חדשות

"דו"ח ארגון הבריאות מציב מראה לפני מקבלי ההחלטות בישראל"

דו"ח חדש של ה-WHO קובע: ישראל מפגרת אחרי רוב העולם במספר בתי החולים ובמספר אנשי הצוות הרפואי לאוכלוסייה

דו"ח חדש של ארגון הבריאות העולמי (WHO) מציג תמונה עגומה של מערכת הבריאות בישראל בכל הנוגע למחסור ברופאים ואחיות ובמיוחד בנוגע למיעוט בתי החולים ביחס לגודל האוכלוסייה. הנתונים בולטים במיוחד בהשוואה לאיכות הגבוהה של הצוות הרפואי בישראל, המתבטאים בשיעורים עולמיים נמוכים מאוד של תמותת תינוקות או נשים במהלך הלידה.

על-פי הדו"ח, בישראל ישנם רק 0.6 בתי-חולים לכל 10,000 תושבים, כאשר הממוצע האירופי עומד על כ-2.4 ל-10,000 תושבים. אפילו בתימן ישנם שלושה בתי חולים לכל 10,000 תושבים, ובמקסיקו -  3.8. הדו"ח, הסוקר את מצב המערכות הרפואיות ב-194 חברות ה-WHO, מראה כי רק בזמביה (0.5), אפגניסטן (0.4), אתיופיה ובנגלדש (0.2 לכל 10,000 תושבים) המצב גרוע יותר מאשר בישראל.

בישראל ישנם גם 31.1 רופאים בלבד לכל 10,000 תושבים, כאשר הממוצע האירופי הוא 33.3. בלבנון ישנם 35.4 לאותו מספר תושבים, ואפילו בקזחסטן ישנם 38.4 רופאים. במקביל, בישראל רק 49.7 אחיות לכל 10,000 תושבים, כאשר הממוצע האירופי עומד על 84.2. אפילו בקזחסטן השיעור הוא 82.8, באוזבקיסטן 106.8, ובלוב 68.

עם זאת, תמותת התינוקות בישראל (עד גיל שנה) עומדת על ארבעה מקרים ל-1,000, כאשר הממוצע האירופי עומד על 11 מקרים, בארה"ב -  ששה מקרים, בקנדה - חמישה מקרים וברוסיה - עשרה מקרים.

ההסתדרות הרפואית אמרה בתגובה לממצאים כי, "דו"ח הארגון חושף תמונה עגומה וקשה של המערכת האשפוזית בישראל. לצערנו נתונים אלה אינם זרים לנו. ההסתדרות הרפואית שבה ומתריעה כבר מספר שנים כי מצב המערכת האשפוזית הולך ומתדרדר. לפני שנה וחצי אף הגשנו בג"ץ כדי לחייב את המדינה לפרוש מיטות חדשות אך לצערנו תהליך זה מתעכב".

לדברי ההסתדרות, "המצוקה היום יומית במערכת הבריאות הולכת ומתגברת, וביתר שאת בזמן מגיפות, והיא מתקשה לעמוד בעומסים ואיננה מספקת את הטיפול הראוי לחולים. טוב עשה ארגון הבריאות העולמי שבחר להציב מראה בפני מקבלי ההחלטות בישראל. לצערנו, במראה שאנו מציבים בפניהם מידי שנה הם כבר מסרבים להביט".

לדו"ח המלא של ארגון הבריאות העולמי

נושאים קשורים:  חדשות,  מחסור ברופאים,  בתי חולים ציבוריים,  ארגון הבריאות העולמי,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות