דעות

תנו לבוגרי אוני' אלקודס לגשת למבחני ההסמכה

כ-300 בוגרי רפואה באוניברסיטת אלקודס אינם יכולים לגשת לבחינות ההסמכה בישראל מסיבות פוליטיות; פנייה לשרת הבריאות לשנות את המצב

28.07.2013, 12:30

כ-300 רופאים, רופאי שיניים, רוקחים ושאר סטודנטים למקצועות הרפואה, תושבי ישראל שהינם בוגרי אוניברסיטת אלקודס שבאבו דיס, אינם יכולים כיום לגשת למבחני ההסמכה הישראליים שיאפשרו להם לעסוק במקצועם בירושלים, עיר מגוריהם.

הסיבה לכך היא שחלק מבנייני האוניברסיטה – שאינם קשורים לבית הספר לרפואה – נמצאים בשטח המוניציפלי של ירושלים; מחד, משרד הבריאות אינו רוצה להכיר באוניברסיטה זו כאוניברסיטה זרה; מנגד, היא אינה מוכרת כאוניברסיטה ישראלית. זאת בעוד שבוגרי הפקולטה למשפטים, חינוך וסיעוד של אותה אוניברסיטה רשאים לגשת לבחינות ההסמכה במקצועם בישראל ולעבוד בהם. כמו כן, אוניברסיטת אלקודס חברה בארגון האוניברסיטאות העולמי, ובוגריה יכולים להתקבל להמשך לימודים ועבודה ברוב מדינות המערב - כולל ארה"ב וקנדה.

"הסיבה לסירוב היא שחלק מבנייני האוניברסיטה נמצאים בשטח המוניציפלי של ירושלים; משרד הבריאות אינו רוצה להכיר באוניברסיטה כזרה, אך היא אינה מוכרת כאוניברסיטה ישראלית"

כאמור, הסטודנטים הללו הינם תושבי ישראל, המעוניינים לעבוד כרופאים במערכת הבריאות הישראלית, שנמצאת במצוקת כוח אדם באופן כללי ובמיוחד במזרח ירושלים, שם המערכת עומדת בפני קריסה. דבר זה נמנע מהם בשל החלטתם של שרת הבריאות, ח"כ יעל גרמן, ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו.

למיטב ידיעתנו, אוניברסיטת אלקודס סיפקה, כבר בשנת 2009, מסמכים בכדי לקבל הכרה כאוניברסיטה זרה, כחלק מעתירת בוגריה לבית המשפט העליון. באותה שנה, זכו בוגריה לגשת לבחינה ועברו אותה בהצלחה ובאחוז מעבר גבוה בהרבה מבוגרי חו"ל אחרים. בהמשך, לאחר מאמצים רבים, הוסכם כי האוניברסיטה תגיש בקשה למל"ג להכרה במוסדותיה שבמזרח העיר ובו בזמן יוכלו בוגריה לגשת למבחן הרישוי. בקשה זו הוגשה לפני כשנתיים וחצי.

"בשנת 2009 איפשרו לבוגרי אלקודס להיבחן - והם עברו אותה בהצלחה בשיעור גבוה בהרבה מבוגרי חו"ל אחרים"

מסיבות פוליטיות החליט משרד הבריאות שלא להתיר לסטודנטים לגשת למבחן בשנית. לאחר חיוב המשיבים לעתירה בנושא הוסכם כי משרד הבריאות יספק פתרון עד ה- 31/12/12. בפברואר 2013, מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, הצהיר כי ינתק את הקשר בין הכרה בפקולטה באבו דיס כמוסד זר לבין הכרת המל"ג בפקולטות במזרח ירושלים. אך לבוגרי האוניברסיטה עדיין לא התירו לגשת לבחינה.

נוצרה כאן סיטואציה קפקאית - האם בכך שלא נכיר באוניברסיטה נגרום לכך שלא תתקיים? הסטודנטים למדו באוניברסיטה שאין עוררין על רמתה האקדמית. למה שלא ייבחנו על יכולותיהם? הסטודנטים יכולים להבחן כזרים או כישראלים, מדוע לא להחליט לכאן או לכאן?

"מערכת הבריאות במזרח ירושלים משוועת לתגבור צוותי הרפואה, כוח אדם; "כללית" הצהירה כי תשמח לקבל בוגרים אלו לעבודה"

האבסורד שנוצר הוא מהותי מיסודו ופוגע בערכי הליבה של מקצוע הרפואה. משרד הבריאות מופקד על מערכת הבריאות הציבורית בישראל. מערכת שבבסיסה דאגה למטופל וכמובן, דאגה למערך המטפל. כל זאת, ללא עיסוק בפוליטיקה- רופא הוא רופא ללא קשר למוצאו, לאמונותיו ולתפיסת עולמו. כשם שמול המטופל, מותיר הרופא שיקולים זרים מחוץ לכותלי המרפאה ובית החולים, כך גם על משרד הבריאות להתייחס למערך המטפל עליו הוא מופקד. בידי משרד הבריאות הכוח להתיר גישה למבחני ההסמכה ולהותיר שיקולים זרים אלו מחוץ לעיסוקיו. מדובר בנושא עקרוני ומהותי ובבחירה של שיקולים זרים על פני מקצועיים משרד הבריאות פוגע באופן בלתי הפיך ביושרה האתית והמקצועית של מערכת הבריאות בישראל.

