שינה

האם כדאי להעיר את המטופל במהלך הלילה כדי לבדוק סימנים חיוניים?

על פי תוצאות המחקר, ניתן לזהות מטופלים לגביהם ניתן להימנע ממדידת סימנים חיוניים בלילה, תהליך שנמצא כקשור בפגיעה במצב הבריאותי

מדידת הסימנים החיוניים מסייעת בזיהוי מוקדם של הידרדרות המצב הקליני, ובבתי חולים רבים נהוגה מדידה של סימנים חיוניים אחת לכ-4 שעות. נוהג זה קיים כבר משנת 1893, אולם מסורת זו נתמכת בראיות מעטות בלבד.

על פי תוצאות מחקר זה, מדד MEWS (ר"ת Modified Early Warning Scores), המבוסס על מדידת סימנים חיוניים (דופק, לחץ דם סיסטולי, חום, קצב הנשימה ומדד ההכרה על פי מדד AVPU) יכול אולי לשמש לאיתור מטופלים שניתן להמנע מהערתם במהלך הלילה לצורך בדיקת הסימנים החיוניים.

המחקר בוצע בבית חולים בשיקגו, ארה"ב, וכלל בחינה של הרשומה הרפואית של 54,096 מטופלים, על פני 182,828 ימי אשפוז. ארועים חריגים הוגדרו כדום לב או העברה ליחידת טיפול נמרץ, ואותרו 1,699 ארועים כאלה.

החוקרים מצאו כי כל המטופלים הוערו לפחות פעם אחת מידי לילה (בין השעות 11 בלילה ו-6 בבוקר) לצורך בדיקת סימנים חיוניים (חציון של שתי מדידות מידי לילה), כאשר 45% מאותם מטופלים היו בעלי מדד MEWS של 1 או פחות. עם זאת, מטופלים בעלי מדד MEWS של 1 או פחות היו בעלי סיכוי נמוך במיוחד להדרדות במצבם – במטופלים אלו נמצאו רק 5.0 ארועים חריגים ל-1000 ימי אשפוז, לעומת 157.3 ארועים חריגים ל-1000 ימי אשפוז במטופלים בעלי מדד MEWS של 7 או יותר.

לטענת החוקרים, זיהוי מטופלים בהם ניתן להמנע ממדידת סימנים חיוניים במשך הלילה יצמצם את הפגיעה בשנת המטופלים במהלך הלילה (הפרעות בשינה במהלך אשפוז זוהו כשכיחות, וכקשורות בפגיעה במצב הבריאותי), וכן ימנע בזבוז משאבי כח אדם יקרים. דר' גרגורי א. מינרד, ראש המחלקה לרפואת בתי חולים באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, אשר לא היה מעורב במחקר זה, מסר למערכת Medscape כי נראה שמדובר ברעיון טוב והגיוני, אך דרוש מחקר מבוקר אקראית בנושא. כמו כן מסר כי יש לזכור שהמחקר מומן בחלקו על ידי חברות המעורבות בניטור מטופלים.

ערכה: ד"ר ורד פרכטר
מקור:
Yoder et al.; A Prospective Study of Nighttime Vital Sign Monitoring Frequency and Risk of Clinical Deterioration, AMA Intern Med. 2013

נושאים קשורים:  שינה,  אשפוז,  סימנים חיוניים,  לילה,  MEWS,  מחקרים
תגובות
 
נועם
15.07.2013, 19:30

נוהג אכזרי במיוחד הוא להעיר חולה שהצליח להרדם לאחר שאחרוני המבקרים עזבו ב- 1-2 בלילה לצורך מדידת סמנים ובהיעדר תלונות מצידו.