חדשות

ממשלת סין הודיעה כי תפסיק לקצור איברים מאסירים שהוצאו להורג

תוכנית חדשה לתרומת איברים בסין תיכנס לתוקף החל מנובמבר הקרוב; עד כה היו איברים מאסירים אחראים לכשני שלישים מההשתלות במדינה

ממשלת סין הודיעה כי תפסיק לקצור איברים מאסירים המוצאים להורג, ותחל ליישם תוכנית ממשלתית חדשה לתרומת איברים; כך דיווח ה"BBC" בסוף השבוע.

אדם מאחורי גדר המכוסה בדגל סין (צילום: אילוסטרציה)

אדם מאחורי גדר המכוסה בדגל סין (צילום: אילוסטרציה)

במשך שנים הכחישה בייג'ינג כי היא משתמשת באיברים נחוצים של אסירים המוצאים להורג לטובת השתלות, אולם לפני כמה שנים הודתה כי זהו הנוהג הרפואי במדינה. מספרם המדויק של האסירים המוצאים להורג מדי שנה הינו סוד מדינה, דיווחה הרשת הבריטית, אולם מומחים מעריכים כי מדובר באלפים. לפי התקשורת הסינית, עד כה, איברים שמקורם באסירים שהוצאו להורג היו אחראים לכשני שלישים מההשתלות המוצלחות במדינה.

בכיר סיני אמר לתקשורת כי החל מנובמבר הקרוב תיישם בייג'ינג תוכנית לאומית לתרומת איברים, שתתבסס על נכונות מטופלים ובני משפחותיהם לתרום איברים להשתלה. כלי התקשורת בסין העריכו כי כ-300,000 חולים זקוקים לאיברים להשתלה מדי שנה, בעוד רק 10,000 מהם עוברים ניתוחי השתלה.

"אני מעריך שבתוך זמן קצר כל בתי החולים הציבוריים יפסיקו להשתמש באיברים שמקורם באסירים", אמר הבכיר הסיני, הרופא הואנג ז'יפו, לסוכנות הידיעות "רויטרס" בחמישי האחרון. בעבר הוסיף הואנג כי אחד השיקולים המרכזיים בנוגע להפסקת הנוהג היא העובדה שרוב האסירים סובלים מזיהומים שונים, מה שמשפיע משמעותית על תוחלת החיים של המטופלים שקיבלו את האיברים לאחר ההוצאה להורג.

נושאים קשורים:  חדשות,  השתלת איברים,  סין
תגובות