חדשות

עצומה קוראת לאפשר לבוגרי אוני' אל-קודס לגשת לבחינות בישראל

מאות סטודנטים לרפואה, רופאים ואנשי צוות רפואי כבר חתמו על העצומה, המופנית לשרת הבריאות על רקע מצוקת כוח האדם במערכת הבריאות

360 בני אדם, ביניהם רופאים, אנשי צוות רפואי וכ-240 סטודנטים לרפואה בישראל, חתמו עד כה על עצומה הקוראת לראשי משרד הבריאות – השרה יעל גרמן ומנכ"ל משרדה פרופסור רוני גמזו – לאפשר לכ-300 סטודנטים בוגרי מקצועות רפואה שסיימו לימודיהם באוניברסיטת אל-קודס שבאבו-דיס, לגשת לבחינות ההסכמה לרפואה בארץ. מאז שנתיים אין מתירים להם לעשות זאת.

העצומה נשלחה בשבוע שעבר (18 ביולי) לשרת הבריאות ולמנכ"ל.

"בסיסו של מקצוע הרפואה", נכתב בעצומה, "היא התפיסה שכל אדם – באשר הוא אדם – זכאי לטיפול רפואי. אין להפלות בין מטפלים ובין מטופלים. כתלמידי רפואה אנו רואים כיצד מדי יום אנשי רפואה, ממגוון רקעים, מותירים שיקולים זרים מחוץ לכותלי המרפאות ובתי החולים ובוחרים להתמקד בטובת המטופלים בלבד.

"על כן מדאיגה ומקוממת העובדה של- 300 הבוגרים (של לימודי רפואה באל-קודס), תושבי מדינת ישראל, אין אפשרות להפוך לרופאים ואנשי רפואה רק בשל שיקולים שאינם מקצועיים ושאין להן כל קשר למערכת הרפואה בכלל ולתהליך ההכשרה הרפואית בפרט".

עוד מדגישים מחברי העצומה, כי "מעבר לבעיה הערכית הטמונה בה, ההחלטה גם פוגעת באופן מעשי במערכת הבריאות בישראל. במצב בו מערכת הבריאות על סף קריסה ומשוועת לרופאים נוספים, קשה להבין מדוע מבוגרי בית ספר לרפואה, שחלקם הגדול עתיד להשתלב במערכת הבריאות בירושלים, נמנעת גישה לבחינות ההסמכה".

רק ביוני השנה, בדיון בוועדת הכספים של הכנסת אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי יש מחסור ברופאים בארץ והיעד שהציב משרדו הוא 1,300 רישיונות לרופאים מדי שנה.

"אנו מוחים", כתבו מחברי העצומה, "על החלטתו האחרונה של מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור גמזו, שלא לאפשר לבוגרי אוניברסיטת אל-קודס לגשת לבחינות ההסמכה וקוראים לשנות החלטה זו.

"בחינות ההסמכה הקרובות יחלו באוקטובר 2013, ואם הבוגרים לא יורשו לגשת אליהן הם יחמיצו עוד שנה, נוסף על השנתיים האחרונות שבהן הם ממתינים להחלטה שתאפשר להם לגשת לבחינות. אנו מקווים כי תקבלו החלטה התואמת את הערכים שעליהם מערכת הרפואה הישראלית – אותה מערכת שעליה הנכם מופקדים – חינכה ומחנכת אותנו".

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  מחסור ברופאים,  בחינות הסמכה,  אוניברסיטת אל קודס
תגובות
קרני להד
24.07.2013, 23:37

הלינק לחתימה על העצומה: http://www.atzuma.co.il/doctorsfordoctors

קרני להב
25.07.2013, 16:33

"בסיסו של מקצוע הרפואה", נכתב בעצומה, "היא התפיסה שכל אדם – באשר הוא אדם – זכאי לטיפול רפואי.

בבסיסה של הזכות לחיים, עומדת הזכות לא לקבל טיפול סוג ד', מאויבים בכח ובפועל!

