חדשות

הנקה ממושכת עשויה למנוע התפתחות הפרעת קשב וריכוז (ADHD)

המחקר הובל בידי רופאות מביה"ח "לוינשטיין" והמרכז הרפואי בילינסון; בדק לראשונה כקבוצת ביקורת אחים של ילדים הסובלים מ-ADHD

הנקה (צילום: אילוסטרציה)
הנקה (צילום: אילוסטרציה)

כתב העת Breastfeeding Medicine פירסם תוצאות מחקר שנעשה בישראל, בהובלת ד"ר אביבה מימוני-בלוך, מנהלת המכון להתפתחות הילד והיחידה הנוירופדיאטרית-שיקומית בבית החולים "לוינשטיין" ברעננה וד"ר אנה קצ'בנסקיה ממחלקת ילודים ב"בילינסון". במחקר נמצא כי הנקה הנמשכת שלושה חודשים ומעלה, עשויה להגן מפני התפתחות ADHD בשלב מאוחר יותר בתקופת הילדות. ממצאים אלו מחזקים את הגישה הטוענת כי הנקה היא בעלת השפעה חיובית על ההתפתחות הפיזית והרגשית של התינוק.

ד"ר אביבה מימוני-בלוך (צילום: פביאן קולדורף)

ד"ר אביבה מימוני-בלוך (צילום: פביאן קולדורף)

נושא המחקר נבדק בקרב כ-150 ילדים בגילאי 12-6, שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז בבית החולים "שניידר", לעומת שתי קבוצות ביקורת של ילדים באותם הגילים שאינם סובלים מההפרעה. אחת הקבוצות כללה אחים לילדים עם ADHD, בעלי רקע גנטי וסביבת גידול דומים, שלא אובחנו כסובלים מההפרעה.

האמהות שהשתתפו במחקר נדרשו למלא שאלון מקיף שסיפק מידע על השכלתן, מצבן הפסיכו-סוציאלי, מצבן הרפואי ושכלל נתונים על מהלך ההיריון והלידה.

מתוצאות המחקר עולה כי שיעור נמוך יותר מהילדים שאובחנו עם הפרעות קשב וריכוז ינקו בגילאי שלושה ושישה חודשים, בהשוואה לשתי קבוצות הביקורת.

צוות החוקרות ציין כי זהו המחקר הראשון המערב קבוצת ביקורת הדומה גנטית וסביבתית (אחים של ילדים עם הפרעת קשב וריכוז) ומוצא, ובו נמצא קשר בין הנקה בגיל הינקות למניעת התפתחות ADHD.

החוקרים מציינים עוד, כי ידוע שהגורם הגנטי הוא מרכזי כגורם להפרעת קשב וריכוז. עם זאת, הממצאים הראו כי בקרב קבוצת ילדי ה-ADHD, רק 43% ינקו בגיל שלושה חודשים, לעומת 69% בקבוצת האחים הדומה גנטית ו–73% בקבוצת הביקורת הנוספת.

המחקר אינו יכול לקבוע אם החשיפה המועטה להנקה בילדי ADHD היא שהשפיעה על הופעת הפרעת הקשב והריכוז, או שהפרעת הקשב והתנהגות היילוד הייתה הגורם לכך שהאמהות הניקו זמן קצר יותר.

לקריאת המחקר המלא: 

Breastfeeding May Protect from Developing Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder

נושאים קשורים:  חדשות,  הנקה,  בית החולים לוינשטיין,  הפרעות קשב וריכוז,  המרכז הרפואי "רבין"
תגובות
רופא חוקר
21.06.2013, 09:05

Reverse causality צועק כאן מכל הכיוונים. אבל עדיין הכותרת והמשפט האחרון של מסקנת המחקר מציגות כאילו ההנקה היא גורם מגן - בעוד שכיווניות הקשר אינה ניתנת כלל לזיהוי, ל אמדובר במחקר התערבותי ולכן המשפטים הללו אינם נתמכים ע"י המחקר. זו הטעייה מכוונת של הקורא (והסוקרים..), וחבל.