חדשות

ועדה מקצועית ממליצה למשרד הבריאות לייסד מקצוע חדש: "עוזר רופא"

הוועדה גם ממליצה לגייס את כוח האדם לתפקיד מקרב העובדים הרפואיים: פרדמדיקים, אחיות ולומדי רפואה שלא עברו הבחינות בישראל

ועדת "עוזר רופא" שמינה מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור רוני גמזו באוגוסט שעבר, במטרה לבחון את הצורך במיסוד או ביצירת מקצוע חדש של סייען או עוזר לרופא, הגישה אתמול (יום ב') את המלצותיה. המסמך, המכיל 43 עמודים, ממליץ למעשה למסד מקצוע חדש בתחום הרפואה, כדי שהעוסק בו יוכל לסייע לרופא בביצוע כמה פעולות רפואיות, בהשגחתו המלאה.

עם זאת, חברי הוועדה, שמנתה שמונה רופאים ומשפטנית, ציינו במסמך ההמלצות שלדעתם לצד הצורך להסדיר את הנושא מבחינה משפטית, מי שיעסוק בעבודה זאת צריך להיות מכוח האדם הקיים במערכת הבריאות - פרמדיקים, אחיות, בוגרי לימודי רפואה MD מחו"ל או כאלו שנכשלו בבחינה שלפני הסטאז' שלהם בישראל.

בית החולים ביקור חולים (צילום: יעקב נעומי / פלאש 90)

בית החולים ביקור חולים (צילום: יעקב נעומי / פלאש 90)

הוועדה מצאה כי כוח אדם זה ראוי אך לא מנוצל דיו. לקבוצת בוגרי לימודי רפואה, למשל, יש הכשרה רפואית רחבה שאותה קיבלו בלימודיהם. עלפי נתוני משרד הבריאות מחמש השנים האחרונות, מדובר בכ-960 בני אדם ומספר זה לא כולל את אלו שעברו את הבחינה במועד מאוחר יותר. המספר כן כולל 641 בני אדם שנכשלו לפחות שלוש פעמים ואף יותר, ו-107 שהציון האחרון שלהם היה 50 ומעלה ו-313 עם ציון אחרון של 40 ומעלה. חלק מהנכשלים ביצעו הסבה למקצועות סיעוד.

בראש הוועדה עמד ד"ר גיל פייר מהמרכז הרפואי "איכילוב" ושאר חבריה היו: פרופסור ארנון אפק ממשרד הבריאות; ד"ר אמיתי זיו מ"שיבא"; ד"ר פנחס הלפרן מ"איכילוב"; פרופסור חנוך קשטן מהמרכז הרפואי "רבין-בילינסון", ד"ר אמיר שנון ממשרד הבריאות, ד"ר חיים ברקנשטט מ"שיבא", ד"ר אייל יעקובסון ממשרד הבריאות ועורכת הדין אביטל וינר-אומן מהלשכה המשפטית של משרד הבריאות.

הוועדה קמה לאור מצוקת כוח אדם רפואי במערכת הבריאות הציבורית. בישראל. היה עליה לבחון את הפעולות הרפואיות, שאפשר להאציל ביצוען על בעל מקצוע שאיננו רופא. נבדקו על-ידי הוועדה חמישה מקצועות: הרדמה, רפואה דחופה, כירורגיה, רפואה פנימית ופתולוגיה. הוועדה סבורה כי בכל אחד מהמקצועות נדרש תפקיד של עוזר רופא, שיהיה מסוגל לבצע קבלה רפואית של החולים, השגחה על חולים מורכבים וריכוז את הטיפול הכללי בהם.

המועמדים המתאימים ביותר לאייש עמדות אלו הם כאמור פרמדיקים, אחיות ובוגרי לימודי רפואה בחו"ל שנכשלו בבחינה הממשלתית להשגת רישיון לעסוק ברפואה. לכל תפקיד יהיה צורך לקבוע תוכן תכנית הכשרה מעשית ולימודים עיוניים.

לאחר הלימודים, בוגרי התוכנית ידרשו לסטאז' קצר, לאחריו יעברו מבחן עיוני ומעשי לקבלת אישור-כשירות.
הוועדה המליצה להסדיר את העיסוק במשרת "עוזר רופא" במסגרת פקודת הרופאים הקיימת ולהוסיף לה סעיפים הקובעים את תנאי ההכשרה ותנאים אחרים לקבלת היתר העבודה.

יישום התוכנית ייעשה רק בתיאום עם ההסתדרות הרפואית והאיגודים המקצועיים שלה וכן עם איגודי האחיות, הפרמדיקים ונציבות שירות המדינה.

