טוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס

האם לטפל במקרי טוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס?

בסקירת ספרות נרחבת לא נמצאו עדויות ברמה I התומכות בטיפול במקרים של טוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס בקרב חולים ללא חסר חיסוני

11.02.2013, 10:54

ה-American Academy of Ophthalmology עורך סקירות של טכנולוגיות וטיפולים חדשים וקיימים לצורך הערכת יעילות ובטיחות. מטרת סקירה זו היא להעריך את היעילות ואת הבטיחות של טיפולים בטוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס.

טוקסופלזמה גונדי (Toxoplasma gondii) הוא פרזיט תוך תאי שיכול לגרום לרטינוכורוידיטיס, מחלה שעלולה לגרום לעיוורון אם מרכז הראייה או עצב הראייה מעורבים. בסקירות אפידמיולוגיות נמצא כי אצל 16% מבני 12–49 הייתה סרולוגיה חיובית לפרזיט. יש מחלוקת לגבי אופן ההדבקה על ידי הפרזיט. בעבר המחשבה הרווחת הייתה כי מקורם של רוב המקרים ברה-אקטיבציה של הדבקה מתעלת הלידה. כיום יש הטוענים כי רוב מקרי הטוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס מקורם בהדבקה מאוחרת (לאחר הלידה).
בכמה מחקרים נמצא כי יש קשר בין גודל הנגעים הרטינוכורוידאליים לבין משך האקטיבציה של המחלה.

טוקסופלזמוזיס (מקור צילום: ויקיפדיה)

טוקסופלזמוזיס (מקור צילום: ויקיפדיה)

נוסף לכך נמצאו עדויות, בעיקר במחקרי חיות, כי טיפול במחלה מקצר את משכה. מסיבות אלו הנטייה כיום ברוב הפרקטיקות הקליניות היא לטפל במחלה, אך יש מחלוקת לגבי משטר הטיפול, מועד התחלתו והאפקטיביות שלו. הטיפול כרוך בתופעות לוואי, חלקן מסכנות חיים. סקירה זו שמה לה למטרה לבחון את העדויות בספרות המקצועית בדבר טיפול במקרים של טוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס.

נמצאו 275 תקצירים ב- PubMed ובמאגר המידע של Cochrane, מתוכם נקראו (full text)י35 ומתוך אלו נבחרו 11 מחקרים רלוונטיים ששימשו כמקור למסקנות סקירה זו. 8 מחקרים מתוך ה-11 היו מחקרים אקראיים ומבוקרים. אף מחקר לא הדגים שלטיפול בשילוב אנטיביוטיקה וסטרואידים במקרים של טוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס יש אפקט חיובי על הראייה או על צמצום גודל הנגעים. מחקר אחד ברמה II רומז כי טיפול תרופתי מונע ארוך טווח מוביל לפחות הישנויות אצל חולים הסובלים מהישנויות המחלה. 25% מהחולים במחקרים דיווחו על תופעות לוואי. לא נמצאו עדויות לכך שלטיפולים אחרים לא תרופתיים (לייזר פוטוקואגולציה, ויטרקטומיה) היה אפקט מיטיב.

לסיכום, אין עדויות ברמה I התומכות במתן טיפול אנטיביוטי בשילוב עם סטרואידים באופן שגרתי לכל חולי טוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס שאינם מדוכאי חיסון. בהיעדר מחקרים גדולים, אקראיים ומבוקרים שבדקו את היעילות ואת הבטיחות של טיפולים במחלה זו, יש לעשות שימוש זהיר במסקנות סקירה זו ובכל מקרה לבחון כל מקרה קליני לגופו.

ערך: ד"ר דידי פביאן

מקור:

Interventions for toxoplasma retinochoroiditis: a report by the american academy of ophthalmology: Kim SJ. et al., Ophthalmology. 2013 Feb;120(2):371-8. doi: 10.1016/j.ophtha.2012.07.061. Epub 2012 Oct 11.

נושאים קשורים:  טוקסופלזמה רטינוכורוידיטיס,  מחקרים
תגובות