מערכת הבריאות במזרח ירושלים, הנמצאת באחריותו של משרד הבריאות, משוועת לתגבור צוותי הרפואה שבה. בעבר, נמסר מכתב של יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, אשר תמך במתן גישה לאותם בוגרים למבחני ההסמכה. בנוסף, קופת חולים "כללית" הצהירה במכתב זהה כי תשמח לקבל בוגרים אלו לעבודה.

נוצרה כאן הזדמנות פז שתאפשר למשרד הבריאות לפתור מצוקה קשה במזרח ירושלים, לייצר מערכת בריאות טובה יותר שבבסיסה רפואה שוויונית ומותאמת תרבות ובעיקר לייצר אמירה ערכית חד-משמעית: אנו מותירים שיקולים זרים ומפלים מחוץ למערכת הבריאות.

נושאים קשורים:  דעות,  משרד הבריאות,  מחסור ברופאים,  שרת הבריאות יעל גרמן,  אוניברסיטת אלקודס,  עצומה
תגובות
 
קרני להד
28.07.2013, 13:39

לחתימה על העצומה הקוראת לאפשר לבוגרי האוניברסיטה לגשת למבחני הרישוי: http://www.atzuma.co.il/doctorsfordoctors

קרני להד
28.07.2013, 16:28

כמו כן ביום שלישי הקרוב (ה- 30.7.13) תתקיים הפגנה של הבוגרים בשעה 10:00 בכניסה להדסה עין-כרם. כולכם מוזמנים להגיע לאות הזדהות. פרטים נוספים ב: https://www.facebook.com/events/507748099305684/

ד
05.09.2013, 01:58

מה קרה מתוקה
אמא לא הצליחה להוריש לך גנים מספיק טובים כדי פשוט להתקבל להדסה ולסיים רפואה כמוה?
חאזם או מה שאתה לא תהיה. ראשית ממוצע בגרות 97 בבית ספר במזרח ירושלים זה כמו ממוצע 60 בתל אביב - כי אצלנו הרבה יותר קשה להעתיק בבגרויות וגם מענישים על זה אפילו(!!!)
שנית, אחרי כל זה אצלנו הממוצע לקבלה לפקולטה לרפואה הוא 141 לפחות ו97 זה לפקולטה למדעי הדשא בקושי.
שלישית כיום בודקים את המועמדים גם בדיקות אישיות מאוד אינטנסיביות ואי לכך להגיד שאלוהים גדול בכל שפה איננו תנאי קבלה מספיק לפקולטה לרפואה ישראלית.
פרופסור בלקין - אתה צודק לגמרי, ההכרזה צריכה פשוט להיות שאוניברסיטת אל קודס היא אוניברסיטה בעיני עצמה בלבד. או שהפקולטה לרפואה אינה עומדת בסטנדרטים האקדמים המתאימים.
ואגב אתה יודע כמו כולם שהפסדנו כבר את מזרח ירושלים בגלל כל יפיפיי הנפש למיניהם, חלקם גם כותבים במדור הזה

פרופ. מיכאל אלקן
29.07.2013, 15:43

אבקש משרת הבריאות להחליט אם ירושלים היא בירתה המאוחדת של ישראל, או שלא כול כך. אם כן, אז יש מקום לשקול הכרה בבוגרי אוניבקסיטת אל קודס כבוגרי הארץ, ולא לדרוש מהם לגשת לבחינות הרישוי. אם האוניברסיטה בחו"ל, יש לתת לבוגרים לגשת לבחינות כמו לבוגרים תושבי ישראל שלמדו בחו"ל. אני מבין שהכרה באוניברסיטת אל קודס מובילה לסימטא לא טובה, כלומר משהו בשם אל קודס מוכר בישראל, אז למה לא להחליט שהאוניברסיטה נמצאת בחו"ל? נו, ברור, כי אז מזרח ירושלים זה חוץ לארץ, וזה נוגד את מדיניות הממשלה.
בקיצור, כדאי להתעשת, ולהבין שצריך להחליט - איסור על הגשת בחינות הרישוי פרושו שהוחלט לא להחליט, וזו מדיניות של פחדנים.
פוליטיקה חדשה? ממש לא!

ד"ר צדיק
29.07.2013, 17:20

יישר כח. דברים לעניין.
הבעיה כמובן קשורה לשיקולים פוליטיים ותו לא.
עוד ביטוי למשרד בריאות אומלל שאינו מבצע עבודתו נאמנה, ופועל בניגוד לשבועת הרופא העברי וגם היפוקרטס.
משרד שאמור להיות משרד מקצועי ולא סניף של המפלגות בכנסת.

יהושוע
29.07.2013, 21:06

שיאפשרו להם לעבוד במזרח ירושליים בלבד ולא ביתר תחום ישראל.
זכותו של הריבון הישראלי להחליט למי יינתן רשיון ולמי לא. אל לנו לשכוח שמדובר בתושבים הנאמנים לאוייבנו בלשון המעטה. כמו כן לא ייתכן שהנ"ל יתחרו על מקום עבודה ועל קהל המטופלים עם רופאים ישראלים שמלאו את חובתם למדינה. לא מתאים להם והם עדיין מתעקשים לקבל את הזכות להתפרנס בשטחי ישראל? שיעברו לירדן, ערב הסעודית וכיו"ב.

חאזם
05.08.2013, 08:14

הסטודנטים בפקולטה לרפואה באוניברסיטת אלקודס הם הם אחי מצוינים מבין שאר הסטודנטים
ועל מנת להתקבל לפקולטה לרפואה צריך ציון גבוה מאוד מעל 97
ורק חלק קטן מאוד מתקבלים שם ויש תחרות קשה ואני מכיר דר לרפואה שמרצה באוניברסיטה עולמית בלונדון