אספירין

תוספת קלופידוגרל משפרת מניעת שבץ לאחר TIA או שבץ קטן

תוספות קלופידוגרל לאספירין הביאה להפחתה של 32% בסיכון לשבץ נוסף לאחר TIA או שבץ איסכמי קטן, ללא עלייה בסיכון לדימום

09.07.2013, 09:18

לאור השכיחות הניכרת של שבץ בשבועות שלאחר שבץ איסכמי קטן או אירוע איסכמי חולף ( transient ischemic attack‏, TIA) ביקש מחקר, שהתפרסם לאחרונה באתר כתב העת The New England Journal of Medicine, לבדוק את היכולת של תוספת clopidogrel לאספירין למנוע שבץ נוסף.

בניסוי שנערך ב-114 מרכזים רפואיים בסין הוגרלו באופן כפול-סמיות 5,170 חולים בתוך 24 שעות לאחר שבץ איסכמי קטן או TIA בסיכון גבוה לקבלת clopidogrel (מנת העמסה של 300 מ"ג ואז 75 מ"ג מדי יום למשך שלושה חודשים) או פלסבו בנוסף לאספירין (מנת העמסה גלויה של 75-300 מ”ג לפי שיקול דעת הרופא המטפל ואז 75 מ"ג מדי יום) שניתן במשך 21 במטופלי clopidogrel ובמשך שלושה חודשים במטופלי פלסבו.

בניתוח לפי כוונה לטפל נמצאה הפחתה מובהקת של 32% בסיכון לשבץ נוסף במטופלי clopidogrel‏ (8.2% לעומת 11.7%. סיכון יחסי: 0.68, רווח בר-סמך של 95%: 0.57-0.81, p<0.001).

דימום בינוני-חמור אירע בשיעור דומה (0.3%, p=0.73) בשתי הקבוצות. שיעור השבץ הדימומי עמד גם הוא על 0.3% בשתי הקבוצות.

החוקרים מסכמים את הניסוי בקביעה כי שילוב אספירין ו-clopidogrel טוב יותר מאספירין בלבד בהפחתת הסיכון לשבץ בשלושת החודשים הראשונים לאחר TIA או שבץ קטן.

מקור:
Wang Y, Wang Y, Zhao X, Liu L, Wang D, Wang C, Wang C, Li H, Meng X, Cui L, Jia J, Dong Q, Xu A, Zeng J, Li Y, Wang Z, Xia H, Johnston SC; the CHANCE Investigators. Clopidogrel with Aspirin in Acute Minor Stroke or Transient Ischemic Attack. N Engl J Med.

נושאים קשורים:  אספירין,  פלביקס,  קלופידוגרל,  שבץ,  מניעה,  TIA,  מחקרים
תגובות
פרופ. נ. גדות
16.07.2013, 16:02

שלום

לפני שממהרים לתת לחולים עם שבץ מוח "קטן" או TIA את השילוב של אספירין ופלאוויקס לפי ההתוויות במאמרם של wang וחב' יש לקרוא בעיון את ה-editorial המתייחס למאמר זה באותה החוברת של NEJM . מאחר והמחקר נערך על חולים סיניים בלבד יש להתייחס את תוצאתיו המרשימות רק בחולים סיניים .
ב-editorail מסכם הכותב מה המסקנות שנוכל להסיק מן המאמר :
"ניתן להסיק ממחקר זה שחולים סיניים בלבד עם שבץ מוחי חריף ( עד 24 ש' מהופעתו ) שמצויים בסיכון גבוה להישנות השבץ חייבים להיות מטופלים מיד בשילוב של פלאוויקס ואספירין במשך 21 יום. ולחאר מכן פלאוויקס בלבד לעוד 69 יום לפני מתן מונע יום יומי של אחד משתי התרופות או בשילוב כמו aggrenox . לגבי חולים ממוצא אחר ( לא אסייתיים בעיקר ) יש צורך במחקרים נוספים על מנת לקבוע מה הטיפול האופטימאלי למקרים של TIA או "שבץ קטן"