סוכרת

טיפול בקשישים: 5 הרגלים שמוטב להמנע מהם

החברה האמריקאית לגריאטריה מפרטת חמישה הרגלים נפוצים אך בעייתיים במסגרת הטיפול בקשיש

27.03.2013, 00:31

הרשימה שהוכנה במסגרת יוזמת Choosing Wisely של ה American Board of Internal Medicine פורסמה החודש בכתב העת Journal of the American Geriatrics Society ומטרתה לעורר את הדיון אצל הרופאים והחולים לגבי הרגלים נפוצים שהתועלת מהם מוטלת בספק.
אין להמליץ על צינורות הזנה מלעוריים בחולי שיטיון מתקדם אלא על סיוע בהזנה פומית
הזנה ידנית זהירה של חולי שיטיון (דמנציה) מתקדמת טובה לפחות כמו הזנת זונדה מבחינת תמותה, דלקות ריאה משאיפה (אספירציה), מצב תפקודי ונוחות החולה, בעוד שהזנת זונדה מביאה לאגיטציה, המצריכה שימוש בהגבלות פיזיות ותרופתיות המחמירות בתורן פצעי לחץ.
אין להשתמש באנטי-פסיכוטיים כקו הראשון לטיפול בתסמינים ההתנהגותיים ופסיכולוגיים של דמנציה
תרופות אנטי-פסיכוטיות נרשמות פעמים רבות כטיפול לתוקפנות וההתנגדות לטיפול שמציגים חולי שיטיון רבים אולם התועלת מהן מוגבלת בעוד שהנזקים האפשריים מהן אינם מועטים וכוללים שבץ ותמותה מוקדמת. יש להגביל את השימוש בתרופות אלו לסכנה מיידית לחולה עצמו או לסביבתו ולאחר כישלון אמצעים אחרים, בדגש על זיהוי הגורמים להתנהגות החולה.
איזון בינוני של הסוכרת עדיף על שימוש בתרופות להשגת רמת המוגלובין A1c < 7.5% בקרב מרבית הקשישים מעל גיל 65
גם בקרב חולים מבוגרים פחות, איזון סוכרת הדוק (המוגלובין A1c‏ < 7%) נמצא קשור לעליה בתמותה ובחולים מבוגרים יותר נמצא קשור להיפוגלקמיה. בהינתן הזמן הארוך עד להשגת תועלת במניעת הנזקים המיקרו-ווסקולאריים מאיזון הדוק, יש לחתור ליעדים המותאמים לחולה, מצבו ותוחלת החיים שלו. לפי החברה האמריקאית לגריאטריה, יעד של 7.0-7.5% עבור חולים בריאים עם תוחלת חיים ארוכה ו7.5-8.0% עבור אלו עם תוחלת חיים הקצרה מעשור הם יעדים סבירים לרמת המוגלובין A1c. בחולים עם ריבוי מחלות רקע ותוחלת חיים קצרה עוד יותר, 8.0-9.0% הינו יעד סביר. עם זאת חשוב לשים לב כי הנחיות אלו אינן עולות בקנה אחד עם אלו של האגודה האמריקאית לסוכרת.
אין להשתמש בבנזודיאזפינים או תרופות סדטיביות אחרות כקו ראשון להפרעות שינה, אי-שקט או דליריום
הסיכון לתאונות דרכים, נפילות ושברי ירך יותר ממוכפל בקשישים הנוטלים תרופות סדטיביות, כולל בנזודיאזפינים. יש להשתמש בתרופות אלו כטיפול לתסמיני גמילה מאלכוהול (כולל delirium tremens) או הפרעות חרדה מפושטות חמורות שאינם מגיבים לטיפולים אחרים.
אין לתת אנטיביוטיקה למקרי בקטרוריה בהיעדר תסמיני זיהום בדרכי שתן
לא נמצאו השפעות לא רצויות מנוכחות א-תסמינית של חיידקים בשתן (asymptomatic bacteruria) של גברים ונשים קשישים ולא הודגמה תועלת מטיפול במצב זה בעוד שנצפו תופעות לוואי של התרופות. בדיקות סקר לאיתור נוכחות א-תסמינית של חיידקים בשתן וטיפול בהתאם, מומלצת לפני פעולות אורולוגיות הכרוכות בדימום מהרירית.

מקור:

AGS Choosing Wisely Workgroup. American Geriatrics Society Identifies Five Things That Healthcare Providers and Patients Should Question. published online: 7 MAR 2013 DOI: 10.1111/jgs.12226

נושאים קשורים:  סוכרת,  דליריום,  Choosing wisely,  asymptomatic bacteruria,  מחקרים
תגובות
 
ד"ר ניר צבר
02.04.2013, 21:54

המלצות מצויינות. והערה לאחראים על "מדדי איכות" - שימו לב ליעדי איזון סכרת המומלצים כאן.