לקריאת הדו"ח המלא של הוועדה לחץ כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  מקצועות במצוקה,  עוזר-רופא,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
ד"ר צדיק
25.07.2013, 18:59

ברוכים הבאים לרפואה של שנות ה 60 . ברוסיה היו פלצ'רים, "עוזרי רופא ".
חסרים טייסים ? בואו נעשה עוזרי טייס מנכשלי קורס טייס.
חסר שופטים ? בואו נעשה עוזרי שופט מנכשלי לימודי עריכת דין.

מי מכם היה רוצה לטוס בבואינג 747 עם עוזר טייס ?
מי היה רוצה שסטודנט שנכשל בלימודי משפטים יעזור לשופט לדון בענינו ?

יש כאן כשל עקרוני טוטאלי באידיאולוגיה.
אם חסרים רופאים , תבדקו למה ותמצאו דרך שלא יחסרו.
כמובן אם לא רוצים להקצות משאבים לפתרון הבעיה היא תלך ותגדל ובמקביל יורידו
את סף הקריטריונים לעוזרי רופא.

ידוע מקרה של סניטר בחדר ניתוח באסותא שמנתח לב הפך אותו לטכנאי מכונת לב ריאה
ללא השכלה רפואית פורמאלית.

ראובן סרנגה
26.07.2013, 19:45

במקום ליצר מקצוע חדש ״עוזר מקצוע״ רצוי מאוד להגדיל את מספר הסטודנטים המתקבלים לרפואה ., אך הממסד הרפואי(תמיד בשירות הממסד הפוליטי) מעדיפה מתוך שיקולים כלכליים צרים ,לשלוח כל שנהמאות סטודנטים ללימודי הרפואה בטענה שאין מספיק מקום בארץ !!! מה לא מספיק ?כיסאות ? או מרצים ? יש לציין שבמערב אוירופה כל שנה מתקבלים פי שתיים סטודנטים לעומת הארץ . האם מרצה לא יכול להרצות ל 260 סטודנטים. במקום 130 ?! הסיבה האמיתית לשמור על מספר נמוך של סטודנטים הוא חוסר רצון להשקיע שקל נוסף !!
במשך עשרות שנים מדינת ישראל התרגלה לקבל מאות אלפי אקדמאים מתוכם אלפי רופאים שקיבלו הכשרתם בחו׳ל .,המדינה לא השקיעה גרוש!! מדינה שלא משקיעה משאבים לחינוך ורפואה לא יכולה לטעון ששייכת לעולם הנאור ! ומה יהיה כאשר לסטודנטים שלומדים בחו׳ל תהיה תבונה לא לחזור לארץ. ולהימנע מהשפלה לקבל תפקיד עוזר רופא. !!!!!!! ) אנו רחוקים להיות אור לגוים. !!

ראובן סרנגה
27.07.2013, 06:59

"עוזר רופא״ זה נסיון נוסף לבזות ציבור רופאים ,מצער מאוד שהפרופסורים מכובדים נותנים יד ליוזמה הזו .
אני מזמין את כל הרופאים להביע את דעתם לגנות את היוזמה של ממסד פוליטיקו רפואית .

ד"ר אבני
27.07.2013, 09:55

אני מבולבל. פעם היה מקצוע מכובד, קראו לו "סיעוד", שיעודו היה להיות היד הימני של הרופא. איך שהוא, במשך השנים הדבררים השתנו, והיום היעוד של הסיעוד הוא לנהל... את הרופאים. הטיפול בחולים כבר לא מעניין. יחד עם זאת, בני ובנות האמהות היהודיות למדו שלא כדאי להיות רופא, כפי שהאם חולמת. ואז, הנבואה השחורה מגתשמת, מספר הרופאים יורד. אז באים החכמים ובמקום לפתור את הבעיות, מנסים ליצור עוד מקצוע חדש. מבריק. אם אפרים קישון היה עוד חי וכותב, היה עושה מזה עוד סיפור חלם יפה. לפעמים השכל היהיודי עובד הפוך, מה לעשות.

אורן
09.01.2014, 15:44

זה אמצעי מעולה שבא להתגבר על העומס הבלתי נסבל בבתי החולים...לרופאים המודאגים זה לא במקומכם אלא עוד אמצעי לסייע

ד"ר
06.02.2014, 15:18

הם היו צריכים לחשוב על הנושא הזה(חוסר רופאים)לפני 20 שנים מחפשים ,מה יותר פשוט?לאפשר לרופאים שלא הצליחו במבחן ורוצים
לחזור לרפואה ,כדי לנסות שוב לעבור את הבחינה, אבל רק אחרי סטאז' ואת הפרופיל של העבודה שלו ועל המלצתו של הממונה על רופא, כך יפשר לחדש כמות (בערכ 1000)רופאים ולא עוזרים של רופאים. שוב מדובר בפתרון זמני לבעיה של פתרון "חוסר כוח אדם" הוא מספר מפתיע של סטודנטים לרפואה והלמידה שלהם.