חדשות

יו"ר ועדת הכספים בכנסת: "מיסוי המענקים לרופאים - הפרת ההסכם ומעשה של רמאות לשמה"

בתום דיון סוער הורה יו"ר הועדה להעביר את הפרוטוקול המלא לידי שופטת בית משפט מחוז מרכז שדנה בעתירת הר"י

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ויושב ראש ועדת הכספים של הכנסת משה גפני מתחו היום (יום ג') ביקורת חריפה ביותר על רשות המסים המתעקשת להטיל מיסוי של עד 48% על המענקים עליהם סוכם עם הרופאים. בדיון סוער בועדת הכספים (הזמנית) בכנסת שהוקדש לנושא ושבו פרץ עימות חריף ביותר, התבטא עוד גפני: "מה שעושה עתה רשות המסים בנושא המיסוי הזה הוא לא פחות מהפרת הסכם חתום - וזו רמאות לשמה". ליצמן אמר כי כאשר נחתם ההסכם עם ההסתדרות הרפואית "כלל לא היה ברור לי שהמענקים ימוסו בשיעור גבוה שכזה".
יו"ר הועדה, ח"כ גפני, חזר ואמר בישיבה כי מדובר ב"הונאה גדולה. רמאות לשמה. הכוונה (בעת חתימת ההסכם) הייתה שהרופאים יקבלו את מלוא הכסף הזה. אם המיסוי לא יופחת – הרפואה בישראל תתרסק".
רשות המסים, בשלב הזה, מתעקשת עדיין שהמענקים הם בגדר שכר לכל דבר ולכן יש למסותם בהתאם. נציגת רשות המסים, עו"ד מירי כהן מהמחלקה המשפטית ברשות, אמרה כי מבחינת הרשות היה ברור מראש שהמענקים חייבים במיסוי המלא. הופעתה בדיון עוררה את חמתו של גפני. הוא התבטא כי הרשות מזלזלת במשתתפים משום שלא שגרה את בכיריה לדיון. הוא זעם על שמנהל הרשות עצמו לא הגיע. כהן הודיעה שהרשות טרם החליטה אם וכיצד לאמץ את הצעות הועדה שהועברו אליה.

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים בכנסת (מקור צילום: ויקיפדיה)

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים בכנסת (מקור צילום: ויקיפדיה)

ח"כ גפני קרא בסיכום הדיון לרשות המסים, להגיע לפתרון מוסכם עם ההסתדרות הרפואית והורה ליועצת המשפטית של הוועדה להעביר את פרוטוקול הדיון במלואו לשופטת בית המשפט מחוז מרכז, הילה גרסטל, שדנה בעתירת הר"י בנושא. בדיון לפני השופטת, היא אף רמזה באחרונה שאם הרשות לא תתפשר עם הרופאים, יכריע בית המשפט בעתירה - "ולאו דווקא לטובת עמדת רשות המסים", התבטאה.
נמסר, כי ועדת הכספים עדיין מנסה לקדם הצעת חוק משלה ולפיה המענקים יוכרו כמלגות ושאותן לא ניתן למסות. גפני אמר שאם לא יושג פתרון מוסכם עם הרופאים "הועדה תראה בכך תהליך של הונאה והועדה תפעל בכל המרץ לקידום הצעת החוק".
המענקים עליהם סוכם עם הר"י בהסכם הקיבוצי ששם קץ לשביתת הרופאים ולמאבקם המתמשך, הם בגובה של 500-300 אלף שקל. רשות המסים דורשת להחיל עליהם מסע של עד 48% וזאת בנוסף לניכוי 12% לביטוח הלאומי. הר"י דורשת פטור ממס או הכרה בהם כרווח הון שפירושו מס מופחת של כ-25-20 אחוז.

בדיון בועדת הכספים היום מסר יו"ר ההסתדרות הרפואית ,ד"ר ליאוניד אידלמן, כי מאז שנחתם ההסכם, כ-760 רופאים עברו לעבוד בפריפריה ובמקצועות במצוקה ובחלק מבתי החולים הדבר הוביל לשינוי דרמטי ברמת הרפואה ופתיחת מחלקות שעמדו סגורות שנים ארוכות. כל אלו ראויים על פי ההסכם למענקים.
גפני הגיב על כך:. "כולם מבינים שמדובר בפיקוח נפש במלוא מובן המילה ושצריך לקדם ולשפר את הרפואה בפריפריה. המיסוי לא יכול לעמוד על 48% זה מנוגד לחלוטין לרוח ההסכם. הדבר (המיסוי) יסיג אחור את כל הרפואה בישראל".
ליצמן אמר: "בפעם הראשונה בישראל, רופאים מעדיפים ללכת לפריפריה ועכשיו המדינה באה והורסת (את המהלך הזה) במו ידיה. הרופאים אומרים ובצדק, שאם זאת הייתה הכוונה (בעת הדיונים עמם על ההסכם), הם לא היו הולכים להסכם כזה. המדינה עשויה להסב נזק קשה לרפואה הציבורית עד שיקשה מאוד לתקן אותו בעתיד".

בדיון השתתפו רופאים שנפגעים מהמהלך שיוזמת רשות המיסים. ד"ר יעל פיינשטיין, המתמחה בבית החולים סורוקה בבאר-שבע, אמרה: "בעקבות ההסכם בין המדינה לרופאים וההבטחות למענקים בחרתי בהתמחות ספציפית בטיפול נמרץ בילדים מתוך אמונה שהדבר חשוב ותורם. אך התמחות דורשת זמן רב ותמנע ממני מלתת טיפולים פרטיים בהמשך. אני נוסעת כל יום מהמרכז לסורוקה, מתוך אמונה ברפואה שווה לכל תושבי המדינה. ההסכם (בהקשר למענקים) נראה כאחיזת עיניים".

נושאים קשורים:  חדשות,  מאבק הרופאים,  מענקים למתמחים,  שר הבריאות יעקב ליצמן
תגובות
יבגני
08.03.2013, 08:59

Manus manum lavat, asinus asinum fricat