חדשות

עד כמה משפיע מוצא הרופא על נכונות המטופל להשתתף בניסוי קליני?

מחקר אמריקאי בדק את הסוגיה ומצא הבדלים משמעותיים בנכונות מטופלים להשתתף בניסויים קליניים, בהתאם למוצא ולמגדר הרופא והצוות המטפל

מחקר שבוצע באוניברסיטת סינסינטי שבארה"ב והוצג בשבוע שעבר בכנס האקדמי של רפואת חירום באטלנטה, העלה כי מגדר ומוצא אתני של רופאים וצוות רפואי עשויים להשפיע על נכונות מטופלים – או התנגדותם - להשתתף בניסויים קליניים.

החוקרים הסבירו כי קיימת אינטראקציה הקשורה למגדר ולמוצא אתני בין הרופא (והצוות הרפואי שלידו) לבין המטופל ולכך השפעה על הנכונות ליטול חלק בניסוי קליני.

הממצאים העלו כי בארה"ב, גברים ונשים שחורים נטו פחות להשתתף בניסוי קליני אם הוצע להם בידי רופא גבר שהצוות שלצדו היה לבן. זאת, לעומת מטופלים לבנים במצב, שקיבלו את אותה הצעה מצוות שכולו לבן.

מטופלים שחורים נטו להשתתף פחות בניסויים שהוצעו על ידי צוות רפואי לבן (צילום: אילוסטרציה)

מטופלים שחורים נטו להשתתף פחות בניסויים שהוצעו על ידי צוות רפואי לבן (צילום: אילוסטרציה)

עם זאת, התברר כי מטופלים שחורים נטו יותר להיענות להצעה כזאת כאשר הופנתה על ידי רופאה לבנה. באופן מנוגד, מטופלים שחורים נטו הרבה פחות להיענות להצעה ליטול חלק בניסוי קליני כאשר זו הוגשה להם בידי רופאה שחורה, וזאת אפילו בהשוואה למטופלים לבנים.

המחקר בחן את הסוגיה הזאת בקרב כמעט 160,000 מטופלים שנתבקשו להשתתף ב-89 מחקרים קליניים במרכז הרפואי של אוניברסיטת סינסינטי והמחלקה לרפואת חירום של בית החולים היהודי בעיר, בשנים 2011-2007.

נושאים קשורים:  חדשות,  יחסי רופא חולה,  ניסויים קליניים,  ארה"ב
תגובות