דיאנוגסט

גלולה למניעת היריון המכילה אסטרדיול ואלראט ודיאנוגסט יעילה בהפחתת הדימום הווסתי

טיפול בגלולה המשולבת מוביל להפחתה בדימום, שעשויה להיות גדולה יותר מזו המושגת על ידי גלולות OC שונות או על ידי טיפולים רפואיים אחרים

30.12.2012, 11:58

הגלולה החדשה במתן פומי (OC) למניעת היריון, המבוססת על אסטרדיול ואלראט ודיאנוגסט (קלייר, באייר) קיבלה לאחרונה אישור שיווק מטעם ה-FDA (וגם מטעם משרד הבריאות בישראל) לטיפול בדימום וסתי כבד לנשים שאינן סובלות מפתולוגיות רחמיות. פורמולציה זו של OC משלבת אסטרדיול ואלראט הזהה מטבולית לאסטרדיול טבעי עם הפרוגסטין החדש והפוטנטי דיאנוגסט.

הגלולה הארבע-שלבית, יעילה למניעת היריון ומובילה להפחתה משמעותית בדימום הווסתי בקרב נשים הסובלות ממחזורים כבדים, ולמחזורים קלים יותר וקצרים יותר בקרב נשים עם דימום וסתי נורמלי.

גלולות למניעת הריון (אילוסטרציה)

גלולות למניעת הריון (אילוסטרציה)

ניסויים הראו כי פורמולציה זו עשויה להיות קשורה לאקטיבציה הפטית מופחתת בהשוואה לגלולות OC המכילות אתיניל-אסטרדיול, אך לא נקבע אם ממצאים אלו מתורגמים לסיכון מופחת לפיתוח אירועים טרומבוטיים, והגלולה נושאת את אותן התוווית-נגד של אמצעי המניעה ההורמונליים המשולבים.

לפחות 15%-10% מהנשים סובלות מדימום וסתי כבד, המוגדר כאיבוד של יותר מ-80 מ"ל דם בכל מחזור. בניסויים קליניים גדולים שנערכו בקרב נשים הסובלות מדימום וסתי כבד, הפחיתה הגלולה המשולבת של אסטרדיול ואלראט ודיאנוגסט את נפח איבוד הדם בחציון של 81%. נשים הסובלות מדימום וסתי כבד ומטופלות בגלולת OC זו, יכולות לצפות להפחתה משמעותית בדימום לאחר שימוש של מחזור אחד בלבד.

החוקרים הסיקו כי טיפול זה מוביל להפחתה בדימום, שעשויה להיות גדולה יותר מזו המושגת על ידי גלולות OC שונות או על ידי טיפולים רפואיים אחרים, בכללם חומצה טראנקסמית ותרופות אנטי-דלקתיות נון-סטרואידליות.

מקור:

Treatment of Heavy Menstrual Bleeding with the Estradiol Valerate andDienogest Oral Contraceptive Pill: Micks EA &, Jensen JT., Adv Ther. 2012 Dec 12. Advanced Online Publication.

נושאים קשורים:  דיאנוגסט,  דימום וסתי כבד,  אסטרדיול ואלראט,  מחקרים,  גלולות למניעת הריון
תגובות