חדשות

מתחילה לעבוד: גרמן מקימה ועדה לשיקום מערכת הבריאות הציבורית בישראל

בוועדה שתגיש המלצות בתוך 4 חודשים יהיו נציגי הר"י, בתי החולים וארגוני החולים. בין היתר תתבקש לבחון כיצד להוריד עומסים ב"פנימיות", הוספת תקנים לרופאים ולאחיות והפחתת שעות העבודה של הרופאים

שרת הבריאות יעל גרמן הודיעה על הקמת ועדה לשיקום פני הרפואה בישראל. חברי הועדה ייקבעו שמית בימים הקרובים, אבל יהיו בה בנוסף לנציגי משרד הבריאות, גם נציגי ההסתדרות הרפואית, בתי החולים וארגוני החולים. השרה גרמן מסרה כי היא מחפשת דמות ציבורית כדי שתעמוד בראש הועדה.

בין היתר תעסוק הועדה בנושאים הבאים: חיזוק שרותי הרפואה בפריפריה, הקמת בתי חולים נוספים, הוספת מיטות אשפוז כדי להתמודד עם עומסים כבדים במיוחד ב"פנימיות", הוספת תקנים לרופאים מומחים ורכישת ציוד מתקדם לבתי החולים בפריפריה, בקיצור תורים ובהפחתה בשעות העבודה של הרופאים. כמו כן תבחן את סוגיית הפחתת מס הבריאות, כדי שיעמוד ביחס ישיר לגובה המשכורת, בדומה למס ההכנסה ובעיקר, כך הגדירה, יותר שיווני.

הפרטים נמסרו ביום חמישי בתדרוך לכתבי תקשורת, הראשון שקיימה השרה גרמן מאז כניסתה לתפקיד. היא מסרה עוד כי בכוונתה לחולל שינויים מהותיים במערכת הבריאות ורואה בהקמת הוועדה את המהלך הראשון. הוועדה תתבקש להגיש המלצותיה בתוך 4 חודשים. הן יוצגו לאחר שייבנו בידי השרה וצוות מקצועי שחל המשרד לראש הממשלה. בהקשר למס הבריאות הביעה השרה תקווה שתשיג הסכמה למהלך הזה גם ממשרד האוצר. "שני העשירונים העליונים אמורים לשלם יותר מס", ציינה גרמן.

יו"ר הר"י ד"ר ליאוניד אידלמן בירך על יוזמת השרה גרמן "כי אין ספק שמצב מערכת הבריאות הציבורית דורש בחינה יסודית ומעמיקה כדי לתת מענה לבעיותיה".

בתדרוך לעיתונאים אמרה השר גרמן בין היתר: "אני זו שבחרתי במשרד הזה. אחרי הביטחון זהו התחום החשוב בישראל. באתי לעשות שינוי. זה התחום שכל שינוי בו יש לו ביטוי מיידי בחיי כל אחד מאיתנו. בלי הצוות הנפלא (של המשרד) והמנכ"ל לא אוכל לעשות דבר".
.
עוד אמרה השרה: "הבעיה של הרפואה הציבורית עומדת לפתחנו. אני מדברת עליה ולא על הרפואה הפרטית, משום שאני חושבת שמדינת ישראל חייבת לחזק את הרפואה הציבורית כדי לתת מענה לכל אדם ולצמצם פערים".

"אספר לכם אנקדוטה חמודה" – סיפרה השרה גרמן. "אזרח כתב לי - אחד הפוסטים הראשונים שכתבו לי. הוא סיפר כי יצא מהמחלקה האורתופדית ב-'וולפסון' . קיבל שם טיפול בלתי רגיל, אלא שהמיטות בוולפסון, ציין, ישנות ולא נוחות. בעקבות המייל הזה החלטנו כבר להחליף את כל המיטות במחלקה האורתופדית. חצי מהסכום הדרוש יגיע משרד הבריאות וחצי על-חשבון בית-החולים. הגישה הישירה הזאת היא קשר ישיר של האזרח אל המערכת".

נושאים קשורים:  חדשות,  מערכת הבריאות הציבורית,  שרת הבריאות יעל גרמן,  ההסתדרות הרפואית בישראל
תגובות
פרופ חוה טבנקין
16.04.2013, 10:48

הרפואה הציבורית זה לא רק בתי החולים. עיקר הרפואה מצבע בקהילה וחשוב כי יהיו בועדה נציגים של הקהילה - בשל מצוקות תקציביות וגרעון הקופות החלו לעבוד כחברות ביטוח ויפה שעה אחת קודם לחולל שינוי