affairs"', לא מצאו קשר בין מכסות הבדיקות השונות במדינות בארה"ב לבין שיעור הבדיקות אליהן נשלחו החולים, והסיקו מכך שהחשש של הרופאים מתביעות רשלנות רפואית גובר על המצב בכל מדינה.

לקריאת המחקר המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  משפט,  רשלנות רפואית,  בדיקות רפואיות
תגובות
 
צבי
02.09.2013, 12:48

ממצא מפתיע, מאלף ופורץ דרך!

דן
12.09.2013, 18:31

Assumptions is the mother of all mess-ups

כמו גם ההנחה העומדת בבסיס תגובתך העוקצנית. זו שאלה קלאסית למחקר רפואי (או מדעי) - האם התוצאה הצפוייה אכן מתרחשת בפועל? אולי ההבדל היחיד בין רופאים החוששים מתביעות לאלו שלא חשים כך הוא התחושה בלבד? מהיכן ברור לך כל כך שזה המצב?

יש ברפואה מספיק תסמונות המכונות "פרדוקסליות" כדי שנדע שלא להסתמך על הנחות.