חדשות

"הלל יפה" הגיש קובלנה רשמית למשרד הבריאות נגד קופ"ח "כללית"

אחרי ביה"ח "שיבא", גם ביה"ח בחדרה מאשים את "כללית" במניעה ממבוטחיה לקבל טיפול אצלו; "כללית": מנהל ביה"ח מסרב להיפגש עמנו

הנהלת המרכז הרפואי "הלל יפה" – בית חולים ממשלתי - הגישה למשרד הבריאות קובלנה נגד שירותי בריאות כללית, על כך שהקופה מונעת ומקשה על הגעת חבריה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. בקובלנה נאמר כי הדבר נעשה על סמך הנחייה מכוונת להפנות את חברי "כללית" לקבל טיפולים רק בבתי החולים שבבעלות הקופה . קובלנה דומה הוגשה גם על-ידי המרכז הרפואי "שיבא".

בהודעה לתקשורת מסר "הלל יפה", כי בין הפרוצדורות שעוכבו עקב הנחייה זאת היו: טיפול ניתוחי בכלי דם שתוכנן מזה זמן רב, מעקב אחרי מטופל שעבר השתלת קוצב לב, ניתוח גב, מיפוי עצמות דחוף והפניה לטיפולי פוריות. בית החולים בחדרה טוען כי השיקול היחיד העומד בבסיס ההנחיה הזאת הוא כלכלי. לטענתו, תושבי האזור מופנים עתה לקבל את הטיפולים לבתי חולים של "כללית", המרוחקים עשרות קילומטרים מהאזור.

פרופסור מאיר אורן, מנהל "הלל יפה", אמר כי "זה אבסורד בהתגלמותו. מטרטרים חולים שיכולים לקבל טיפול איכותי וזמין קרוב לביתם". עוד אמר כי "בשנה האחרונה, פונים אלינו מידי יום מנהלי מחלקות עם תלונות של מטופלים שעברו פרוצדורות שונות בבית החולים בחדרה, ונמצאים במעקב בקביעות במשך שנים, או כאלו שנקבע להם תור לניתוח – אבל עתה 'כללית' מסרבת לתת להם הפניה לטיפול בטענות שונות. לפעמים התירוץ הוא 'אין כרגע תור זמין" - וזאת מבלי שעניין זמינותו נבדק מולנו. אבל לרוב פשוט מחייבים את מבוטחי הקופה לגשת לבתי חולים אחרים - "מאיר", "ביליניסון", "העמק", או לבתי חולים פרטיים מרוחקים משמעותית מביתם".

הנהלת "הלל יפה" מסרה כי היא רואה בצעד הזה הפרת בסיסית של חוק בריאות ממלכתי. יש לציין, כי תיקון מס 50 (ד) שהוכנס בחוק ב-2010 קובע: "שירותי הבריאות הכלולים בסל שירותי הבריאות יינתנו בישראל, לפי שיקול דעת רפואי, באיכות סבירה, בתוך זמן סביר ובמרחק סביר ממקום מגורי המבוטח, והכול במסגרת מקורות המימון העומדים לרשות קופות החולים, לפי סעיף 13".

בעקבות צבר התלונות שהגיע בנושא הזה פנתה הנהלת "הלל יפה" בקובלנה רשמית למשרד הבריאות כדי שיתערב. לקובלנה הצטרפה גם האגודה לזכויות החולה.

הנהלת מחוז שרון-שומרון ב"כללית", דרך דוברת הקופה, מסרה את התגובה הבאה:

"לצערנו הנהלת "הלל יפה" איננה מתארת את העובדות באופן התואם את המציאות : בית החולים נמצא בהסדר עם המחוז לכל תושבי חדרה והסביבה. מחוז שרון-שומרון של הכללית הוא רוכש השירותים הגדול ביותר מבית החולים, בהיקפים של מאות מיליוני שקלים בשנה, בשיעורים של למעלה מ-2,500 ניתוחים , למעלה מ-80 אלף פעולות וביקורים אמבולטוריים ולמעלה מ- 80 אלף ימי אשפוז. היקפים אלו מיצגים רכש העולה באופן מובהק על נתח הכללית באזור. המחוז איננו צריך לפתור את מצוקותיו הכלכליות של ביה"ח ובעניין זה עליו לפנות לרגולטור .

"חשוב להדגיש כי על בתי החולים להפנים את השינויים המתרחשים בעולם הרפואה שבהם שירותים רבים עוברים לקהילה ומותאמים ללקוח באזור מגוריו .עוד נוסיף כי המחוז, בשיתוף פעולה עם ביה"ח , ומתוך דאגה ללקוחות, פיתח בשנה האחרונה שירותים חדשים כמו שקיפות עורפית, בדיקות שמיעה ועידוד ופיתוח השירות האונקולוגי בבית החולים.

"מזה כחודש ימים מנהלת המחוז, אשר שמה את הנושא בראש דאגתה, מנסה לקיים פגישת עבודה עם מנהל בית החולים, אלא שהוא מסרב לכך. הפגישה יכולה להתקיים בכל עת אך הדבר תלוי רק במנהל בית החולים. יש לנו טענות קשות נוספות מפורטות ומתועדות כנגד התנהלות בית החולים, אנו שוקלים כיצד לטפל בהן". ביה"ח "הלל יפה" אמר בתגובה לטענה זו, כי במהלך השנה האחרונה התנהלו פגישות עבודה רבות בין הצדדים, גם בנוכחות מנהל בית החולים, וכי "כל אמירה אחרת היא מטעה".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  שירותי בריאות כללית,  המרכז הרפואי "הלל יפה"
תגובות
מומחה
05.08.2013, 21:17

צריך להעביר את כל בתי חולים של כללית לבעלות של משרד הבריאות ורופאים שעובדים שם מעבדים של כללית לעובדי מדינה .

Omar
05.08.2013, 22:33

ספור דומה קורה גם במחוז חיפה
מבקשים מהרופאים להפנות את המטופלים אך ורק לבתי חולים של הקופה

אילנה
07.08.2013, 08:35

משרד הבריאות אינו בודקת את הסוגיה בצורה אקדמית.
ניתוח נתוני התורים לניתוחים השונים, בקופה,
תסייע. זאת במידה וכל הזקוקים לניתוח אכן רשומים בתור
במקום כלשהו.
התופעה מתרחשת אכן בכל הארץ. והתורים, לא תמיד נקבעים
על פי שיקול של מעבר לקהילה כפי שטוענת הקופה, ולא תמיד
לפי שיקול רפואי, גרידה.
תגובת הקופה, לא התייחסה כלל לניתוחים שהוצגו בדוגמא
אותה הציג בית החולים.

אהרון
19.02.2014, 15:04

כן ממש דואגים למטופלים. כאשר צריך להגיע לרופא ראומוטולוג מי שגר בפרדס-חנה צריך להגיע לבית חולים "מאיר" או לדרום נתניה. ממש חוצפה שאין ראומוטולוג לאזור לא קטן של חדרה.