חדשות

ההסתדרות הרפואית מתריעה: תוכנית האוצר תפגע במערכת ותאריך התורים

במכתב דחוף לשר האוצר ולשרת הבריאות הביעה ההסתדרות הרפואית מחאה על כך שהצעות האוצר לקיצוצים "מועלות ללא כל דיון"

ההסתדרות הרפואית שיגרה הבוקר (יום ב') מכתב דחוף לשר האוצר, עם העתק לשרת הבריאות, ובו אזהרה מפני פגיעה חמורה במערכת הבריאות הציבורית ובבריאות אזרחי ישראל, נוכח כוונות האוצר הנכללות בהצעת חוק התקציב וחוק ההסדרים.

במכתב התריעה הר"י מפני נקיטת צעדים "שיגרמו להארכת תורים ולהעמקת אי השוויון בבריאות".
במכתב הדחוף מצביעה הר"י על שתי הצעות שהופיעו בפרק הבריאות בחוברת המחליטים (לקראת דיוני התקציב). "החוברת הופצה לעיוננו וההצעות שעליהן היא מתריעה מצויות תחת הכותרת: "קביעת כללי התחשבנות בין קופות החולים לבתי החולים לשנים 2016-2014", נכתב.

.שרת הבריאות, יעל גרמן, במהלך דיון בוועדת הבריאות בכנסת. אפריל 2013 (צילום: פלאש 90)

.שרת הבריאות, יעל גרמן, במהלך דיון בוועדת הבריאות בכנסת. אפריל 2013 (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90)

הכוונה היא לקביעת תקרת הכנסה מפעילות אישפוזית-ניתוחית שתבוצע במוסדות רפואיים פרטיים. כמו כן, כוללת הצעת האוצר איסור על מוסד רפואי כלשהו לאפשר בתחומו מכירה של שירות רפואי של רופא, שאיננה כלולה בתשלום שמקבל המוסד הרפואי ממקבל השירות. המשמעות: ביטול הפרקטיקה הפרטית הלכה למעשה.

במכתב לשרים נאמר:
"אנו מבקשים למחות על המתכונת שבה מועלות ההצעות, ללא כל דיון, בהיעדר תשתית עובדתית ומקצועית מתאימה בלא בחינת חלופות להשגת היעדים שאותם מבקש אגף התקציבים באוצר להשיג. מדובר בנושאים מורכבים וכבדי משקל הנוגעים בהשפעות הגומלין שבין הרפואה הציבורית לרפואה הפרטית, במסווה של נושא מקומי אשר כל עניינו: מוסדות הרפואה הפרטיים. אין לנו כל ספק כי לא ניתן לבצע מחטף לנושא שכזה במסגרת חוק ההסדרים.

"אנו סבורים כי ההצעות הללו יגרמו לפגיעה קשה ברפואה הציבורית בישראל, במקום לרומם אותה. ראשית, לא נראה לנו כי יש בהצעות בשורה כלשהי בכל הקשור להשקעה נוספת ברפואה הציבורית או בחיזוק פוזיטיבי שלה. שנית, כבר ברור כי ההצעות יביאו להארכת התורים במוסדות הרפואה הציבוריים. שלישית, ניתן להבין כבר כיום כי הפרוצדורות הקלות והרווחיות ימשיכו להתבצע במסגרת הרפואה הפרטית.

"זאת ועוד: בימים אלה הכריזה שרת הבריאות הנכנסת על הקמתה של ועדה ציבורית אשר תבחן ותעמיק בכל נושא הקשור לרפואה הציבורית, ואך מתבקש לכן כי נושא זה שהוא בעל השלכות מכריעות על כל מערכת הרפואה הציבורית יידון במסגרת ועדה זאת".

לקריאת המכתב המלא של ההסתדרות הרפואית:
"גזירות חדשות בטיוטת חוק ההסדרים בנוגע לרפואה פרטית"

נושאים קשורים:  חדשות,  רפואה פרטית,  חוק ההסדרים,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות