חדשות

פרופ' שוקי שמר: "יש בארץ רופאים שלא משתכרים כמו משפחתה של ריקי כהן"

פרופ' שמר: הגיע הזמן להפסיק עם הספינים על הרווחים הגדולים של הרופאים. רופאים יעזבו אותנו, נצטרך להביא רופאים מהודו ומערכת הבריאות תתרסק". ראיון בלעדי לדוקטורס אונלי

14.04.2013, 11:06

פרופ' שוקי שמר, יו"ר "אסותא – מרכזים רפואיים", הוא אחד השחקנים הבולטים במערכת הבריאות בישראל: מי שהחל את קריירת הניהול הרפואית שלו בצבא כקרפ"ר (קצין רפואה ראשי), הקים לאחר מכן באזרחות את מינהל הטכנולוגיות במשרד הבריאות ואת ועדת סל התרופות והטכנולוגיות – ועמד בראשם, שימש לאחר מכן כמנכ"ל משרד הבריאות ומשם עבר למנכ"לות "מכבי שירותי בריאות". הוא פרופסור מן המניין בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, עורך משנה של כתבי העת "הרפואה ו-IMAJ, שימש גם כראש היחידה להערכת טכנולוגיות (תחום שקרוב ללבו במיוחד) ב"מכון גרטנר". משנת 2005 הוא יו"ר "אסותא".

פרופ' שמר התייחס בראיון המיוחד ל-DoctorsOnly לדו"ח רשם העמותות שנחשף ב-TheMarker ולפיו בצמרת השכר של "הדסה" יש רופא עיניים שמשתכר 7 מיליון שקלים בשנה. שמר אמר כי "אני לא בטוח שהרופא הזה קיים. אני מתקשה לראות איך רופא במדינת ישראל מרוויח 7 מיליון שקלים. אלו ספינים תקשורתיים. באסותא אין רופא שחוזר הביתה בסוף השנה עם שכר כזה, חד-משמעית ובצורה מוחלטת. מנגד, ישנם כאלו שעושים עבודה נאמנה במערכת הציבורית ומשכורתם אינה מגעת למשכורת של משפחת ריקי כהן מחדרה".

על דו"ח הלמ"ס ומשרד הבריאות על עזיבת רופאים לחו"ל: "טוב שעוזבים רק 10% – בקרב בני גילי עזבו גם 20% ו-30%

על דו"ח הלמ"ס ומשרד הבריאות על עזיבת רופאים לחו"ל: "טוב שעוזבים רק 10% – בקרב בני גילי עזבו גם 20% ו-30%. הקשיים התקציביים, הקשיים הכלכליים, היכולת שלך לפרנס משפחה ולהוביל אותה לרווחה, העבודה הקשה שאתה נדרש לה – גם ברפואה פרטית - מביאים אנשים טובים, לעזוב לחו"ל לתקופות כאלו ואחרות, לעתים לצמיתות. הגיע הזמן להפסיק להשתמש בכל מיני ביטויים פופוליסטיים על הרווחים הגדולים של הרופאים, ולעזוב את קבוצות השוליים. ההיקף הרחב של הרופאים מרוויח טוב, לא גבוה, ועובד מאוד קשה בשביל העניין הזה. אני מציע לאנשי האוצר לטפל בעניין הזה בזהירות רבה לפני שתהיה שוקת שבורה, הרופאים יעזבו אותנו, נצטרך להתחיל להביא רופאים מהודו ומערכת הבריאות תתרסק".

מתוצאות מאבק הרופאים הוא מרוצה: "אידלמן והצוות הובילו מהלך נכון. שעון הנוכחות זה דבר שלי קשה מאוד איתו בגילי המופלג – אבל זה אחד ההישגים הטובים של השביתה".

"הרוב הרחב של הרופאים מרוויח טוב ועובד מאוד קשה בשביל העניין הזה. אני מציע לאנשי האוצר לטפל בעניין הזה בזהירות רבה לפני שתהיה שוקת שבורה".