ה"רמה" של "אוניברסיטת" אל-קוץ, יותר נמוכה משל קוץ, ביום יבש במיוחד, במדבר המערבי.

ה"סטודנטים", הינם שונאי ישראל.

כרגיל, מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו.

דר׳ לובוביץ׳
25.07.2013, 17:37

האם בית ספר לרפואה של אוניברסיטת אל קודס מוכר ע״׳ גורמי רישוי בארה״ב או באירופה?
האם הבוגרים הנכבדים ביררו לגבי הכרה של האוניברסיטה לפני שנרשמו ללימודים?
עדיף מחסור ברופאים מאשר למלא את בתי חולים ומרפאות בצוותים לא מקצועיים.

דר גרגאוי מנסור
25.07.2013, 18:30

למה להפלות אותם על רקע פוליטי וגזעני,מי שטוב יצליח בבחינה מי שלא מקומו לא ברפואה.

דר כנאענה
25.07.2013, 21:40

לקרני יהב אתה אדיוט
בגלל חמומי מוח דפוקים שכמותך ישראל ניראת כמו שהיא ניראת היום.
די לכל שינאת החינם הזו, לא עדיף לך להיות חיובי לראות חיובי .....

נועם
25.07.2013, 22:13

איני מכיר את רמת הלימודים באל קודס ומשרד הבריאות מחויב לברר רמה זו בטרם החלטתו האם לאפשר או לא לבוגריה לעבוד בארץ.
עושה רושם שקרני להב מעולם לא נתקל/ה בצוות סיעודי ערבי (המתחלק ל- 2 רמות: טובים וטובים מאד) ולכן פולט/ת שטויות.

יהושוע
26.07.2013, 14:30

מדינת ישראל חייבת מאומה למתנחלים ערביים אלו בשטחי יו"ש. יש להם אפשרות לחזור למדינת מולדתם ירדן או לכל ארץ ערבית ולעסוק שם בתחום אותו למדו.

דר לרנר יעקב
29.07.2013, 11:12

אני מצטרף למחאה

ד''ר שוקי קרן
11.08.2013, 13:11

קולגות יקרים בוגרי אל-קודס
בקשתכם יותר מתמוהה בעיניי, שלא לומר חצופה, אנחנו נדע לטפל במערכת הבריאות שלנו גם ללא עזרתכם. תמיד ידענו. משחר ימיה של מדינתנו הצעירה אנחנו עדים לתופעת הסטנדרט הכפול של בעלי אינטרסים שונים בקרב שכנינו כשהשיקול היחיד העומד לנגד עיניהם איננו השיקול ההומניטרי כלומר שלומם ובריאותם של אזרחי ישראל אלא השיקול הפרטי-האנוכי והנכון כשלעצמו והוא שאצלנו הרפואה טובה יותר וכאן יוכלו ללמוד להתפתח ולהתקדם ע''ח בוגרים ישראלים. ישראל היא אי בודד המוקף בכ-350 מיל' ערבים ביניהם מדינות עשירות בנפט ובהם בתי-חולים מפוארים. למה שלא תנסו שם קולגות יקרים. נחכה להסכם שלום כולל במסגרתו יהיה מקום לדון בבקשתכם עד אז תיטיבו לעשות אם תלחצו על מנהיגכם להחליט החלטות נכונות לקראת הסכם שלום. אני ממליץ לממשלתי לסרב באופן מוחלט לכל בקשה כגון זו של בוגרי אל-קודס . אגב ולסיום אנחנו עושים לא מעט למען שכנינו הערבים אנחנו מטפלים בפצועים מסוריה ומעזה אנחנו מכשירים רופאים מהשטחים בתחומי רפואה שונים ועוד כהנה וכהנה עזרות מקצועיות שלא לדבר על כל אותם מקרים של אירועים קשים מרובי נפגעים בכל פינה על כדור הארץ כשאנחנו הראשונים להתייצב לעזרה לכן אודה לכם באופן אישי אם תפסיקו להטיף לנו מוסר ולפרוט על מצפוננו.
ד''ר קרן