חדשות

גלולות חדשות נגד הריון מפחיתות דימום וסתי כבד ובלתי תקין

שימוש בE2V/DNG במשך שישה חודשים הוביל להפחתה משמעותית בדימום הווסתי הכבד עם ירידה של 65% בממוצע באובדן דם

גלולות למניעת הריון (אילוסטרציה)
גלולות למניעת הריון (אילוסטרציה)

דימום וסתי לא תקין (Abnormal Uterine Bleeding) פוגע באיכות החיים של נשים הן מבחינה חברתית ובנוסף, גורם לעלייה משמעותית בהוצאות הרפואיות.

דימום וסתי כבד, המכונה גם Menorrhagia, הינה תת קבוצה של AUB, המוגדרת כאיבוד דם וסתי גדול מ-80 מ"ל. מנורגיה מוגדרת גם אם לתפישתה של המטופלת היא מאבדת דם רב בזמן הווסת, דבר הפוגע בהתנהלות היומיומית שלה.

לאחרונה זמינה בעולם ובישראל גלולה למניעת היריון, המכילה אסטרדיול ואלראט (E2V) ודיאנוגסט (DNG) (קלייר, באייר) שהינה בעלת התוויה לטיפול בדימום ווסתי כבד. כמו שאר הגלולות, גם גלולה זו פועלת בעיקר במניעת ביוץ. יחד עם זאת, בניגוד לגלולות אחרות למניעת הריון המכילות שילובים שונים של אסטרוגן ופרוגסטרון, תורם דיאנוגסט, המרכיב הפרוגסטיני בגלולה, לייצוב רירית הרחם ולהפחתת הדימום הווסתי באופן משמעותי.

שימוש בE2V/DNG במשך שישה חודשים הוביל להפחתה משמעותית בדימום הווסתי הכבד עם ירידה של 65% בממוצע באובדן דם. כמחצית מהנשים עם דימום וסתי כבד שקיבלו E2V/DNG במשך שישה חודשים הראו ירידה של 80% ומעלה באובדן דם ממוצע.

בנוסף, נצפו שיפורים משמעותיים במדדים המטולוגיים (כלומר, פריטין, המוגלובין, והמטוקריט). בהתבסס על התכונות הכימיות שלו, ייתכן שיש ל E2V/DNG פחות השפעה שלילית על שומנים בדם ומשק הסוכרים ביחס לגלולות אחרות.

גלולת E2V/DNG הושוותה עם גלולות אחרות למניעת הריון בנשים בריאות ללא דימום וסתי כבד ונצפה שיפור בדפוסי הדימום.

החוקרים הסיקו, כי בהשוואה עם מספר אפשרויות טיפוליות אחרות בדימום ווסתי כבד, גלולת E2V/DNG הוכחה כיעילה וסיפקה את היתרון המוסף של מניעת היריון אפקטיבית.

מקור:
Novel oral contraceptive for heavy menstrual bleeding: estradiol valerate and dienogest

נושאים קשורים:  חדשות,  דימום וסתי כבד,  גלולות משולבות,  גלולות למניעת הריון
תגובות