חדשות

מחלוקת רפואית בארה"ב: האם דיאטה דלת-מלח נחוצה לסובלים מיתר לחץ דם?

ארגון רופאי הלב האמריקאי קרא שלא להישמע להנחיות דו"ח חדש, הקובע כי אין ממש בהמלצה לדיאטה דלת-מלח לחולי לב ולסובלים מיתר לחץ דם

דו"ח שפירסם ה-Institute of Medicine האמריקאי בשבוע שעבר מעלה ספקות לגבי יעילות ההמלצות לגבי שמירה על דיאטה דלת-מלח, כפי שהיא מומלצת בשנים האחרונות לקבוצות רבות באוכלוסיה כדי להוריד יתר לחץ דם.

אלא שלאחר פירסומו ספג הדו"ח ביקורת קשה, בין השאר מהתאחדות רופאי הלב האמריקאית (AHA). ההתאחדות פירסמה הודעה חריפה, לפיה אין להישמע להנחיות החדשות אלא יש להמשיך ולנהוג על-פי המלצותיה: להפחית בצריכת מלח במיוחד כשמדובר בחולי לב ובחולים הסובלים מיתר לחץ דם.

בישראל הגישה השלטת בנושא זה היא כי יש להפחית את צריכת המלח היומית ל-1,500 מ"ג מלח, ולהימנע מכל מאכל הכולל יותר מ-100 מ"ג מלח ל-100 גרם. המלצה זו תקפה לגברים מעל גיל 50, למי שסובל מיתר לחץ דם ולחולי-לב. ההמלצות בארה"ב דומות: צריכה יומית של לא יותר מ2,300-1500 של מ"ג מלח ביום.

הדו"ח שזכה לביקורת קבע כי אין שום תועלת בצמצום צריכת המלח מתחת ל-2,300 מ"ג ביום. עורכי הדו"ח טוענים כי במקום לבדוק מהי השפעתה צריכת המלח על לחץ הדם של המטופל יש לבדוק את השפעתה על התקפי לב, אירועים מוחיים ותמותה. בעוד שמוסכם שצמצום בצריכת המלח היומית תוריד במידת-מה את ערכי לחץ הדם, לא נמצא קשר בין הורדה זאת לבין בריאותם הממשית של המטופלים.

הדו"ח סקר כמה מחקרים בנושא זה שנעשו בארה"ב והממצאים שהושגו בהם היו לא עקביים. עורכי הדו"ח טוענים כי לכן ההנחיה לדיאטה דלת-מלח היא בעייתית.

נושאים קשורים:  חדשות,  יתר לחץ דם,  צריכת מלח,  AHA
תגובות