חדשות

היום: דיון מכריע בועדת הכספים בסוגיית הפטור על המענקים לרופאים

הר"י: "ההחלטה שתתקבל תקבע את עתיד הרפואה הציבורית בישראל". ד"ר אידלמן: "אם לא יאושר הפטור ממס על המענקים זו תהיה פגיעה קשה במגמה החיובית לשיפור הרפואה הציבורית בכלל ובפריפריה בפרט"

היןם (יום ג') צפויה ועדת הכספים הזמנית של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב גפני, להכריע את עתיד הרפואה הציבורית בישראל – כך רואה ההסתדרות הרפואית את חשיבות הישיבה שנקבעה למחר.
ועדת הכספים תקיים דיון שני בנושא מיסוי מענקי הרופאים, זאת לאחר שרשות המסים נותרה עיקשת בעמדתה ומסרבת להכיר במענקים כפטורים ממס או לחילופין כרווח הון. ועדת הכספים של הכנסת בדיון קודם בנושא הזה הזהירה את האוצר מפני השלכות הסירוב.

לקראת הדיון אמר אמש ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר הר"י: "כ- 800 רופאים כבר החליטו על גורלם המקצועי ובחרו להתמחות במקצועות שבמצוקה ובפריפריה. לצערנו, רשות המיסים ממשיכה להתעלם מייחודיות המקרה ומהאינטרס הציבורי המובהק, כאשר מדובר ברפורמה מהותית שנועדה להביא רפואה טובה יותר לתושבי ישראל. אותה מדינה שחתמה על ההסכם עם הרופאים, אומרת כעת בעצם: 'לא מגיע לכם'. זו פגיעה קשה בכוונה ובמטרת ההסכם. כאשר נחתם ההסכם עם הר"י החל למעשה תהליך חשוב ומשמעותי. אני קורא לחברי ועדת הכספים ולכל הגורמים האחרים: אל תעצרו את התהליך הזה. אם לא יאושר הפטור ממס על המענקים לרופאים זו תהיה פגיעה קשה במגמה החיובית לשיפור הרפואה הציבורית בכלל ובפריפריה בפרט. תקוותנו היא שוועדת הכספים תקבל החלטה שתאפשר את המשך המגמה החיובית ולא תגדע אותה באיבה. החלטה סופית של ועדת הכנסת בסוגיית המס, עשויה להיות בעלת משמעות מכרעת לקבלת החלטותיהם של אותם רופאים שעודם מתלבטים אם להיענות להצעה להיקלט בעבודה בפריפריה או במקצועות במצוקה ".

יו"ר ועדת הכספים הזמנית, ח"כ יעקב גפני אמר: "הפריפריה זקוקה לרופאים הללו כאוויר לנשימה. המציאות שבפועל שיעור המס על המענקים גבוה במידה כה גדולה, עד שהדבר גורם לכך שתהיה פגיעה ממשית בפריפריה. עד עתה כל הניסיונות שעשינו מול רשות המסים לא צלחו - אבל לא נניח מהנושא הזה. מדובר בעוול ונפעל לתקן את העיוות הזה".

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן הביע תמיכה בלתי מסויגת בהפחתת שיעור המס על המענקים לרופאים. הוא אמר: "על המדינה לעמוד בהתחייבותה בהסכם ככתבו וכלשונו. המענקים שהוקצו לרופאים אינם יכולים לכלול מרכיב מיסוי, מכיוון שהדבר משנה משמעותית את מה שהובטח להם בהסכם. יש לעשות הכול להפחתת שיעור המס על מענקי הפריפריה ולמנוע עוול מציבור הרופאים בישראל".
ד"ר אידלמן הביע הערכתו לתמיכת ח"כ גפני וליצמן ברופאים : "אנו מלאי הערכה ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני ולסגן שר הבריאות ח"כ ליצמן, על דבקותם ורצונם הכן והאמיתי למנוע מהלך שירוקן מתוכן את הישגי ההסכם במה שנוגע לקידום הפריפריה ומקצועות במצוקה. "

לפני כשנה הודיעה רשות המיסים כי בכוונתה למסות את המענקים שנקבעו לרופאים במקצועות במצוקה ובפריפריה והודיעה שמבחינתה מדובר בהכנסה מעבודה. משמעות ההחלטה של רשות המיסים היא שהמענקים ימוסו בגובה של עד 48% ובנוסף לכך ינוכו כ- 12% מסכומי המענק כדמי ביטוח לאומי.
רשות המיסים דחתה עד כה פנייה של ההסתדרות הרפואית ושל ועדת הכספים לבחון את הנושא שנית. היא בחרה להשאיר את ההחלטה שלה על כנה. בלית ברירה, פנתה באחרונה ההסתדרות הרפואית, בשם הרופאים, לבית המשפט על מנת להביא להכרעה שיפוטית בסוגיה. אבל זו טרם נתקבלה.

נושאים קשורים:  חדשות,  הסכם קיבוצי,  מענקים למתמחים,  שר הבריאות יעקב ליצמן,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות