חדשות

היום בשיבא: כנס ארצי על טיפול בפרפור פרוזדורים

לכנס יגיעו אורחים מארה"ב, מגרמניה ומבלגיה וישתתפו בו גם טובי המומחים בתחום זה מבתי חולים שונים בישראל

המרכז הרפואי שיבא יערוך מחר (יום ד') כנס רפואי ארצי שיעסוק בסוגיות שונות הנוגעות לטיפול בפרפור פרוזדורים. לכנס יגיעו מומחים אורחים מארה"ב, מגרמניה ומבלגיה. נוסף לקרדיולוגים ומנתחים מומחים משיבא, ירצו וישתתפו בפאנל גם רופאים בכירים מהמרכזים הרפואיים איכילוב, ברזילי, הדסה ורבין-בילינסון.

פרפור פרוזדורים, הפרעת קצב הלב, נגרם על ידי מספר רב של מעגלים חשמליים בפרוזדורים, הסביר לקראת הכנס ד"ר ליאוניד סטרניק, מנתח לב ומנהל יחידת פרפור חדרים בשיבא. מעגלים אלו גורמים להתכווצויות בלתי-סדירות של החדרים ולחוסר התכווצות יעילה של הפרוזדורים. חוסר התכווצות עלייתי גורם להיווצרות קרישי דם בפרוזדורים, דבר המוביל לתסחיפים מוחיים. חולים אלו נזקקים לטיפול בקומדין לדילול הדם. כאשר תפוקת הלב יורדת, הפרפור גורם להרגשת אי-נוחות ואף לפחד אצל החולים.

על-פי הערכות שונות 2% מכלל האוכלוסייה בישראל סובלים מהתופעה. בקרב בני 60 ומעלה שכיחותה עולה באופן משמעותי, וממשיכה לעלות ככל שהגיל מתקדם. מעל גיל 75 השכיחות של פרפור פרוזדורים מגיעה ל-8%-6%.

בעבודות מחקר רפואי רבות הוכח שפרפור פרוזדורים הוא גורם בלתי-תלוי המעלה את שיעור אירועי המוח במאות אחוזים ומכפיל את התמותה. חולים במחלות לב שונות סובלים בחלקם גם מפרפור פרוזדורים.

הטיפול בפרפור פרוזדורים נעשה בעזרת תרופות או צנתור. אם אלו לא מצליחים, יש כיום אופציות כירורגיות. הניתוח לטיפול בפרפור פרוזדורים פותח בסוף שנות השמונים ונקרא MAZE (מבוך). בשיטה זו מצליחים להפסיק פרפור פרוזדורים ב-90% מהמקרים ואף יותר. חסרונו של הניתוח הוא במורכבותו, ולכן הוא לא זכה לפופולריות רבה בקרב מנתחי הלב בעולם.

בשנים האחרונות פותחו שיטות ניתוח חדשניות ופשוטות יותר לטיפול בפרפור פרוזדורים, שבהן משתמשים בטכנולוגיות רפואיות מתקדמות, הפועלות בשיטת גלי רדיו (RF) או ב"הקפאה" לשם יצירת המבוך ללא חתכים. מכשיר קריופלקס (Cryoflex) של חברת מדטרוניק, למשל, מאפשר לבצע אבלציה כירורגית הן בחזה פתוח והן בגישה המזערית (חתך קטן). המכשיר פועל בשיטת הקפאה - הוא מגיע לטמפרטורות של עד מינוס 150 מעלות צלסיוס ויוצר קווי צריבה עמוקים ומדויקים ברקמת הלב בזמן קצר. בכנס יוקדש דיון מומחים לשיטת טיפול זאת. יתרונות השיטה, מסר ד"ר סטרניק הם שהמכשיר מבצע אבלציה טובה ובטוחה וניתן להשתמש בו בניתוחים דרך חתך קטן ללא פתיחת עצם החזה.
לפי המלצות הקרדיולוגים ומנתחי הלב כיום, יש צורך בהוספת טיפול כירורגי לפרפור פרוזדורים בזמן ניתוח לב פתוח "שגרתי" כאשר חולה סובל מפרפור פרוזדורים.

לתכנית הכנס השני בנושא הטיפול בפרפור פרוזדורים (pdf)

נושאים קשורים:  חדשות,  ניתוחי לב,  פרפור פרוזדורים,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות