חדשות

מומחה באורולוגיה מבוסטון הדגים ברמב"ם ניתוחים באמצעות רובוט

ד"ר ניגוואן הדגים פרוצדורות ניתוחיות באמצעות הרובוט "דה-וינצ'י"; רמב"ם: מדובר בניתוחים הראשונים בילדים שנעשו בארץ בתחום האורולוגי

אורולוג הילדים ד"ר היאפ ניגוואן (Hiep T. Nguyen), מומחה בעל שם עולמי, מנהל המחלקה לניתוחים רובוטיים וראש תוכנית המחקר וההכשרה בתחום חדש זה בבית החולים לילדים בבוסטון (שלוחה של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת הארווארד), ביצע והדגים השבוע את הראשון מבין שלושה ניתוחי הרובוט הראשונים בילדים בתחום שנערכו בארץ. את השניים האחרים ביצע צוות המרכז הרפואי רמב"ם. זאת, במסגרת כנס מקצועי בינלאומי שהוקדש לכירורגיה בתחום האורולוגי, באמצעות רובוט "דה וינצ'י".

צוות רמב"ם והצוות מבוסטון מתכוננים לניתוח (צילום: פיוטר פליטר)

צוות רמב"ם והצוות מבוסטון מתכוננים לניתוח (צילום: פיוטר פליטר)

ד"ר ניגוואן וצוותו, שהגיעו במיוחד מבוסטון, ביצעו יחד עם צוות המחלקה האורולוגית ברמב"ם בניהולו של פרופ' שמעון מרטיק, את הניתוח הרובוטי הראשון בילד בן שנתיים. השתתפו בניתוחים גם ד"ר בנימין חרדק, אורולוג ילדים וד"ר דויד קקיאשווילי, מנהל תחום הרובוטיקה בבית החולים.

ד"ר ניגוואן – שמשפחתו הגיעה לארה"ב כפליטים ממלחמת וייטנאם – גדל והתחנך בעיירה הקטנה אימפריאל במדינת נברסקה. בהשפעת אביו, רופא פנימאי, למד רפואה באוניברסיטת קליפורניה שבסן-פרנסיסקו והתמחה בכירורגיית ילדים בתחום האורולוגי ובעיקר בשימושי רובוט. בינואר השנה נבחר לאחד מ-20 האישים המובילים בתחום הרפואה בארה"ב.

במהלך יומו השני של הכנס, ניתח צוות המחלקה ברמב"ם שני ילדים נוספים, בני ארבע ועשר, גם הם תושבי הצפון, לתיקון היצרות צינור השופכן (המעביר את השתן מהכליות לשלפוחית השתן). זו בעיה נפוצה שעלולה להוביל לזיהומים, להידרדרות בתפקוד הכילייתי ולסיבוכים נוספים. כל ניתוח נמשך כשלוש שעות. הראשון הועבר בשידור חי לאולם הכנסים בבית החולים, כאשר משתתפי הכנס יכלו להציג שאלות לצוות המנתח.

ד"ר קקיאשווילי הדגיש, כי "טוב שישראל מצטרפת עתה למגמה העולמית בטיפול בבעיה זו שהיא מולדת בעיקרה. לעתים נדירות היא מתפתחת בגיל מאוחר יותר, כתוצאה מטראומה או סיבה אחרת". עד היום נהוג היה לבצע ניתוחים אלו בגישה פתוחה - דרך חתך בבטן התחתונה, כריתה של אזור החסימה, וחיבור מחדש בין השופכן לאגן הכליה. הניתוח הרובוטי מאפשר לבצע את כל הפעולה הרגישה באופן מדויק יותר, שמבטיח משך החלמה קצר יותר הכרוך בפחות כאבים. בבית החולים לילדים בבוסטון מבצעים כבר כ-80 ניתוחים רובוטיים כאלו בשנה.

לרמב"ם הגיע הרובוט "דה וינצ'י" בדצמבר 2010. הוא משמש בניתוחים למבוגרים בתחום האורולוגיה, הגינקולוגיה (רצפת האגן), ניתוחי ראש צוואר (א.א.ג.) וסרטן הערמונית.

ד"ר היאפ ניגוון (צילום: פיוטר פליטר)

ד"ר היאפ ניגוון (צילום: פיוטר פליטר)

תכנית הכירורגיה הרובוטית בילדים ברמב"ם היא תוצאה של שיתוף פעולה עם ביה"ח לילדים בבוסטון שנוצר בעקבות ביקור שקיים בו בשנה שעברה מנהל רמב"ם, פרופסור רפי ביאר. באוקטובר האחרון ערכה משלחת רופאים מחיפה ביקור מקצועי בבוסטון ועברה במהלכו הכשרה לניתוחים אורולוגיים בילדים באמצעות הרובוט.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  הרובוט דה-וינצ'י,  היאפ ניגוואן
תגובות