חדשות

הסיכון בפרצטמול: ה-FDA מזהיר מפני תופעות לוואי נדירות בעור

בין השנים 1969 ל-2012 דווחו בארה"ב 107 מקרים: 67 חייבו אשפוז ו-12 הסתיימו במוות. משרד הבריאות בישראל הודיע כי יבדוק את הנושא

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) פירסם בתחילת החודש הודעה לציבור, לפיה שימוש בתרופות המכילות את משכך הכאבים פרצטמול (Acetaminophen) עלולה במקרים נדירים לגרום לתופעות לוואי חמורות בעור.

בהקשר זה מדווח הבוקר (יום א') "ידיעות אחרונות" כי משרד הבריאות יבחן את הנושא.

בהודעת מנהל המזון והתרופות של ארה"ב נאמר, כי מדובר בשלוש מחלות עור – כתגובה לחומר הפעיל הנמצא בתרופה - המתבטאות בפריחה ובגרד, בשלפוחיות ובמקרה החומר יותר בנזק נרחב לעור. במקרים החמורים יש צורך באשפוז.

בהודעה נמסר כי מחלות העור שעלולות לפרוץ כתגובה לנטילת תרופה המכילה את החומר הפעיל Acetaminophen הן: תסמונת סטיבנס-ג'ונסון (SJS) ו- epidermal necrolysis.התסמינים הראשונים: הופעת פריחה על העור, שלפוחיות או נזק משמעותי ונרחב על פני העור. במקרים קיצוניים ההחלמה נמשכת בין שבועיים לכמה חודשים. הנזק שנגרם לעור יתבטא בהופעת צלקות, שינוי בגוון העור, ואולי אף עיוורון או  פגיעה באיברים פנימיים.

ההודעה פורסמה בעקבות 107 מקרים שאותרו בארה"ב בשנים 2012-1969 עליהן הגיעו דיווחים ל-FDA המפעיל מערכת דיווח בשם FAERS בדבר תופעות שליליות בשימוש בתרופות. 67 מהמקרים חייבו אשפוז ו-12 הסתיימו במוות. בספרות הרפואית יש דיווחים מעטים – כ-20 בערך –על תופעות הלוואי מהסוג הזה, מודגש בהודעת ה-FDA .

לקריאת הודעת ה-FDA לחץ כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מחלות עור,  תופעות לוואי,  פרצטמול
תגובות
 
דניאלה
07.08.2013, 20:42

שני מקרים בשנה בתכשיר כה שכיח
הרי הארכות התופעה בטלה בשישים וחסרת משמעות
הרבה יותר כבדים נהרסו בארבעים השנים הללו
קצת פרופורציה