חדשות

"אורך התורים לניתוחי שקדים - סימפטום לדלות המערכת הציבורית"

כך אמר ד"ר זאב פלדמן, סגן יו"ר אר"ם, בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות שעסק בסוגיית התורים לניתוחים פשוטים

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת הקדישה אתמול (יום ב') דיון לסוגיית זמני ההמתנה הארוכים לניתוחי ילדים, בבתי החולים הציבוריים. הדיון נולד ביוזמת מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן ולאחר דיווח בחדשות ערוץ 2 על כך שזמני ההמתנה לניתוחים פשוטים להם זקוקים ילדים – ומתבצעים בבתי חולים ציבוריים ברחבי הארץ - ארוכה באורח קיצוני ויש מקרים שהם עלולים להגיע עד לכמה שנים.

מתוך הכתבה ששודרה בערוץ 2. זמני המתנה של יותר משנה (צילום מסך)

מתוך הכתבה ששודרה בערוץ 2. זמני המתנה של יותר משנה (צילום מסך)

אחת הדוגמאות שהובאו בהקשר לכך: ניסיון לקבוע ניתוח שקדים לילדה בת ארבע העלה כי זמן ההמתנה נמשך בין שנה וחצי ועד לשלוש שנים. עוד נחשף בתחקיר ערוץ 2 בנושא, כי בחלק מהמקרים בתי החולים קבעו את מועד הניתוח על-פי רמת הרווחיות שלהם מהפרוצדורה.

ד"ר זאב פלדמן, מנהל נוירו-כירורגית ילדים בבית החולים שיבא וסגן יו"ר ארגון רופאי המדינה אמר בדיון בועדת הכנסת, כי "אורך התורים לניתוחי שקדים הוא סימפטום לדלות האמצעים של המערכת הציבורית בדיוק כמו החולים במסדרון".

לדבריו, "חדרי הניתוח המעטים, שמספרם לא הותאם מזה עשרות שנים כדי לתת מענה לצרכי האוכלוסייה שרק גדלו, מנוצלים לניתוחים להסרת גידולים סרטניים, ולניתוחים מורכבים – מצב שרק גורם לדחיקתם בתור של הניתוחים הפשוטים".

ד"ר פלדמן ציין כי ניצול חדרי הניתוח גם בשעות אחר הצהריים באמצעות הביטוחים המשלימים של קופות החולים "יכול לגרום לקיצור התורים, ולהישארות הרופאים בבתי החולים הציבוריים גם בשעות הערב״.

נושאים קשורים:  חדשות,  בתי חולים ציבוריים,  ביטוחים משלימים,  זמני המתנה
תגובות