על "אסותא" הוא מספר כי בכוונתו להפוך אותה לבית חולים אקדמי מחקרי: "התחלנו לקבל סטודנטים מאוניברסיטת ת"א בבריאות הציבור, דימות ורפואה פנימית. אנחנו בתהליך מואץ מול המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית, כדי לקבל גם מתמחים".

על המודל המהפכני, הראשון מסוגו בעולם של "אסותא אשדוד" (שיהיה בית חולים ציבורי ברובו, עם אחוז מוגבל של שר"פ – בדומה ל"הדסה" ול"שערי צדק"), הוא מספר שבאשדוד תתבטל החלוקה המסורתית לרופאי קהילה ולרופאי בית חולים.

"הרעיון הוא ליצור אינטגרציה מלאה בין המערכות", הוא מספר, "חולה שיהיה בקהילה – הרופא הוא זה שיטפל בו בבית החולים, ולהיפך: מאושפז בבית חולים ימשיך לקבל בקהילה טיפול מאותו רופא. הרי אין טעם לייצב חולה אי-ספיקת לב בבי"ח, שכאשר הוא ישתחרר ממנו – יעבור למשטר טיפולי שונה בקהילה. אתה כרופא תקבל אחריות כוללת על החולה והטיפול בו. זו בשורה חדשה לרופאים, לרפואה ובעיקר לחולים".

נושאים קשורים:  חדשות,  שכר הרופאים,  פרופסור שוקי שמר,  שעון נוכחות,  הסכם השכר,  אסותא
תגובות
אני רק שאלה...
15.04.2013, 20:31

על זה נאמר
look who's talking
קצת מוזר לשמוע דברים כאלה דוקא ממנו.. כמי שמנהל מנגנון של רפואה פרטית משומן ועתיר ממון, שמטרתו עשיית כסף ואשר בעקיפין עלול לגרום לכך שרופאים רבים יעשו מעשים שלעתים אינם כה ישרים או אתיים... לכאורה.....
גוף שמעמיק את אי השוויון ברפואה ומחדד את העקרון של כסף יענה את הכל.. חולים רופאים ומערכת...
במערכת זו, פעמים רבות, ניתוח אחד פרטי (ולא ניתוח מוח מסובך...) עולה כמו המשכורת של ויקי כהן....

ד"ר מאיר
15.04.2013, 23:06

מילים כדורבנות, ריאיון מרתק

ד"ר סיקירוב
16.04.2013, 11:06

רופא אחרי סיום הכשרתו חייב לקבל אופציה לנהל את הפרקטיקה באופן עצמאי לפחות בנוסך שנהוג היום ב"מכבי" -הייתי קורא לזה רפואה פרטית מוגבלת. קופות החולים צריכים לסלק,רופא הוא מי שצריך להיות מרכז מערכת הבריאות בלי תלות בגורם כלשהו. רפואה ציבורית בנוסך של היום תביא את מדינת ישראל לרמה של מדינות נחשלות. לימודים והתמחות פרח- השקעה בלתי כדאית כדי להפוך להיות פקיד בקופת חולים או עבודת פרח בבית חולים עם שכר של פקיד,ואין לצפות שמוכשרים בין הרופאים ישארו בארץ. במידה וזה לא ישתנה יהיה רפואה לעשירים ורפואה לכלל ישראל --רפואה של מדינה נחשלת.

פרופ זוננבליק
17.04.2013, 12:35

המודל המוצע באשדוד הוא זה שקיים בארה"ב ונראה כי נכשל. העובדה שעברו להוספיטליסט.
ייאפשר השתכרות טובה יותר ויעזור במעט לפנימאים
אך כלל לא בטוח שטוב לחולה

ירון
17.04.2013, 15:49

קצת הגזים.
רופא, גם מתמחה בתחילת דרכו מרוויח היום משכורת יפה. זה שהעבודה מאוד קשה זה משהו אחר.
זה לא מה שהיה לפני 5-6 שנים שאז המצב היה מאוד מבזה.