חדשות

סקר איגוד הקרדיולוגיה: כבר אין שוני בטיפול לאחר התקף לב בין בתי החולים במרכז הארץ לפריפריה

מחר יציין האיגוד הקרדיולוגי 60 שנה להיווסדו בכנס חגיגי ב"בנייני האומה" בירושלים. הוחל באיסוף הנתונים לסקר התקופתי החדש שיעסוק בטיב הטיפול בהתקף לב הניתן בשטח, עד ההגעה לבית החולים

סקר חדש של איגוד הקרדיולוגיה העלה כי נעלמו ההבדלים בטיפול ובשיעורי התמותה של חולים לאחר התקף לב בין בתי החולים במרכז הארץ לבין אלו שבפריפריה. לפני חמש שנים, סקר דומה מצא הבדלים בנושאים הללו והנה עתה, הם נעלמו.

החודש מתחילים באיסוף נתונים לסקר חדש והפעם הוא גם יבוצע עם מד"א במטרה לבחון, לראשונה בארץ, את טיב הטיפול הניתן לחולים עם התקף לב בטרם בואם לחדר המיון.
פרטים אלו – לצד הצגת נתונים מסקרים נוספים - ימסרו במהלך כנס שנת ה-60 לאיגוד הקרדיולוגי בישראל שיחל מחר (יום ב')  בבנייני האומה בירושלים בהשתתפות 1200 קרדיולוגים מהארץ ואורחים מחו"ל.

התקף לב (אילוסטרציה)

התקף לב (אילוסטרציה)

אחד הסקרים התקופתיים החדשים של האיגוד העלה כי בעשור האחרון, תודות לשיפורים בטיפול הרפואי, שיעור החולים עם התקף לב שעברו צנתור עלה מ-58% ל-90%. במקביל לכך ששיעור החולים שעברו ניתוחי מעקפים ירד בעשור הזה מ-8.7% ל-1.7% בלבד.
כן נמצאה ירידה בתמותה, שבוע לאחר התקף-לב מ-5.2% ל-2.1% מהחולים ושיעור התמותה חודש לאחר ההתקף ירד מ-8.5% מהחולים לכדי 4.2%.
סקר נוסף העלה כי עוברות 36 דקות מהופעת הסימפטומים של התקף-לב ועד שמוזמן הטיפול הרפואי הראשוני והפינוי לבית החולים, אם האירוע מתרחש במקום עבודה או במקום ציבורי. זאת לעומת 90 דקות כשהאירוע מתרחש בביתו של החולה.
כאשר האירוע מתרחש ביום עוברות 72 דקות בממוצע מהופעת התסמינים ועד הזמנת העזרה הרפואית הראשונית, אבל 120 דקות כאשר האירוע הלבבי מתרחש משעת חצות ועד 8 בבוקר למחרת.

פרופסור שלומי מטצקי, יו"ר החוג לטיפול נמרץ-לב באיגוד, שמרכז את הסקרים התקופתיים, ציין כי במקומות עבודה ובמקומות ציבוריים הזמנת נט"ן מזורזת וגם האנשים בסביבת החולה מזרזים את הפינוי לבית החולים.
הסקר נעשה באפריל-מאי 2010 ב-26 בתי החולים הכלליים והקיף 1,981 חולים שעברו התקף-לב. הוא העלה גם כי עוברות 42 דקות מהזעקת העזרה ועד שהחולה מגיע לבית החולים (52 דקות בקרב נשים) . 64% מהחולים טופלו תוך 90 דקות מרגע בואם לבית החולים. 56% פונו לבית החולים בנט"ן, 35% הגיעו בכוחות עצמם או הוסעו בידי קרובי-משפחה/שכנים ו-9% פונו באמבולנס רגיל.

בכנס יוצגו גם תוצאות מחקר (של פרופסור ערן לייטרסדורף וד"ר רונן דורסט, שניהם מהמרכז הרפואי הדסה, בשיתוף פרופסור איריס שי, מביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת ב.ג.) שנערך על 322 אנשים בגיל ממוצע 52 ורובם גברים וממנו עלה כי הצלחה בדיאטה שהומלצה לחולה לב תלויה במבנה החומר הגנטי שלו.

נושאים קשורים:  חדשות,  תזונה,  ניתוח מעקפים,  התקף לב,  טיפול נמרץ-לב,  האיגוד הישראלי לקרדיולוגיה
תגובות