חדשות

ההסתדרות הרפואית והאוצר הסכימו שלא לפגוע בהסכם הקיבוצי

ההסתדרות הרפואית הביעה קורת רוח רבה מהצלחתה למנוע פגיעה בהסכם הקיבוצי; עם זאת, הוסכם להפחית ב-48% את מחיר יום הבראה לרופאים - מבלי שהדבר יפגע בחישובים לפנסיה ולדמי הפרישה

ההסתדרות הרפואית הגיעה אמש (יום ב') להסכמה עם משרד האוצר, לפיה ההסכם הקיבוצי שנחתם עם הרופאים לא ייפגע. עם זאת, הסכימה ההסתדרות הרפואית להפחית בכ-48% את מחיר יום ההבראה לרופאים, "כחלק מהשתתפות המאמץ הכללי להידוק חגורה במשק".

דוברות הר"י מסרה, כי לנוכח המציאות הכלכלית והצורך של משרד האוצר לקצץ בתקציב - במסגרת התוכנית הכלכלית להקפאת שכר - התעורר חשש מדחיית ביצוע "הפעימות" בהעלאת שכר הרופאים בשנים 2013 ו-2014, כפי שנקבעו ונחתמו בהסכם הרופאים האחרון. "הפעימות" הן עד שנת 2015.

בעקבות דיווחים שלפיהם יש בכוונת האוצר לדחות את ביצוע העלאת השכר לרופאים, הכריזה ההסתדרות הרפואית לפני כשבועיים על סכסוך עבודה קיבוצי של הרופאים כנגד המעסיקים. אלא שבפרק הזמן שחלף מאז ההכרזה, ניהלה ההסתדרות הרפואית משא ומתן מול ראשי משרד האוצר על מקומם של הרופאים בתכנית הכלכלית הכללית הנרקמת עתה. "שני הצדדים הגיעו להסכם קיבוצי מיוחד", נמסר אמש בהודעת הר"י.

ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית אמר: "אני שמח שהגענו להסכמה עם משרד האוצר, לפיה תוספות השכר בהתאם להסכם עם הרופאים ישולמו במועדן ובמלואן וכל זאת על-פי הפעימות המתוכננות. יתר סעיפי ההסכם יקוימו אף הם ולא תהיה פגיעה בתוספות השכר שכבר ניתנו מכוחו של ההסכם. כפי שהתחייבנו, לא תהיה כל פגיעה בהסכם שנחתם עם הרופאים. אנחנו חלק מהחברה הישראלית ולכן נשתתף במאמץ הכלכלי, אך הפעימה שהובטחה לרופאים – תקוים ותבוצע במלואה".

ד"ר אידלמן הוסיף: "בהתאם להסכם, רופא העובד יותר ברפואה הציבורית - ישתכר יותר. זאת התחלה הכרחית לשיפור מערכת הבריאות הציבורית. לכן לא הסכמנו לפגיעה ברופאים העובדים במערכת הציבורית, במסגרת הגזרות הכלכליות החדשות שהאוצר מתכנן. הפתרון אליו הגענו ביחד עם משרד האוצר הינו הטוב ביותר במציאות הנוכחית".

במסגרת ההסכמה החדשה ובתמורה לאי-פגיעה בהסכם הרופאים, מחיר יום ההבראה של הרופאים בשנים 2013 ו-2014 יפחת ב 48.2%. יחד עם זאת, ההפחתה לא תפגע בחישוב ההפרשות לקופת גמל לקצבה ו/או פנסיה תקציבית ו/או תשלומים חד פעמיים עקב פרישה. כמו כן, לא תהיה להפחתה זו כל השפעה על עבודה נוספת. בנוסף סוכם כי החל משנת 2015, יהיו הרופאים זכאים להגדלת ההפרשות לקופת גמל לקצבה.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד האוצר,  הסכם קיבוצי,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
רופא בהתמחות במקוצע במצוקה
21.05.2013, 13:58

מבחינת המתמחים כבר עכשיו קיימת פגיעה אנושה בהישגי ההסכם - המענקים למקצועות במצוקה ולמעבר בחינות התמחות קוצצו ביותר מ-70% ובשנה האחרונה אינם ניתנים כלל!
מה תגובת הר"י לכך?
האם אתם בכלל פועלים מול האוצר לשנות זאת?