חדשות

תואר פרופסור הוענק למנהלת המכון הגנטי בבית החולים בנהריה

ד"ר ציפורה פליק-זכאי ייסדה את המכון הגנטי המשרת למעלה מחצי מיליון נפש בגליל המערבי. בית החולים נערך להקמת מכון מחקר גדול בתחומו

ד"ר ציפורה פליק-זכאי מנהלת המכון לגנטיקה רפואית בבית החולים לגליל המערבי בנהריה, קודמה למעמד פרופסור חבר במסלול המחקרי.

פרופסור פליק-זכאי סיימה ב-1982 בהצטיינות לימודי רפואה בטכניון, התמחתה ברפואת ילדים ועשתה תת-התמחות בגנטיקה קלינית בישראל ובארה"ב. בשנת 2000 ייסדה את המכון הגנטי בבית החולים בנהריה ומאז היא מנהלת אותו. המכון משרת כיום אוכלוסייה המונה למעלה מחצי מיליון נפש בכל הגליל המערבי.

פרופסור ציפורה פליק-זכאי (צילום: רוני אלברט. באדיבות דוברות ביה"ח נהריה)

פרופסור ציפורה פליק-זכאי (צילום: רוני אלברט. באדיבות דוברות ביה"ח נהריה)

פרופסור פליק-זכאי מעורבת גם בפעילות אקדמית, בהנחיה ובהוראת סטודנטים לתארים מתקדמים בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל, שאליה מסונף המכון הגנטי יחד עם מחלקות אחרות בבית החולים בנהריה. כמו כן, היא פיתחה את תכנית הלימודים לתואר שני במסלול לייעוץ גנטי בפקולטה לרפואה בטכניון.

בשנת 2009 נבחרה פרופסור פליק-זכאי לרופאה המצטיינת בבית החולים בנהריה ולאחרונה זכתה בפרס ע"ש אלי הורוביץ ז"ל, על פעילותה האקדמית והמחקרית. עבודתה המחקרית מתמקדת בגורמים למחלות גנטיות נדירות והיא כוללת ביקורים תכופים של צוותי המכון הגנטי בכפרים בגליל ומתן שירותים לאוכלוסיות מתקשות. מאמצי המחקר שלה הובילו כבר לגילוי כמה גנים המעורבים במחלות תורשתיות נדירות, ביניהן מחלה הגורמת לדימום יתר בקרב ילדים ומחלה הגורמת לשיתוק הגפיים התחתונות ולפיגור שכלי. פעילות זאת מאפשרת מתן ייעוץ גנטי לזוגות ולמשפחות בסיכון לשם מניעת הולדת ילדים חולים במחלות חשוכות מרפא.

ד"ר מסעד ברהום מנהל בית החולים בנהריה אמר כי פרופסור פליק-זכאי תורמת רבות לקהילה בגליל וכי התואר פרופסור חבר במסלול המחקרי, ניתן לה בזכות עבודתה הקשה והתמדה רבת שנים". הוא מסר כי בית החולים יפתח ויעמיק את תחום המחקר כדי להיות שותף ברמה בין-לאומית בעבודות מחקר להצלת חיים, ויוקם בו בקרוב, בשיתוף רעיה שטראוס-בן דרור ואוניברסיטת בר אילן, מכון מחקר בסיסי ויישומי גדול.

נושאים קשורים:  חדשות,  הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן,  הפקולטה לרפואה של הטכניון,  גנטיקה רפואית,  ציפורה פליק-זכאי,  המרכז הרפואי לגליל
תגובות
דוד
20.01.2013, 23:07

אדם לא רצוי - ביחסי אנוש היא לא עוברת יסודי

חני
20.05.2014, 09:57

פרופ' פליק טיפלה בי ובבני ברגישות ובמקצועיות!!
ממליצה לכל מי שזקוק לייעוץ גנטי לפנות אך ורק אליה.
הגענו אליה לאחר שהתאכזבנו מהיחס במקומות אחרים..