בדיקות גנטיות

בדיקת גנים בדם יכולה לנבא שיעור השרדות לחולי סרטן ערמונית

מחקר מצא, כי בשילוב עם ספירת תאי גידול בדם, הצליחה בדיקה לאיתור גנים סרטניים בדם לנבא בצורה טובה את הישרדות המטופלים

08.08.2013, 09:52

במטרה לתקף את השימוש באיתור תעתיקי גנים (gene transcripts) הייחודיים לסרטן ערמונית להערכת פרוגנוזה, בדק ניסוי, המתפרסם בימים אלו (26 ביולי) באתר כתב העת European Urology, את יכולת הניבוי של בדיקה זו בהשוואה לאיתור תאי גידול בדם.

תעתיקים של KLK3, KLK2, HOXB13, GRHL2 ו-FOXA1 אותרו בעזרת RT-PCR‏ (reverse transcription polymerase chain reaction) בדם מלא של 97 חולי סרטן ערמונית גרורתי עמיד לסירוס, בנוסף לספירת תאי גידול בדם בשיטת CellSearch.

תוצאה חריגה היתה שכיחה יותר בבדיקת התעתיקים: שני תעתיקים או יותר נמצאו ב-53% מהחולים (רווח בר סמך של 95%: 43-63%), בעוד שתוצאה גרועה בספירת תאי גידול (5 תאים או יותר) נמצאה ב46% (36-56%). יתר על כן, תעתיקים של גנים סרטניים נמצאו ב-11 מתוך 52 החולים (21%, רווח בר סמך של 95%: 8-35%) עם תוצאה טובה בספירת תאי גידול.

במודל סכנה יחסית, הצליחה בדיקת התעתיקים לנבא הישרדות כוללת, ובשילוב עם ספירת תאי גידול הצליחה להשיג דיוק אבחנתי גבוה עם Concordance Probability Estimate של 0.752 (סטיית תקן: 0.038).

לאור ממצאים ראשוניים מעודדים אלו, מציעים החוקרים להשתמש בבדיקת התעתיקים בשילוב עם ספירת תאי גידול ולעקוב אחר תוצאות ניסויים פרוספקטיביים בנושא.

מקור:
Daniel C. Danila, Aseem Anand, Nikolaus Schultz, Glenn Heller, Mingliang Wan, Clifford C. Sung, Charles Dai, Raya Khanin, Martin Fleisher, Hans Lilja, Howard I. Scher. Analytic and Clinical Validation of a Prostate Cancer–Enhanced Messenger RNA Detection Assay in Whole Blood as a Prognostic Biomarker for Survival. Eur Urol. 26 July 2013

נושאים קשורים:  בדיקות גנטיות,  פרוגנוזה,  סרטן הערמונית,  מחקרים
תגובות