חדשות

רופאים מתאילנד לומדים כיצד להקים מערכת טיפול תומך אונקולוגי

המשלחת מבקרת במרכז הרפואי רמב"ם שבחיפה, במסגרת הסכם שיתוף הפעולה שנחתם עם בית החולים המרכזי בבנגקוק לטיפולי סרטן

שתי רופאות ושלוש אחיות מבית החולים המרכזי בתאילנד לטיפול בסרטן – Chulabhorn Research Institute – שוהים בימים אלה במכון האונקולוגי במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, כדי ללמוד את תחום הטיפול התומך האונקולוגי. זאת, במסגרת הסכם שיתוף פעולה רשמי שנחתם לפני שנתיים בין רמב"ם לבית החולים מבנגקוק, בטקס שבו נכחה הנסיכה התאילנדית הפרופסורית צ'ולהפון מהידון. השתלמות זאת היא הצעד הראשון בשיתוף פעולה מתמשך עם תאילנד.

צוות אונקולוגיה והמשלחת מתאילנד (צילום: פיוטר פליטר)

צוות אונקולוגיה והמשלחת מתאילנד (צילום: פיוטר פליטר)

פרופסור משנה קליני, גיל בר-סלע, העומד בראש יחידת הטיפול התומך ברמב"ם מסר, כי לאחר שישובו חברי המשלחת לבנגקוק יפתחו שם יחידה דומה. "כיום אין להם מערכת כזאת", ציין בר-סלע. תוכנית ההדרכה של האורחים כוללת הרצאות והתנסויות, סיורים ופגישות עבודה, מפגש עם חולים במחלקות השונות. חלק מהתוכנית הותאמה באורח פרטני.

ביחידה לטיפול תומך אונקולוגי ברמב"ם מתייחסים למכלול הבעיות של המטופלים חולי הסרטן ובתופעות הלוואי של הטיפולים. הדגש הוא להקל בתסמיני המחלה הגופניים והנפשיים. תכני ההכשרה של האורחים מתאילנד כוללים טיפול בכאב, בירידה במשקל, ההשלכות הפסיכולוגיות, התמודדות של ילדים עם המחלה, תפקיד המלווים הרוחניים ועוד. ביחידה ניתנים גם טיפולים בתחומיה השונים של הרפואה המשלימה וכן ייעוץ פסיכולוגי-רפואי, תזונתי ואפשרויות הטיפול בקהילה בסיוע עובדים סוציאליים.

המכון האונקולוגי ברמב"ם מוכר כמרכז הדרכה מטעם האיגוד האונקולוגי האירופי ESMO בנושאי רפואה אונקולוגית משולבת וטיפול פליאטיבי והיחידה גם שותפה למחקרים בינלאומיים.

נושאים קשורים:  חדשות,  טיפול תומך,  תאילנד,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות